Polski bank prześcignął niemieckiego giganta

6 czerwca 2019 roku to dla PKO BP data dużego sukcesu. Największy polski bank prześcignął Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej. Wartość PKO BP wzrosła o 5 procent. Obecnie wartość tego banku to 52 mld. zł, a notowania nadal rosną.

Podczas gdy polski bank rośnie w siłę, akcjonariusze Deutsche Bank wpadają w popłoch. Wartość tej instytucji jeszcze 5 lat temu przewyższała PKO BP o 30 mld euro. Jednak od początku roku jego wartość spadła już o około 34 proc. To sprawia, że kurs jednej akcji tego banku jest rekordowo niski – około 6 euro.

Niemieccy klienci przynoszą mniej zysków. Czy straty Deutsche Banku wzrosną?

Koszty sprzedaży akcji DB przewyższają zyski. Z tego powodu niektórzy specjaliści zajmujący się analizą wskaźników giełdowych uważają wręcz, że Deutsche Bank powinien zrezygnować ze sprzedaży części akcji. Taki ruch byłby jednak ryzykowny z punktu widzenia finansowego – mógłby pogłębić problemu tej instytucji.

Jak wiadomo, Deutsche Bank od 2016 roku zmaga się z kryzysem wizerunkowym. Okazało się wówczas, że przez wiele lat pracownicy Deutsche Banku wykorzystując lukę w notowaniach, otwierali pozycje na giełdzie przeciwne do zleceń zawieranych przez klientów. Władze banku ukróciły ten proceder, winni zostali ukarani, a osoby pokrzywdzone otrzymały zadośćuczynienie. Mimo to musi jednak minąć trochę czasu nim wizerunek zostanie naprawiony, a bank odzyska zaufanie klientów.