Kredyty inwestycyjne – sprawdź najlepsze oferty!

Jesteś przedsiębiorcą i planujesz przeprowadzić inwestycję, która w znaczącym stopniu przyczyni się do rozwoju twojej działalności gospodarczej? Zapoznaj się z najlepszymi ofertami kredytów inwestycyjnych, jakie są obecnie dostępne w popularnych bankach i dowiedz się, która z propozycji spełni twoje potrzeby!

Instytucja finansowaWeź kredytKwotaOkresOprocentowanieProwizja
PKO BPWeź kredytdo 90 proc. wartości inwestycjido 20 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża1,5 – 4 proc.
BNP ParibasWeź kredytdo 80 proc. wartości inwestycjido 15 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marżamin. 2 proc.
Alior BankWeź kredytdo 80 proc. wartości inwestycjido 20 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża2,5 proc.
Santander BPWeź kredytdo 90 proc. wartości inwestycjido 15 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marżamin. 3,5 proc.
Crédit AgricoleWeź kredytdo 100 proc. wartości inwestycjido 15 latWIBOR 3M + marża2 proc.
ING Bank ŚląskiWeź kredytdo 100 proc. wartości inwestycjido 10 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża2 proc.
PKO BPWeź kredytdo 90 proc. wartości inwestycjido 20 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża1 – 3,5 proc
Getin BankWeź kredytdo 100 proc. wartości inwestycjido 10 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża2,5 proc.
mBankWeź kredytdo 100 proc. wartości inwestycjido 20 latWIBOR 3M/LIBOR/EURIBOR + marża1 proc. – 4 proc.
Bank PekaoWeź kredytzależna od zdolności kredytowejdo 10 latWIBOR 1M lub 3M + marża3 proc.
Bank MillenniumWeź kredytdo 80 proc. wartości inwestycjido 15 lat1M lub 3M WIBOR/EURIBOR/LIBOR5 proc.
Bank PocztowyWeź kredytdo 80 proc, wartości inwestycjido 15 latWIBOR/LIBOR/EURIBOR + marżaod 1,5 proc.

W dalszej części artykułu znajdziesz pięć wyróżnionych przez nas ofert z kredytami inwestycyjnymi, które opisaliśmy w bardziej szczegółowy sposób. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzję w kwestii wyboru najkorzystniejszego kredytu dla swojego przedsiębiorstwa. Sprawdź!

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Ten rodzaj zobowiązania to jeden z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców kredytów. Oprócz kredytu inwestycyjnego właściciele firm mają do wyboru takie produkty, jak kredyt obrotowy czy kredyt gotówkowy. Kredyt inwestycyjny to zobowiązanie, które przedsiębiorstwo zaciąga po to, żeby opłacić nowe inwestycje w firmie – te, które mają zwiększyć lub utrzymać majątek przedsiębiorstwa na obecnym poziomie.

Kwota kredytu zależy od kilku czynników: zdolności finansowej firmy, ryzyka, jakie podejmuje bank oferując danej instytucji wsparcie oraz obrotu przedsiębiorstwa. Żeby otrzymać kredyt inwestycyjny, firma zazwyczaj musi posiadać minimum 10 – 20 proc. wkładu własnego. Dokładna stawka zależy od wymagań banku. Są banki, które oferują kredyt na 90 proc. wartości inwestycji, jednak zwykle ich oferty są droższe niż tych instytucji, które wymagają większego wkładu.

Kredyt inwestycyjny może zostać przyznany nawet na okres 20 lat. To kredyt długoterminowy – czyli taki, który bierze się na okres powyżej trzech lat (co nie oznacza, że nie można go spłacić wcześniej). Pozostałe rodzaje kredytów ze względu na czas ich spłacania na kredyty krótkoterminowe (do 1. roku) oraz średnioterminowe (od roku do trzech lat). Czas trwania zobowiązania nazywamy okresem zapadalności.

Na co można dostać kredyt inwestycyjny?

Pożyczkę dla firm tego typu można przeznaczyć na tzw. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz nabycie udziałów i papierów wartościowych.

Co można zaliczyć do środków trwałych?

 • Maszyny i urządzenia wykorzystywane przez firmę do produkcji towaru,
 • środki transportu,
 • nieruchomości należące do firmy,
 • inne przedmioty, które są niezbędne do świadczenia towarów lub usług przez dane przedsiębiorstwo.

Wartości niematerialne z kolei to różnego rodzaju patenty, licencje czy prawa autorskie. Można na nie wziąć kredyt inwestycyjny, ponieważ po prostu podlegają wycenie i mogą być przedmiotem obrotu firmy. A co z papierami wartościowymi? Dzięki kredytowi dla firm można kupić udziały w innych przedsiębiorstwach czy obligacje. Co ważne, niektóre banki udzielają możliwości wzięcia kredytu inwestycyjnego na inny kredyt inwestycyjny.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny dla firm?

Dodatkowy kapitał to dla przedsiębiorstwa możliwość rozwoju, jednak nie każda firma dysponuje wolnymi środkami na nowe inwestycje. Odpowiedzią jest właśnie kredyt inwestycyjny. Jak go pozyskać? Wbrew pozorom to nieskomplikowany proces, który przypomina zaciąganie zwykłego kredytu hipotecznego. Różnica tkwi w wymaganych przez bank dokumentach oraz warunkach, jakie trzeba spełnić.

Do wnioskowania o kredyt inwestycyjny przedsiębiorca musi się przygotować. Przede wszystkim jeszcze przed kontaktem z bankiem i wyborem oferty powinien porozmawiać z doradcą finansowym, który oceni ryzyko i opłacalność inwestycji. Następnie należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty (bank zawsze zaznacza, czego potrzebuje – ale zawsze są to dokumenty potwierdzające dochody) oraz biznesplan.

Biznesplan to dokument, który ma udowodnić bankowi, że dana inwestycja się opłaci, w związku z tym przedsiębiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jeśli biznesplan będzie zawierał błędy merytoryczne bądź już na starcie pokaże, że inwestycja jest nieopłacalna – wtedy firma nie ma szans na kredyt inwestycyjny.

Kto może wziąć kredyt inwestycyjny?

 • Nowopowstałe przedsiębiorstwa,
 • firmy, które są na rynku od określonego czasu,
 • osoby fizyczne.

Nie tylko kredyt inwestycyjny – inne możliwości dla firm

Kredyt inwestycyjny to jeden z trzech głównych kredytowych produktów bankowych dostępnych dla firm. Pozostałe to:

 1. linia kredytowa,
 2. kredyt obrotowy.

Główną różnicą między kredytem inwestycyjnym a kredytem obrotowym jest cel, na jaki można pożyczyć środki finansowe. Pieniądze z “obrotówki” można przeznaczyć tylko na bieżące wydatki (zakup materiałów, pensje dla pracowników) istniejącej już na rynku (minimum 12 miesięcy) firmy. Z kolei pieniądze z kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć na sfinansowanie majątku trwałego. Ten produkt jest dostępny dla firm, które dopiero powstają.

Linia kredytowa to produkt, który inaczej nazywa się po prostu kredytem odnawialnym (kredytem w rachunku bankowym). Klient wraz z bankiem ustala maksymalną kwotę, na jaką mógłby się zadłużyć i to właśnie staje się jego limitem w rachunku. Limit jest stale dostępny (aż do wykorzystania) – klient korzysta z przyznanych pieniędzy, kiedy tego potrzebuje. Przyznane środki (po spłaceniu długu) można wykorzystywać wielokrotnie. Co w sytuacji gdy przedsiębiorca chce kupić nieruchomość? Wówczas dobrym rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu inwestycyjnego?

Kredyt dla firmy to zobowiązanie, które przedsiębiorca będzie spłacał latami. M.in. z tego powodu powinien dokładnie poznać warunki kredytu, który chce zaciągnąć. Oprócz oprocentowania (stawki WIBOR i marży) istnieją elementy, których obecność i koszt zawsze muszą zostać sprawdzone. To m.in.:

 • prowizja i ubezpieczenie kredytu,
 • opłata za rozpatrzenie wniosku (czasami wynosi nawet 1000 zł i jeśli bank jej wymaga, to trzeba ją zapłacić nawet wtedy, kiedy decyzja jest negatywna),
 • opłata za przyznanie kredytu bądź jego uruchomienie.

Niektóre z tych kosztów są stałe, a niektóre jednorazowe. Nie w każdym banku pojawią się takie same opłaty – np. nie każda instytucja pobiera pieniądze za rozpatrzenie wniosku.

Marża podlega negocjacji. Świadomy klient może w ten sposób wynegocjować niższe koszty kredytu. Wysokość marży obliczana jest przez banki za pomocą wyznaczenia poziomu ryzyka udzielenia kredytu oraz sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

To, co jeszcze jest ważne dla kredytobiorcy to:

 • warunki spłaty kredytu inwestycyjnego,
 • czas rozpatrzenia wniosku,
 • zabezpieczenie kredytu – czy jest wymagane i jakie są jego dopuszczalne formy,
 • maksymalna wysokość finansowania inwestycji,
 • klauzule abuzywne – czyli sprawdzenie, czy umowa nie zawiera tzw. klauzul niedozwolonych – stworzonych w umowie niezgodnie z obowiązującym prawem,
 • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu inwestycyjnego – czy istnieje i jakie są jej konsekwencje.

Kredyt inwestycyjny – najważniejsze informacje

Nie masz czasu uważnie przeczytać całego tekstu? Nie szkodzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie szybki przegląd informacji o kredycie inwestycyjnym. W podsumowaniu znajdziesz wiedzę o tym, czym jest ten rodzaj kredytu dla firm i jak go zdobyć, a kiedy lepiej zdecydować się na inny produkt bankowy.

Kredyt inwestycyjny – wszystko, co powinieneś wiedzieć:

 • Kredyt ten może zostać przyznany na okres od roku do nawet 20 lat.
 • Zazwyczaj jest to kredyt długoterminowy.
 • Koszt kredytu zależy od wkłady własnego przedsiębiorstwa, ryzyka podejmowanego przez bank oraz samej inwestycji.
 • Kredyt inwestycyjny można spłacić wcześniej, dokonując nadpłaty – jednak mogą wiązać się z tym dodatkowe koszty za wcześniejszą spłatę kredytu.
 • Wymagany wkład własny to często minimum 10 – 20 proc. Niektóre banki oferują finansowanie 100 proc. inwestycji, ale zwykle jest to zabezpieczone dodatkowymi kosztami dla klienta.
 • Kredyt inwestycyjny przyznawany jest na wszelkiego rodzaju inwestycje w firmie – środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz nabycie udziałów i papierów wartościowych.
 • Ten rodzaj kredytu może być przyznany firmie, która jeszcze nie rozpoczęła swojej działalności – może być więc przyznany na inwestycję, jaką jest “rozruszanie” firmy, jeśli biznesplan jest dobrze przygotowany.
 • Kredyt inwestycyjny mogą wziąć nowopowstałe przedsiębiorstwa, długo działające firmy oraz osoby fizyczne.
 • W kredycie inwestycyjnym (w wybranych ofertach bankowych) klient może wybrać sposób spłaty – raty równe, raty malejące lub raty balonowe.
 • Kredyt inwestycyjny może zostać wzięty na poszerzenie działalności przedsiębiorstwa lub całkowitą zmianę jego profilu.

Koszty pożyczki (czy kredytu) mogą zostać w wpisane koszt działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy często decydują się na pożyczkę na działalność gospodarczą.

Zanim jednak podejmie się decyzję o kredycie lub pożyczce, warto sprawdzić, czy na daną inwestycję nie wystarczy np. leasing – to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, kiedy inwestycją dla przedsiębiorstwa są nowe samochody, a jest o wiele tańsze. Wybór rozwiązania finansowania kapitału zależy zawsze od przedsiębiorcy.

Kredyt inwestycyjny w PKO BP

Kredyt inwestycyjny w PKO Banku Polskim przeznaczony jest nie tylko dla doświadczonych przedsiębiorców, z oferty mogą również skorzystać firmy, które dopiero są na początku swojej drogi i planują się stopniowo rozwijać. Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć klienci tego banku?

 • kredyt do nawet 90 proc. wartości inwestycji,
 • okres kredytowania do 20 lat,
 • spłata kredytu w ratach równych lub malejących z możliwością zmiany formuły,
 • kredyt dostępny w walutach: PLN, USD, EUR, CHF.

Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska

Proponowany kredyt inwestycyjny przez Santander Bank Polska, jest w głównej mierze kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które działają już na rynku od przynajmniej roku. Dodatkowe pieniądze z kredytu można przeznaczyć m.in. na zwiększenie rzeczowych aktywów trwałych i długoterminowych aktywów finansowych, zakup na rynku pierwotnym i wtórnym oraz budowę. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej ofercie?

 • kredyt do nawet 90 proc. wartości inwestycji,
 • okres kredytowania do 15 lat,
 • kredyt inwestycyjny z możliwością karencji w spłacie do 24 miesięcy,
 • kredyt dostępny w walutach: PLN, USD, EUR, CHF, GBP.

Kredyt inwestycyjny w Credit Agricole

W przypadku oferty kredytu inwestycyjnego od Credit Agricole rozkład spłaty może zostać ustalony w sposób indywidualny z uwzględnieniem możliwości finansowych przedsiębiorstwa, a do tego możliwe jest sfinansowanie nawet całości inwestycji. To duży atut tego banku! Poniżej wskazaliśmy kilka dodatkowych informacji dotyczących tej oferty.

 • maksymalna kwota kredytu do 4 000 000 zł
 • okres kredytowania do 15 lat,
 • minimalna wpłata własna: 0 proc. w przypadku finansowania majątku trwałego z wyłączeniem nieruchomości
 • dostępny w walutach: PLN.

Kredyt inwestycyjny w mBanku

mBank przed udzieleniem kredytu inwestycyjnego będzie wymagał od klienta przedstawienia biznesplanu, zabezpieczenia w postaci zastawu, przewłaszczenia lub hipoteki na przedmiocie inwestycji wraz z cesją praw z polisy oraz gwarancja de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Oprócz tego warto wiedzieć o następujących kwestiach:

 • kredyt do nawet 100 proc. wartości inwestycji,
 • okres kredytowania do 20 lat,
 • bank daje możliwość uzyskania finansowania od pierwszego dnia działalności firmy
 • dostępny w walutach: PLN, USD, EUR.

Kredyt inwestycyjny w Alior Banku

Alior Bank daje swoim klientom szeroki wybór celów, na jakie mogą przeznaczyć uzyskany kredyt inwestycyjny, do najważniejszych z nich można zaliczyć: zakup środków transportu, urządzeń, maszyn oraz oprogramowania, remont nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością. Poniżej wskazaliśmy kilka innych cech tej oferty kredytu, sprawdź!

 • kredyt do 80 proc. wartości inwestycji,
 • okres kredytowania do 20 lat,
 • bank gwarantuje indywidualne warunki dopasowane do profilu inwestycji,
 • kredyt dostępny w walutach: PLN, USD, EUR, CHF, GBP.