Kredyty inwestycyjne – sprawdź najlepsze oferty!

Jesteś przedsiębiorcą i planujesz przeprowadzić inwestycję, która w znaczącym stopniu przyczyni się do rozwoju twojej działalności gospodarczej? Zapoznaj się z najlepszymi ofertami kredytów inwestycyjnych, jakie są obecnie dostępne w popularnych bankach i dowiedz się, która z propozycji spełni twoje potrzeby!

Instytucja finansowa Weź kredyt Kwota Okres Oprocentowanie Prowizja
PKO BP Weź kredyt do 90 proc. wartości inwestycji do 20 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża 1,5 – 4 proc.
BNP Paribas Weź kredyt do 80 proc. wartości inwestycji do 15 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża min. 2 proc.
Alior Bank Weź kredyt do 80 proc. wartości inwestycji do 20 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża 2,5 proc.
Santander BP Weź kredyt do 90 proc. wartości inwestycji do 15 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża min. 3,5 proc.
Crédit Agricole Weź kredyt do 100 proc. wartości inwestycji do 15 lat WIBOR 3M + marża 2 proc.
ING Bank Śląski Weź kredyt do 100 proc. wartości inwestycji do 10 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża 2 proc.
PKO BP Weź kredyt do 90 proc. wartości inwestycji do 20 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża 1 – 3,5 proc
Getin Bank Weź kredyt do 100 proc. wartości inwestycji do 10 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża 2,5 proc.
mBank Weź kredyt do 100 proc. wartości inwestycji do 20 lat WIBOR 3M/LIBOR/EURIBOR + marża 1 proc. – 4 proc.
Bank Pekao Weź kredyt zależna od zdolności kredytowej do 10 lat WIBOR 1M lub 3M + marża 3 proc.
Bank Millennium Weź kredyt do 80 proc. wartości inwestycji do 15 lat 1M lub 3M WIBOR/EURIBOR/LIBOR 5 proc.
Bank Pocztowy Weź kredyt do 80 proc, wartości inwestycji do 15 lat WIBOR/LIBOR/EURIBOR + marża od 1,5 proc.

W dalszej części artykułu znajdziesz pięć wyróżnionych przez nas ofert z kredytami inwestycyjnymi, które opisaliśmy w bardziej szczegółowy sposób. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzję w kwestii wyboru najkorzystniejszego kredytu dla swojego przedsiębiorstwa. Sprawdź!

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Ten rodzaj zobowiązania to jeden z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców kredytów. Oprócz kredytu inwestycyjnego właściciele firm mają do wyboru takie produkty, jak kredyt obrotowy czy kredyt gotówkowy. Kredyt inwestycyjny to zobowiązanie, które przedsiębiorstwo zaciąga po to, żeby opłacić nowe inwestycje w firmie – te, które mają zwiększyć lub utrzymać majątek przedsiębiorstwa na obecnym poziomie.

Kwota kredytu zależy od kilku czynników: zdolności finansowej firmy, ryzyka, jakie podejmuje bank oferując danej instytucji wsparcie oraz obrotu przedsiębiorstwa. Żeby otrzymać kredyt inwestycyjny, firma zazwyczaj musi posiadać minimum 10 – 20 proc. wkładu własnego. Dokładna stawka zależy od wymagań banku. Są banki, które oferują kredyt na 90 proc. wartości inwestycji, jednak zwykle ich oferty są droższe niż tych instytucji, które wymagają większego wkładu.

Kredyt inwestycyjny może zostać przyznany nawet na okres 20 lat. To kredyt długoterminowy – czyli taki, który bierze się na okres powyżej trzech lat (co nie oznacza, że nie można go spłacić wcześniej). Pozostałe rodzaje kredytów ze względu na czas ich spłacania na kredyty krótkoterminowe (do 1. roku) oraz średnioterminowe (od roku do trzech lat). Czas trwania zobowiązania nazywamy okresem zapadalności.

Na co można dostać kredyt inwestycyjny?

Pożyczkę dla firm tego typu można przeznaczyć na tzw. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz nabycie udziałów i papierów wartościowych.

Co można zaliczyć do środków trwałych?

  • Maszyny i urządzenia wykorzystywane przez firmę do produkcji towaru,
  • środki transportu,
  • nieruchomości należące do firmy,
  • inne przedmioty, które są niezbędne do świadczenia towarów lub usług przez dane przedsiębiorstwo.

Wartości niematerialne z kolei to różnego rodzaju patenty, licencje czy prawa autorskie. Można na nie wziąć kredyt inwestycyjny, ponieważ po prostu podlegają wycenie i mogą być przedmiotem obrotu firmy. A co z papierami wartościowymi? Dzięki kredytowi dla firm można kupić udziały w innych przedsiębiorstwach czy obligacje. Co ważne, niektóre banki udzielają możliwości wzięcia kredytu inwestycyjnego na inny kredyt inwestycyjny.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny dla firm?

Dodatkowy kapitał to dla przedsiębiorstwa możliwość rozwoju, jednak nie każda firma dysponuje wolnymi środkami na nowe inwestycje. Odpowiedzią jest właśnie kredyt inwestycyjny. Jak go pozyskać?

Do wnioskowania o kredyt inwestycyjny przedsiębiorca musi się przygotować. Przede wszystkim jeszcze przed kontaktem z bankiem i wyborem oferty powinien porozmawiać z doradcą finansowym, który oceni ryzyko i opłacalność inwestycji. Następnie należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty (bank zawsze zaznacza, czego potrzebuje – ale zawsze są to dokumenty potwierdzające dochody) oraz biznesplan.

Biznesplan to dokument, który ma udowodnić bankowi, że dana inwestycja się opłaci, w związku z tym przedsiębiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jeśli biznesplan będzie zawierał błędy merytoryczne bądź już na starcie pokaże, że inwestycja jest nieopłacalna – wtedy firma nie ma szans na kredyt inwestycyjny.

Kto może wziąć kredyt inwestycyjny?

  • Nowopowstałe przedsiębiorstwa,
  • firmy, które są na rynku od określonego czasu,
  • osoby fizyczne.

Kredyty dla firm to nie tylko kredyty inwestycyjne

Istnieje wiele rodzajów kredytów dla firm. Można wśród nich wymienić m.in.:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt pomostowy
  • kredyt technologiczny
  • kredyt w rachunku bieżącym
  • kredyt hipoteczny

Najczęściej spotykane są kredyt obrotowy i właśnie inwestycyjny. Popularna ‘obrotówka’ daje możliwość pożyczania pieniędzy od ręki na bieżącą działalność firmy, czyli na tak naprawdę może być przeznaczony na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Z kolei kredyt inwestycyjny musi być przeznaczony na majątek trwały. Wśród kredytów dla firm funkcjonuje również kredyt hipoteczny – na podobnych zasadach jak kredyt dla osób fizycznych.

Kredyt obrotowy nazywany jest też czasem linią kredytową. Jest to maksymalna kwota, do której przedsiębiorstwo może się zadłużyć w danym banku. Przyznany limit jest dostępny przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, zupełnie tak, jak własna gotówka. Środki z kredytu tego rodzaju można wykorzystać wielokrotnie. Odnawiają się przy każdej kolejnej spłacie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu inwestycyjnego?

Kredyt dla firmy to zobowiązanie, które przedsiębiorca będzie spłacał latami. M.in. z tego powodu powinien dokładnie poznać warunki kredytu, który chce zaciągnąć. Oprócz oprocentowania (stawki WIBOR i marży) istnieją elementy, których obecność i koszt zawsze muszą zostać sprawdzone. To m.in.:

  • prowizja i ubezpieczenie kredytu,
  • opłata za rozpatrzenie wniosku (czasami wynosi nawet 1000 zł i jeśli bank jej wymaga, to trzeba ją zapłacić nawet wtedy, kiedy decyzja jest negatywna),
  • opłata za przyznanie kredytu bądź jego uruchomienie.

Niektóre z tych kosztów są stałe, a niektóre jednorazowe. Nie w każdym banku pojawią się takie same opłaty – np. nie każda instytucja pobiera pieniądze za rozpatrzenie wniosku.

Marża podlega negocjacji. Świadomy klient może w ten sposób wynegocjować niższe koszty kredytu. Wysokość marży obliczana jest przez banki za pomocą wyznaczenia poziomu ryzyka udzielenia kredytu oraz sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

To, co jeszcze jest ważne dla kredytobiorcy to:

  • warunki spłaty kredytu inwestycyjnego,
  • czas rozpatrzenia wniosku,
  • zabezpieczenie kredytu – czy jest wymagane i jakie są jego dopuszczalne formy,
  • maksymalna wysokość finansowania inwestycji,
  • klauzule abuzywne – czyli sprawdzenie, czy umowa nie zawiera tzw. klauzul niedozwolonych – stworzonych w umowie niezgodnie z obowiązującym prawem,
  • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu inwestycyjnego – czy istnieje i jakie są jej konsekwencje.

Co trzeba wiedzieć o kredycie inwestycyjnym

Zobacz krótkie podsumowanie najważniejszych informacji o kredycie inwestycyjnym. Dzięki niemu w szybki sposób dowiesz się co to za kredyt, jak go zdobyć i czy nie lepiej wybrać inny produkt bankowy.

  • Kredyt inwestycyjny przyznawany jest na czas od roku do nawet 20 lat.
  • Najczęściej to kredyt długoterminowy.
  • Jako że jest to pożyczka dla firm, to mogą obowiązywać opłaty za wcześniejszą spłatę.
  • Wkład własny najczęściej wynosi od 10 do 20 proc., choć zdarzają się kredyty inwestycyjne nawet na 100 proc. wartości inwestycji.
  • Może być przeznaczony na wszelkiego rodzaju inwestycje w firmie; środki trwałe, wartości niematerialne czy prawne i wiele innych.
  • Jest przeznaczony również dla nowych firm – wszystko zależy od tego, jak dobry jest biznesplan.
  • Sposób spłaty zależy od indywidualnych ustaleń z bankiem. Może przyjąć formę rat równych, malejących czy rat balonowych.
  • Wśród zastosowań kredytu inwestycyjnego znajdziemy m.in. zmianę profilu przedsiębiorstwa.

Koszt kredytu inwestycyjnego może być bez problemu wpisany w koszt prowadzenia działalności. Przed zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego warto sprawdzić czy nie lepiej jest zdecydować się na mniejsze zobowiązanie, takie jak leasing, który jest najczęściej używany do zakupy samochodów.

Kredyt inwestycyjny w PKO BP

Kredyt inwestycyjny w PKO Banku Polskim przeznaczony jest nie tylko dla doświadczonych przedsiębiorców, z oferty mogą również skorzystać firmy, które dopiero są na początku swojej drogi i planują się stopniowo rozwijać. Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć klienci tego banku?

  • kredyt do nawet 90 proc. wartości inwestycji,
  • okres kredytowania do 20 lat,
  • spłata kredytu w ratach równych lub malejących z możliwością zmiany formuły,
  • kredyt dostępny w walutach: PLN, USD, EUR, CHF.

Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska

Proponowany kredyt inwestycyjny przez Santander Bank Polska, jest w głównej mierze kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które działają już na rynku od przynajmniej roku. Dodatkowe pieniądze z kredytu można przeznaczyć m.in. na zwiększenie rzeczowych aktywów trwałych i długoterminowych aktywów finansowych, zakup na rynku pierwotnym i wtórnym oraz budowę. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej ofercie?

  • kredyt do nawet 90 proc. wartości inwestycji,
  • okres kredytowania do 15 lat,
  • kredyt inwestycyjny z możliwością karencji w spłacie do 24 miesięcy,
  • kredyt dostępny w walutach: PLN, USD, EUR, CHF, GBP.

Kredyt inwestycyjny w Credit Agricole

W przypadku oferty kredytu inwestycyjnego od Credit Agricole rozkład spłaty może zostać ustalony w sposób indywidualny z uwzględnieniem możliwości finansowych przedsiębiorstwa, a do tego możliwe jest sfinansowanie nawet całości inwestycji. To duży atut tego banku! Poniżej wskazaliśmy kilka dodatkowych informacji dotyczących tej oferty.

  • maksymalna kwota kredytu do 4 000 000 zł
  • okres kredytowania do 15 lat,
  • minimalna wpłata własna: 0 proc. w przypadku finansowania majątku trwałego z wyłączeniem nieruchomości
  • dostępny w walutach: PLN.

Kredyt inwestycyjny w mBanku

mBank przed udzieleniem kredytu inwestycyjnego będzie wymagał od klienta przedstawienia biznesplanu, zabezpieczenia w postaci zastawu, przewłaszczenia lub hipoteki na przedmiocie inwestycji wraz z cesją praw z polisy oraz gwarancja de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Oprócz tego warto wiedzieć o następujących kwestiach:

  • kredyt do nawet 100 proc. wartości inwestycji,
  • okres kredytowania do 20 lat,
  • bank daje możliwość uzyskania finansowania od pierwszego dnia działalności firmy
  • dostępny w walutach: PLN, USD, EUR.

Kredyt inwestycyjny w Alior Bank

Kredyt inwestycyjny w Alior Banku może być przeznaczony na dowolne cele związane z podniesieniem wartości przedsiębiorstwa lub zwiększeniem jego konkurencyjności. Zabezpieczeniem spłaty może być realizowania inwestycja. Najważniejsze cechy tego produktu tu:

  • do 80 proc. kwoty inwestycji
  • spłata w czasie do 20 lat
  • zabezpieczenie na przedmiocie realizowanej inwestycji
  • również na spłatę kredytu inwestycyjnego z innego banku