Darmowa pożyczka to łakomy kąsek

Pożyczki pozabankowe mają to do siebie, że są stosunkowo drogie. Często określa się je mianem „pożyczek na wysoki procent”. Wynika to m.in. z ryzyka, jakie ponosi firma pożyczkowa udzielając zobowiązań ze środków własnych. Nie dziwi zatem to, że gdy mamy możliwość skorzystania z promocyjnej oferty, która pozwala nam oddać dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyliśmy, łatwiej jest nam podjąć decyzję o zaciągnięciu pożyczki. Niestety, emocjonalne podejście do sprawy i uleganie pokusie pozyskania dodatkowych pieniędzy za darmo, może nas zgubić.

Brak spłaty pożyczki w terminie

Przede wszystkim, należy pamiętać, że prowizja i oprocentowanie pożyczki będzie wynosić 0 zł tylko w przypadku, gdy wywiążemy się z umowy i oddamy należność w ciągu 30 dni od zaciągnięcia zobowiązania. Brak uregulowania pożyczki w terminie powoduje wszczęcie podstępowania windykacyjnego, tak jak przy tradycyjnej pożyczce. Monity w postaci SMS-a, telefonu pracownika, maila czy listu poleconego, wezwania do zapłaty, działania firmy windykacyjnej – to wszystko rodzi dodatkowe koszty, które zwiększają nasze zadłużenie, a przez to utrudniają jego spłatę. Ale to nie koniec konsekwencji nieterminowości. Po 60 dniach informacja o zadłużeniu wyższym niż 200 zł zostanie przekazana do rejestrów dłużników – Krajowego Rejestru Dłużników, Rejestru Dłużników ERIF i BIG InfoMonitora. W efekcie możemy zamknąć sobie drogę do kolejnych pożyczek, a z pewnościa do kredytów bankowych. Wprawdzie w większości firm oferujących bezpłatne pożyczki mamy miesiąc na ich oddanie, ale nie brakuje też propozycji, które warunkują to, że zobowiązanie będzie za darmo jedynie, gdy zwrócimy je w ciągu 15 dni. Tak jest w Szybka-moneta.pl, gdzie na nowych klientów czeka pożyczka na maksymalnie 500 zł.

Darmowa pożyczka z rozwagą

Darmowa pożyczka może być dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu, o ile przed jej zaciągnięciem odpowiemy sobie na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim, należy zrobić zestawienie przychodów z wydatkami, aby wiedzieć, czy rzeczywiście potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, czy też może uda się nam wygospodarować daną kwotę z aktualnej puli. Analiza podpowie nam też, ile rzeczywiście potrzebujemy do zaspokojenia danej potrzeby. Dzięki temu nie weźmiemy sumy na wyrost. Unikajmy działania według zasady „może kiedyś się przyda”. Zanim sięgniemy po pożyczkę za 0 zł, należy przeanalizować opłaty kilku pożyczkodawców za nieterminową spłatę czy przedłużenie pożyczki. Ważne jest też, aby planując zaciągnięcie zobowiązania, założyć też, że w okresie regulowania należności mogą pojawić się nagłe wydatki, które pokrzyżują plany terminowgo zwrotu darmowej pożyczki.