Czy opłaca się płacić kartą za granicą?

Każda karta: debetowa, kredytowa, a także przedpłacona posiada opcję płacenia nią za granicą. Jednak w większości kart należy tę opcję aktywować, zanim wyjedziemy na wakacje.

Aktywacja płatności zagranicznych może odbyć się podczas rozmowy z konsultantem – osobistej (podczas wizyty w banku) czy też telefonicznej lub odbywanej na czacie. Coraz więcej banków udostępnia opcję szybkiego czatu w aplikacjach swoich bankowości mobilnych (np. MBank, gdzie z konsultantem można rozmawiać przez całą dobę).

Uwaga! Opcję płatności kartą za granicą możemy również aktywować samodzielnie z poziomu aplikacji. Każdy bank pobiera inne opłaty za płatność kartą za granicą. Zależą one nawet od rodzaju karty. Przykładowo, jeśli chcemy płacić kartą kredytową, to najpierw sprawdźmy ranking kart kredytowych i dowiedzmy się, jakie opłaty pobiera wybrany dostawca karty.

Płatność kartą za granicą jest opłacalna, ale tylko w określonych przypadkach. Jeśli będziemy płacić polską kartą, bank policzy nam prowizję od transakcji oraz koszty przewalutowania. Przewalutowanie wypłaconych pieniędzy następuje na podstawie obowiązujących kursów w bankach. W związku z tym za zakupy za granicą możemy zapłacić sporo. Jednak jeśli użyjemy karty walutowej lub usługi Revolut, to płatność kartą za granicą nie będzie nas dużo kosztować. Na pewno używanie karty za granicą jest korzystniejsze i bezpieczniejsze niż płacenie gotówką. Unikamy niekorzystnych różnic za wymianę polskiej waluty na obcą (rzadko kiedy to się opłaca w kantorach) oraz niebezpieczeństwa zgubienia lub skradzenia gotówki.

Płatność kartą za granicą – opłaty

W tabelach opłat za prowadzenie rachunku banków można znaleźć koszty transakcji bezgotówkowych za granicą oraz koszty wypłaty gotówki z obcych bankomatów. Płatność kartą za granicą, jeśli używamy polskiej karty (korzystamy z karty podpiętej do konta, na którym mamy środki jedynie w złotówkach), będzie nas kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zapłacimy za przewalutowanie (nierzadko podwójne) oraz prowizję od transakcji. Poniżej przykładowe koszty płatności kartą za granicą.

Bank Załóż konto Opłata za przewalutowanie
MBank Załóż konto od 3 do 5,9 proc. kwoty transakcji (zależne od rodzaju karty)
Citi Handlowy Załóż konto 5,8 proc. kwoty transakcji
Santander Consumer Bank Załóż konto 2,8 proc. kwoty transakcji
ING Bank Śląski Załóż konto 3 proc. kwoty transakcji
Bank Millennium Załóż konto 2 proc. kwoty transakcji
Santander Bank Polska Załóż konto 2,8 proc. kwoty transakcji
Alior Bank Załóż konto 0 proc. kwoty transakcji

Niektóre banki posiadają promocje dla nowych klientów, które zakładają brak opłat za przewalutowanie nawet jeśli nie posiadamy karty wielowalutowej. Wybierając konto warto zwrócić na to uwagę – to jedna z opcji, która wpływa na pozycję konkretnych instytucji w rankingu kont bankowych. Jeśli znajdziemy dla siebie ciekawszą ofertę rachunku niż ten posiadany obecnie, zawsze możemy sprawdzić, jak zamknąć konto w banku i otworzyć nowe – korzystniejsze.

Jak zmniejszyć koszty płatności kartą za granicą?

Najlepszym pomysłem jest karta wielowalutowa. Powiązana jest z rachunkami prowadzonymi w kilku walutach. Podczas płatności system sam rozpoznaje, jaka waluta jest obecnie używana i pobiera pieniądze z przypisanego do tej waluty konta. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że bankowe karty wielowalutowe funkcjonują jedynie w najpopularniejszych walutach. Bez problemu zapłacimy nimi w euro, dolarach amerykańskich czy funtach. Jednak jeśli wybieramy się w podróż do kraju, w którym funkcjonuje mało popularna waluta, wciąż zwykła karta wielowalutowa nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Należy też mieć na uwadze, że przewalutowanie na kartach Visa i Mastercard odbywa się na nieco innych zasadach. Zazwyczaj za granicą bardziej opłaca się korzystać z kart Visa.

Możemy skorzystać także z karty prepaid, czyli karty, na którą wpłacamy środki wcześniej – zanim będziemy potrzebowali z nich skorzystać. W tym przypadku zapłacimy za przewalutowanie z polskich złotych na inną walutę, ale limit środków na koncie ograniczy wydanie przez nas więcej pieniędzy niż chcemy. To rozwiązanie pozwala łatwo kontrolować wydatki za granicą – od razu sprawdzimy, ile bank policzył za przewalutowanie i ile jeszcze zostało nam na karcie przedpłaconej.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także karta Revolut. Pozwala na płacenie w największej jak dotąd liczbie walut (ok. 150). Założenie tej karty kosztuje niewiele, nie trzeba też płacić za fizyczne wydanie karty. Wystarczy nam jedynie aplikacja. Revolut to jedna z nowoczesnych płatności mobilnych

Jak płacić kartą Revolut za granicą?

Aplikacja Revolut, do której można zamówić fizyczną kartę płatniczą lub korzystać z tzw. karty wirtualnej, to usługa, która działa od 2015 roku. Korzysta z niej ok. 8 milionów klientów na świecie. Aplikacja Revolu umożliwia w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany.

Aby zapłacić tą kartą wielowalutową, trzeba najpierw zasilić swoje konto w serwisie lub aplikacji (opcja prepaid). Po dokonaniu zasilenia Revolut działa jak każda inna karta płatnicza. Można nią płacić zbliżeniowo, za pomocą PIN-u oraz wypłacać gotówkę z bankomatów. Czym więc różni się od zwykłej karty debetowej? Revolu automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie płacimy i pobiera środki z subkonta z daną walutą. Unikamy w ten sposób prowizji za podwójne przewalutowanie, co ma miejsce przy zwykłych kartach.

Czy płacenie kartą za granicą wygląda tak samo jak w Polsce?

Tak, płatność kartą za granicą działa na takich samych zasadach jak w Polsce. A to oznacza, że żeby zapłacić kartą musimy włożyć ją do terminala, wpisać PIN i nacisnąć zielony przycisk, a następnie poczekać na odpowiedź banku i potwierdzenie transakcji. Wszystko trwa maksymalnie minutę. Za granicą chargeback na karcie działa na takich samych zasadach jak w Polsce. W przypadku wadliwej transakcji wystarczy ją zgłosić do banku.

Czasem w niektórych krajach możemy zostać poproszeni o okazanie dowodu osobistego, aby potwierdzić, że jesteśmy właścicielami karty. To jednak rzadkość. Dlatego wbrew pozorom płacenie kartą za granicą jest proste – procedury nie zmieniają się tylko dlatego, że jesteśmy poza Polską.

Pamiętajmy jednak u uruchomieniu lub sprawdzeniu, czy mamy odblokowaną usługę płatności za granicą na naszej karcie. Jeśli tego nie zrobimy, transakcja za granicą może zostać odrzucona.

Płatność kartą za granicą – podsumowanie najważniejszych informacji

Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę na wakacje albo do pracy. Jak wynika z najnowszego raportu Polskiej Izby Turystyki, w pierwszym półroczu 2019 roku odnotowano wzrost zainteresowania wakacyjnymi wyjazdami poza Polskę o 7,5 proc. W w całym 2019 r. ma to być ostatecznie 6 proc1. Podczas zagranicznych wyjazdów musimy jakoś płacić za usługi i produkty. Najłatwiej i najbezpieczniej – bezgotówkowo. Sprawdź podsumowanie najważniejszych informacji o tym, jak płacić kartą za granicą.

  • Płatność zwykłą kartą za granicą wiąże się z opłatą za przewalutowanie. To z reguły ok. 5 proc. kwoty transakcji.
  • Płacenie kartą za granicą jest opłacalne, ale tylko w konkretnych przypadkach.
  • Karta wielowalutowa eliminuje koszt przewalutowania.
  • Podobnie działa karta Revolut – to najtańsza opcja płacenia kartą za granicą.
  • Jeśli nie chcemy wydać więcej niż określona suma podczas wyjazdu, możemy zabrać doładowaną kartę przedpłaconą.
  • Płacenie kartą za granicą to taka sama procedura, jak płacenie kartą w Polsce.
  • Można płacić gotówką za granicą, ale w większości przypadków nie jest to opłacalne. Lepiej mieć kartę wielowalutową.
  • Gotówka za granicą sprawdza się, jeśli jedziemy do małych miejscowości, gdzie transakcje bezgotówkowe nie są popularne.

  1. https://businessinsider.com.pl/lifestyle/gdzie-polacy-jezdza-na-wakacje-raport-2019/vlg05h9