Alior zamyka nieaktywne rachunki maklerskie i depozytowe

Alior Bank był dotąd jednym z czterech brokerów prowadzących ponad 100 tys. rachunków inwestycyjnych. Pod koniec 2018 roku instytucja zdecydowała się jednak na zamknięcie 32 proc. z nich. Oznacza to rozstanie z 35 tys. klientów, czyli więcej niż stanowi ujemne saldo całej branży w ostatnim kwartale 2018 roku. Zamknięte zostały rachunki zarówno maklerskie, jak i depozytowe, na których przez dłuższy czas nie było żadnych aktywów oraz nie były wykonywane transakcje. Jak informuje Klaudia Klimkowska z biura prasowego Alior Banku, decyzja wynikała z chęci zniwelowania kosztów generowanych przez nieaktywne rachunki.

Podobne kroki podjęły już w poprzednich latach instytucje takie jak Trigon, Noble Securities, BNP Paribas, BNP Paribas, Millennium, BDM. Podejmowane działania są odpowiedzią na brak zainteresowania giełdą wśród inwestorów indywidualnych. Niektóre domy maklerskie zamykają nieaktywne rachunki regularnie. Wynika to zarówno w chęci czyszczenia baz danych systemów IT, jak i powodów finansowych. Jeśli klienci nie korzystają z kont i nie podpisują dostarczanych im wyciągów sald kwartalnych, nie można naliczyć prowizji od transakcji.

Skokowy wzrost klientów dzięki fuzjom banków

Po ruchu Alior Bank, instytucje finansowe prowadziły ogółem 1,52 mln rachunków papierów wartościowych. Zainteresowanie giełdą maleje ale nie wszystkim ubywa klientów. W 2018 roku kilkunastoprocentowy wzrost klientów odnotował DM Bank Ochrony Środowiska i ING Bank Śląski. Grupa klientów Santander zwiększyła się o 37 proc., dając instytucji czwartą pozycję na rynku. Obecnie jedynie mBank, Pekao, PKO BP i Santander prowadzą więcej niż 100 tys. rachunków do przechowywania papierów wartościowych.

Liczba grup finansowych prowadzących 100 tys. rachunków nie spadła tylko dzięki fuzji banków. Tak jak kiedyś Zresztą Alior Bank stał się stutysięcznikiem w wyniku wchłonięcia BPH, tak obecnie Santander odnotował skok procentowy dzięki przejęciu domu maklerskiego Deutsche Banku. Pod koniec 2018 r. fuzja z Raiffeisenem zwiększyła wyniki Banku BNP Paribas o 92 proc. Grupa Banku Handlowego odnotowała pod koniec roku wzrost liczby rachunków papierów wartościowych o 19 proc. Jak twierdzi Dorota Szostek-Rustecka, dyrektor biura prasowego Banku Handlowego w Warszawie, wzrost ten jest związany z rozwojem biznesu powierniczego.

Jak podkreślają specjaliści, liczba rachunków nie przesądza o skali obrotów generowanych przez brokerów. Obroty generowane przez instytucje różnią się od tych generowanych przez klientów detalicznych. Chociaż mBank i Pekao posiadają najwięcej aktywnych rachunków, to PKO BP osiąga największe obroty na rynku.