Dostałem kartę z banku. Jak ją aktywować?

Karta płatnicza z banku lub innej instytucji zazwyczaj przybywa do nas w formie listu. Przesyłka jest nadawana zwykłą pocztą, jako list nierejestrowany. W związku z niebezpieczeństwem, jakie rodzi taka forma przekazania karty, jest ona nieaktywna. Aktywować ją może wyłącznie osoba, dla której jest przeznaczona. Aktywacji w większości banków dokonuje się przez wysłanie kodu SMS z odpowiedniego numeru i przez internet. Wraz z kartą powinniśmy otrzymać instrukcję jej aktywacji. Krok po kroku typowo wygląda to w następujący sposób:

Wejdź na swoją bankowość internetową (przez przeglądarkę lub aplikację).
Wejdź w zakładkę karty, wybierz odpowiednią kartę i kliknij opcje (często są oznaczone przez np. trzy kropki).
Kliknij aktywuj.

Pełna aktywacja karty w większości banków odbywa się dopiero przy pierwszej transakcji. Zostaniemy wtedy poproszeni o podanie kodu PIN niezależnie od kwoty zakupów czy wypłaty z bankomatu. Żaden z banków nie podaje terminu na aktywację karty. Można tego dokonać do końca daty ważności karty, a nie, jak uważa wiele osób, w ciągu 7 dni. Z tego co nam wiadomo, nie ma konieczności aktywacji wirtualnych kart płatniczych.

Jak nadać PIN do karty krok po kroku?

Nieco więcej problemów może sprawiać kwestia PIN-u, czyli kodu potwierdzającego transakcję na karcie. Niegdyś kod PIN otrzymywało się od razu z kartą, wraz z zaleceniem, by zmienić go przy pierwszej transakcji w bankomacie. Obecnie PIN należy w większości banków nadać samemu. Nie można więc czekać na moment, kiedy nadejdzie PIN do karty. PIN nadaje się w bardzo podobny sposób do aktywacji karty. Wystarczy:

Uruchomić swoją bankowość internetową.
Odnaleźć stronę odpowiadającą za karty, swoją kartę oraz wybrać ustawienia lub opcje.
Kliknąć nadaj PIN i potwierdzić swoją decyzję.

Już nadany PIN (który np. przyszedł do nas pocztą) można bez problemu zmienić w swojej bankowości internetowej czy w bankomacie. W przypadku zapomnienia numeru PIN niestety musimy skontaktować się z infolinią banku, gdyż do zmiany kodu konieczne jest podanie poprzedniego.

Nie mogę aktywować karty przez internet

Jeśli aktywacja karty lub nadanie PIN-u przez sieć sprawia nam trudność, to w tych czynnościach z chęcią pomogą nam pracownicy banku. Wystarczy zadzwonić na infolinię lub przyjść do oddziału swojego banku. Karta zostanie wtedy aktywowana ręcznie, bez naszego kontaktu z internetem. Warto jednak nauczyć się korzystać ze swojej bankowości internetowej, bo wszystkie operacje bankowe (przelewy, stałe zlecenia i inne) są przez internet znacznie tańsze, a najczęściej darmowe.

Aktywacja karty w bankomacie

Część banków udostępnia możliwość aktywacji karty w bankomatach. Karty nie można wtedy aktywować w terminalu podczas płatności za zakupy lub przez internet, a jedynie w bankomacie własnym banku (czyli nie Euronet czy PlanetCash – oczywiście zależnie od banku, niektóre z nich wcale nie posiadają bankomatów własnych).

Należy wtedy włożyć kartę do bankomatu, a następnie wybrać opcję aktywacja karty. Bankomat poprosi nas o podanie bądź nadanie numeru PIN. Po chwili karta będzie w pełni aktywna.

Aktywacja karty PKO BP

W PKO BP wystarczy zalogować się do bankowości internetowej iPKO, wejść w zakładkę karty→ szczegóły→ aktywuj kartę. Teraz podaj trzycyfrowy kod aktywacyjny z tyłu karty (CVV lub CVC).

W aplikacji IKO wygląda to w następujący sposób: moje produkty→ karty→ wybrana karta → szczegóły→ aktywuj. Następnie, podobnie jak w bankowości internetowej, należy podać kod z tyłu karty.

Aktywacja karty ING

Zaloguj się do bankowości internetowej Moje ING→ Karty i płatności telefonem→ wybierz kartę, którą chcesz aktywować → nadaj numer PIN. Następnie serwis zapyta o limity transakcyjne. Do pełnej aktywacji karty przy pierwszej transakcji konieczne będzie podanie numeru PIN.

W aplikacji telefonicznej Moje ING wygląda to w następujący sposób: zaloguj się do aplikacji→ wybierz swoje konto→ karty i płatności telefonem→ wybierz nieaktywną kartę → aktywuj→ nadaj numer PIN. Karta jest już aktywna!

Aktywacja karty mBank

Zaloguj się do bankowości internetowej→ wejdź w finanse → karty→ wszystkie→ aktywuj. Teraz należy podać datę ważności karty (znajduje się na awersie plastiku). Następnie wystarczy nadać karcie numer PIN.

W aplikacji mobilnej należy wejść w zakładkę karty, a następnie→ wybrać kartę, którą chcemy aktywować→ kliknąć aktywuj→ podaj datę ważności karty i kliknij dalej. W mBank karty kredytowe i debetowe aktywuje się w taki sam sposób.

Aktywacja karty Santander

W serwisie internetowym Santander Bank Polska należy wybrać zakładkę karty, a następnie→ karty do konta→ aktywuj. Następnie w opcji więcej wybieramy nadaj PIN. Zalecane jest wykonanie pierwszej transakcji w bankomacie. W przypadku transakcji bezgotówkowych konieczne może być czterokrotne podanie PIN-u. Ta sama droga obowiązuje karty płatnicze jak i kredytowe Santander Bank.

W aplikacji mobilnej aktywacja przebiega w podobny sposób. Należy wybrać karty → nieaktywną kartę→ aktywuj.

Aktywacja karty Credit Agricole

Karty od Credit Agricole można aktywować w placówkach banku przez serwis telefoniczny (nr. 19 019 lub +48 71 35 49 009) lub przez internet (CA24). Następnie wystarczy podać PIN podczas pierwszej transakcji kartą.

Aktywacja karty Pekao

Aktywacja karty debetowej lub kredytowej w Pekao nie powinna sprawić nikomu trudności, gdyż by ją przeprowadzić wystarczy przy pierwszej transakcji kartą podać kod PIN. Należy jedynie pamiętać, by za pierwszym razem nie używać transakcji zbliżeniowej, tylko włożyć kartę do terminala lub bankomatu.

Kartę można też aktywować przez internet, w placówce bądź telefoniczne. Infolinia banku jest czynna przez całą dobę i 7 dni w tygodniu pod numerami +48 22 59 12 232 i
801 365 365. By aktywować kartę przez internet należy zalogować się do systemu Pekao24, a następnie wybrać zakładkę karty i z listy opcji aktywacja karty.

Aktywacja karty Alior Bank

Alior Bank podaje precyzyjne instrukcje aktywacji karty płatniczej i karty kredytowej. By aktywować plastik przez internet należy zalogować się do serwisu bankowego, wybrać zakładkę szczegóły rachunku → karty → aktywuj. Szukanie opcji aktywacji nie powinno być jednak konieczne, bo Alior w bankowości internetowej pokazuje powiadomienie na stronie domowej serwisu o konieczności aktywacji karty.

W aplikacji mobilnej Banku kartę aktywuje się w następujący sposób: szczegóły rachunku → zakładka karty → aktywuj kartę. Przy okazji ustawiamy własny PIN karty. Oprócz podanych sposobów kartę można aktywować przez infolinię lub w placówce Banku.

Aktywacja karty Millennium

Aktywacja online  karty płatniczej czy kredytowej Millennium nie powinna sprawić nikomu problemu. W Millenet (serwisie internetowym banku) wystarczy wejść w Moje finanse → Karty → Aktywuj i ustaw PIN do karty. Operację należy potwierdzić przez hasło SMS lub autoryzację mobilną. Taki sam schemat obowiązuje w przypadku aplikacji mobilnej.

Kartę można również aktywować pod numerem telefonicznym 801 331 331 lub +48 22 598 40 40, albo w bankomacie i podczas zakupów – wystarczy podać kod PIN.

Aktywacja karty w Banku Spółdzielczym

W bankach z grupy BPS aktywacji można dokonać na kilka sposobów. By dokonać aktywacji internetowej należy zarejestrować się i zalogować w serwisie kartoSFERA i postępować zgodnie z instrukcjami. Drugim sposobem jest aktywacja przez infolinię pod numerem ogólnym 801 321 456 lub (+48) 86 215 50 00 albo numerem informacji swojego banku spółdzielczego. Aktywacji można też zawsze dokonać w placówce instytucji.