Wymiana starych funtów
Banknoty emitowane przez Bank Anglii są wycofywane z obiegu w ciągu 10 lat po zakończeniu emisji danego wzoru. Oznacza to, że np. banknot, którego emisja zakończyła się w 1993 roku jest nieważny po 2003 roku. Najnowsze, polimerowe banknoty zaczęły się pojawiać dopiero w 2017 roku, więc do wymiany ich poprzedników pozostało jeszcze dużo czasu.
Jeśli przebywamy w Wielkiej Brytanii, to wymiana starych funtów nie stanowi żadnego problemu. By dokonać wymiany wystarczy udać się do najbliższego oddziału Bank of England lub właściwie dowolnego banku komercyjnego, o ile mamy w nim konto. Analogiczna sytuacja dotyczy starych funtów szkockich czy północnoirlandzkich oraz starych monet.
Wymiana nieaktualnych banknotów z UK nieco komplikuje się, jeśli przebywamy w Polsce i nie mamy zamiaru wracać na wyspy. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście przesłanie zawczasu gotówki przez usługi przekazu pieniędzy dostępne w niektórych kantorach internetowych (np. Cinkciarz, Trejdoo, Walutomat). W momencie, gdy jest na to już zbyt późno to pozostaje nam:
- wymiana banknotów w niektórych kantorach znajdujących się w dużych miastach,
- skup starych funtów przez wyspecjalizowane firmy,
- prywatna sprzedaż banknotów na jednym z portali z ogłoszeniami. Na banknoty z pewnością znajdą się kupcy, gdyż można je bez problemu wymienić w Wielkiej Brytanii na nowe bez żadnych dodatkowych opłat.
Wymiana starych banknotów euro
Pierwsze banknoty euro pojawiły się w 2002 roku. Najnowsza, druga seria jest emitowana od 2013 roku. Banknoty z drugiej serii można odróżnić od pierwszej dzięki znajdującej się na nich twarzy mitologicznej Europy. Twarz odnajdziemy na pasku hologramowym na awersie banknotów. ok
Wszystkie banknoty euro wciąż są ważne i normalnie funkcjonują w obiegu. Jak na razie Europejski Bank Centralny nie ujawnił żadnych planów wycofania z obiegu starych banknotów – są ważne bezterminowo. Dlatego jeśli w portfelu masz stare 50 euro czy jakikolwiek inny banknot z wzorem z 2002 roku, to nie musisz się obawiać, że jest on nieaktualny. Najlepszym sposobem na zalegające w szufladzie banknoty euro jest ich wpłata na swoje konto walutowe, a następnie wymiana na złotówki w jednym z kantorów internetowych.
Uszkodzony banknot euro można wymienić w oddziałach banków centralnych, które używają waluty euro. Warunkiem jest, by banknot miał powyżej 50 proc. pierwotnej powierzchni, lub dało się udowodnić co stało się z większą częścią banknotu. NBP nie wymienia uszkodzonych banknotów euro.
Czy można wymienić stare złotówki?
Niestety, stare polskie pieniądze nie podlegają już wymianie. Złotówki z okresu PRL i początku lat 90 można było wymienić na nowe pieniądze maksymalnie do końca 2010 roku. NBP szacuje, że przed końcem denominacji (procesu wymiany pieniędzy) w 2010 roku szufladach Polaków pozostawały banknoty o wartości 170 mln złotych.
Ze względu na niską wartość banknotów (np. 100 starych złotych miało wartość 1 obecnego grosza) wiele osób w ogóle nie zdecydowało się ich wymienić. Być może był to słuszny ruch. Bardzo dobrze zachowane stare polskie banknoty osiągają całkiem wysokie ceny – wielokrotnie przekraczające ich nominalną wartość z czasów denominacji. Warunkiem do sprzedaży starych banknotów kolekcjonerowi jest idealny, albo niemal idealny stan banknotów. Podarte, poplamione lub pomięte banknoty z PRL mogą mieć obecnie jedynie wartość sentymentalną.
Wymiana starych dolarów
Wśród starych banknotów szczególną pozycję zajmują dolary amerykańskie. Wszystkie dolary wciąż znajdują się w obiegu – są legalnym, pełnoprawnym środkiem płatniczym. Oznacza to, że nie musimy poszukiwać kantoru, który przyjmie nieaktualne banknoty, gdyż takich po prostu nie ma. To ze względu na m.in. takie praktyki dolar uznaje się za jedną z najbardziej pewnych i wartych inwestycji walut na świecie.
Przed 1861 rokiem w Stanach Zjednoczonych istniały inne waluty, które nie nazywały się dolarami i nie są już legalnym środkiem płatniczym. Miejmy na uwadze, że naprawdę stare banknoty i monety amerykańskie mogą być warte sporo pieniędzy. Generalnie przyjmuje się, że jeśli banknoty lub monety pochodzą sprzed 1970 roku, to jak najbardziej warto sprawdzić ile są warte.
Inne banknoty: stare marki niemieckie, korony szwedzkie
Posiadacze starych niemieckich marek mają szczęście. Niemiecki Bank Federalny (Deutsche Bundesbank) wymienia stare marki RFN na euro według oryginalnego kursu wymiany bezterminowo. Wystarczy odnaleźć jego dowolną placówkę Bundesbanku i dokonać tam wymiany. Taka sama, bezterminowa wymiana obowiązuje banknoty z Austrii, Belgii, Estonii, Irlandii, Luksemburgu, Słowacji, Słowenii oraz Łotwy. Waluty z powyższych krajów można spróbować wymienić też w większych kantorach. Należy być jednak przygotowanym na dodatkową opłatę za taką usługę. Tak czy inaczej na pewno lepiej spróbować wymienić taką walutę w kantorze zamiast w banku.
Interesującym przypadkiem nieaktualnych banknotów są Korony Szwedzkie. Nowe banknoty pojawiły się w Szwecji w 2015 i 2016 roku. Od czerwca 2017 roku wszystkie stare banknoty Szwedzkie są już nieważne i nie podlegają wymianie na zwyczajnych zasadach.
Riksbank (Narodowy Bank Szwecji) posiada jednak usługę wymiany starych banknotów. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i przesłać go wraz z banknotami do Riksbanku. Riksbank następnie podejmie decyzję czy wymieni banknoty. W przypadku pozytywnej decyzji pieniądze zostaną nam odesłane na wskazany rachunek bankowy, po pomniejszeniu ich o kwotę 200 SEK, która stanowi opłatę za usługę. W tym miejscu warto zawczasu zaopatrzyć się w konto walutowe w koronach szwedzkich w jednym z kantorów internetowych (np. Kantor Alior Banku), co pozwoli uniknąć bolesnych opłat za przewalutowanie w zwykłych kantorach bankowych.
Wymieniane są Korony Szwedzkie niezależnie od ich wieku. Oznacza to, że w taki sposób wymienimy nie tylko ostatnie banknoty sprzed 2015 roku, ale również te pochodzące z lat 80 czy nawet XIX wieku. Formularz oraz informacje na temat wymiany bez problemu można odnaleźć pod adresem https://www.riksbank.se/en-gb/payments–cash/notes–coins/notes/redeeming-invalid-banknotes/ .