Czy w banku można wymienić walutę?

Tak, w każdym większym banku bez trudu można wymienić walutę. Nie zawsze jednak warto to robić. Jeśli przykładowo zapłacisz polską kartą płatniczą za granicą w sklepie czy restauracji, to niemal zawsze bank przeliczy polskie złotówki zgromadzone na rachunku na obcą walutę po niekorzystnym kursie. Dlatego lepiej jest zaopatrzyć się zawczasu w konto walutowe z zapasem zagranicznych pieniędzy, albo kartę wielowalutową która pozwoli na wymianę po korzystnym kursie.

Walutę można również wymienić wcześniej w placówce banku w formie gotówkowej. Placówki banków posiadają pewne zasoby najbardziej popularnych walut takich jak USD, GBP, CHF czy EUR. Warunkiem jest jednak by osoba dokonująca wymiany posiadała konto w danym banku.

Porównanie wymiany w banku i w kantorze internetowym

Jak udowodniliśmy oferta wymiany walut w bankach jest bardzo szeroka. W większości przypadków wymiana pieniędzy w banku będzie dużo mniej opłacalna od wymiany w kantorze internetowym. Przykładowe różnice w kursach wymiany i spready w dniu 14.04.2020 w dwóch kantorach internetowych i dwóch bankach przedstawiały się następująco:

Cinkciarz Alior Bank* PKO BP Amronet
EUR/PLN Kupno 4,5166

Sprzedaż 4,5534

Spread 0,0368

Kupno 4,3269

Sprzedaż 4,7369

Spread 0,41

Kupno 4,3619

Sprzedaż 4,7254

Spread 0,3635

Kupno 4,5368

Sprzedaż 4,5492

Spread 0,0124‬

USD/PLN Kupno 4,1200

Sprzedaż 4,1545

Spread 0,0345‬

Kupno 3,9446

Sprzedaż     4,3193

Spread 0,3747

Kupno 3,9893

Sprzedaż 4,3218

Spread 0,3325‬

Kupno 4,1307

Sprzedaż 4,1476

Spread 0,0169

GBP/PLN Kupno 5,1845

Sprzedaż 5,2236

Spread 0,0391‬

Kupno 4,9671

Sprzedaż 5,4400

Spread 0,4729‬

Kupno 5,0062

Sprzedaż 5,4234

Spread 0,4172

Kupno 5,1975

Sprzedaż 5,2208

Spread 0,0233‬

CHF/PLN Kupno 4,2859

Sprzedaż 4,3216

Spread 0,0357‬

Kupno 4,1907

Sprzedaż 4,4099

Spread 0,2192‬

Kupno 4,1754

Sprzedaż 4,4337

Spread 0,2583

Kupno 4,3009

Sprzedaż 4,3197

Spread 0,0188

*Dotyczy transakcji w ramach Konta oszczędnościowego KANTOR.

Jak widać transakcje w kantorze internetowym są tańsze od bankowych o cały rząd wielkości, czyli średnio około dziesięciokrotnie tasze. Spread bankowy na głównych walutach sięga nawet ponad 40 groszy, podczas gdy kantorowy mieści się zawsze w zakresie do 3 groszy. Mówiąc prościej za każde kupione Euro w banku zapłacimy około 20 groszy, natomiast w kantorze około 1,5 grosza.

Nie oznacza to, że zawsze i bezwzględnie powinniśmy korzystać z usług kantoru. Jeśli mamy do wymiany jedynie bardzo niewielką kwotę, to być może rejestracja w kantorze intenetowym nie jest warta potencjalnie zaoszczędzonej sumy. W dodatku Banki posiadają niekiedy w ofercie transakcje kartą ‘bez kosztów’ przewalutowania, co sprawia, że możemy dokonać konwersji waluty w kosztach zbliżonych do tych kantorowych. Spread dla EUR MasterCard wynosi około 0,6%, a Amronet około 0,3%, różnica przy małych transakcjach jest więc naprawdę znikoma. Podobnie korzystny kurs można spotkać w kartach kredytowych dedykowanych osobom podróżującym.

Sposoby na wymianę pieniędzy w banku

Banki udostępniają naprawdę przeróżne sposoby na wymianę waluty. To, po jakim kursie uda nam się wymienić pieniądze zależy od sytuacji i wyboru sposobu konwersji w danym banku. Te sposoby to:

 • Wymiana środków w placówce.
 • DCC, czyli dynamiczne przewalutowanie.
 • Przewalutowanie przez organizację karty płatniczej.
 • Transakcja z wcześniej zasilonego konta walutowego.
 • Skorzystanie z usług internetowego kantoru banku.
 • Wymiana pieniędzy przez rachunek inwestycyjny na rynku Forex.

Przykładowo jedna z korzyści do konta Jakże Osobistego w Alior Banku to płatności kartą bez kosztów przewalutowania. Waluta zostanie przeliczona po średnim kursie NBP dla danego dnia, co w niektórych przypadkach sprawi, że bank będzie wręcz stratny. Oczywiście ograniczeniem jest konieczność korzystania z samej karty, którą nie można zapłacić za wszystko. Taka wymiana walut nie nadaje się jednak do zastosowań biznesowych czy choćby opłaty raty za kredyt we frankach. W ofercie Aliora znajdziemy też Kantor Alior Bank, stawki w nim są jednak zazwyczaj mniej atrakcyjne od karty wielowalutowej banku (!).

W tym przypadku, jak i w przypadku innych kart ‘bez opłat za przewalutowanie’ należy pamiętać o tym, że opłaty za przewalutowanie pobierają sami wystawcy kart, czyli VISA i MasterCard. Organizacje płatnicze posiadają spready w wysokości około 0,6%, czyli są one stosunkowo niewielkie. Przykładowy Alior Bank w tym przypadku stosuje kurs organizacji płatniczych jedynie do bardziej egzotycznych walut, czyli innych niż Dolar, Funt oraz Euro. Jak więc widać zasady przewalutowanie mogą radykalnie różnić się pomiędzy bankami, a nawet opcjami wybranymi w ramach jednego konta bankowego.

Mówiąc ogólnie nad wymianą waluty w banku nie trzeba nawet się zastanawiać – bank dokona jej sam, tyle, że zazwyczaj po niekorzystnym kursie. Jeśli chcemy to zrobić w lepszy sposób należy zapoznać się z szczegółową ofertą swojej instytucji finansowej.

Najlepszy sposób na przewalutowanie w banku to w większości przypadków otworzenie w miarę możliwości konta walutowego, zamówienie karty wielowalutowej i korzystanie w ten sposób z środków przewalutowanych w kantorze internetowym.

Jak przebiega wymiana waluty w kantorze internetowym?

Kantory internetowe również oferuję wiele sposobów na wymianę pieniędzy. Najczęściej odbywa się to na trzy sposoby:

 • Wymiana bezpośrednio na konto bankowe.
 • Wymiana na konto w serwisie kantoru.
 • Wymiana społecznościowa – pomiędzy użytkownikami portalu wymiany walut.

Za każdym razem należy założyć konto w serwisie kantoru. Kantory oferują możliwość korzystania z ich własnych portfeli, czyli przechowywania pieniędzy na rachunkach kantorów. Taką możliwość oferuje np. Walutomat. W większości instytucji tego typu jest to całkowicie bezpieczne, bo środki zgromadzone w kantorach posiadające status instytucji płatniczych NBP są (w uproszczeniu) gromadzone na rachunkach oddzielnych od rachunków samych kantorów.

Korzystanie z portfeli kantorów jest nieco tańsza od podpięcia pod dany serwis konta bankowego, gdyż kantory internetowe za przelewy do i z swoich rachunków pobierają niekiedy prowizje. To właśnie te prowizje mogą sprawić, że przy niewielkich kwotach lepiej jest skorzystać z kantoru naszego banku niż z kantoru internetowego. Ostatecznie zależy to od danego kantoru. Na przykład Internetowykantor.pl nie pobiera opłat za przelewy do około 28 banków.

Wymiana waluty w kantorze internetowym zazwyczaj przebiega w następujący sposób:

 1. Założenie konta w wybranym serwisie i potwierdzenie w nim swojej tożsamości.
 2. Przelew gotówki z walutą, którą chcemy wymienić.
 3. Wymiana pieniędzy.
 4. Przelew zwrotny z pieniędzmi w nowej walucie.