Wsparcie dla bezrobotnych

Niewidzialni pracujący, czyli osoby zatrudnione bez umowy, to wbrew pozorom istotna siła na rynku pracy. Ciężko stworzyć statystyki, które dokładnie oszacowałyby ich liczbę. Brak formalnego zatrudnienia może mieć kilka przyczyn. Niekiedy młodzi absolwenci chwytają się jedynej czasem możliwości zarobku. Czasem z kolei doświadczeni pracownicy z różnych powodów tracą etat i decydują się na tego rodzaju tymczasowe rozwiązanie. Niejednokrotnie finanse obu tych grup nie są określane jako zadowalające.

Zmiana takiego stanu nie jest łatwa. Nie chodzi tu wyłącznie o wciąż wysoki poziom bezrobocia w Polsce. Dochodzi jeszcze trudność w otrzymaniu wsparcia finansowego, o które mogą ubiegać się osoby korzystające z zasiłków. To właśnie im urzędy pracy są w stanie udzielić pomocy przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Oczywiście wymagane jest spełnianie określonych warunków, jednak nawet odgórne wymogi nie muszą być wielką przeszkodą dla poszukujących pomocy finansowej.

Co z zatrudnionymi bez umowy?

Osoby, które pracują bez zaświadczeń, oczywiście również mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. Jednak zmuszone będą do samodzielności w kwestii poszukiwania środków. Niektórzy mogą liczyć na wsparcie ze strony znajomych lub rodziny. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na tego rodzaju rozwiązanie. Podobnie jest w przypadku kredytu, który nie jest najlepszą opcją w tej sytuacji, a ponadto wymaga stabilności finansowej – tę możemy ocenić za pomocą kalkulatora kredytowego. W przypadku, gdy możliwości są ograniczone, warto poszukać innej metody. Jedną z nich jest zwrócenie się do instytucji pozabankowej.
Pożyczka uzyskana ze źródła innego niż banki jest coraz bardziej popularną opcją. Umożliwia nie tylko uniknięci wielu formalności, zazwyczaj nie wymaga również zaświadczeń o stałym zatrudnieniu.

„W przypadku korzystania z chwilówki jako wsparcia przy zakładaniu własnej działalności, bardzo istotna jest świadomość własnych możliwości finansowych. Żeby ułatwić ich ocenę, warto skorzystać z porównywarek online. W oparciu o opinie specjalistów, są one w stanie wskazać najkorzystniejszą ofertę” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.

Pożyczka pozabankowa może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy brak zdolności kredytowej i stabilnego zatrudnienia uniemożliwiają rozpoczęcie własnej działalności. Pozwala to na zmianę niekorzystnego położenia i daje możliwość funkcjonowania inaczej niż jako niewidzialny pracujący.