Zdolność kredytowa studenta

Zacznijmy od tego, czy studenci w ogóle mogą mieć zdolność kredytową? To najważniejsze pytanie dla banków. Zdolność kredytowa jest bowiem jednym z warunków, który pozwala osobie uczącej się zaciągnąć kredyt i korzystać z dodatkowych pieniędzy na koncie. Wpływa na nią nie tylko kwota kredytu, o jaki się staramy oraz nasz wiek. Znaczenie mają także dochody czy historia kredytowa, którą zarówno instytucje finansowe jak i sami klienci mogą sprawdzać w Biurze Informacji Kredytowej, pobierając raport BIK. Dla klientów indywidualnych dostępna jest opcja darmowego raportu. Warto z niej skorzystać, aby przekonać się, jak bardzo jest użyteczny. Historia kredytowa odgrywa tak dużą rolę, ponieważ to nasza solidność w spłacaniu zaciągniętych zobowiązań jest dla banków najważniejsza. Ale w jaki sposób ją zbudować, kiedy życie na studiach kosztuje nas już wystarczająco dużo?

Jak zadbać o historię kredytową na studiach?

Historii kredytowej nie można zbudować z dnia na dzień. Do tego potrzeba czasu. Studia są najlepszym okresem, aby pokazać bankom, że mimo naszego młodego wieku potrafimy podejmować rozsądne decyzje. Udowadniamy, że racjonalnie zarządzamy swoim budżetem i nie grozi nam spirala zadłużenia. W budowaniu historii kredytowej pomoże nam robienie zakupów na raty albo branie niewielkich zobowiązań, które szybko spłacimy, ale pozostawią po sobie ślad w Biurze Informacji Kredytowej. Pamiętajmy tylko, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o kredytach spłaconych w terminie. Jeśli tego nie zrobimy, w bazie BIK, z której korzystają instytucje finansowe, będą się znajdować jedynie dane odnoszące się do aktualnych kredytów bądź też do zobowiązań, z którymi nie daliśmy sobie rady.

Budowanie zdolności kredytowej dobrym krokiem na przyszłość

Poza budowaniem pozytywnej historii finansowej przez branie drobnych kredytów i pożyczek, powinniśmy też zatroszczyć się o swoje oszczędności. Im większą sumę zdołamy uzbierać, tym na lepszą ocenę banku możemy liczyć. Aby to osiągnąć, potrzebujemy pracy oraz dochodu, ale pamiętajmy, że najlepszą dla kredytodawcy formą umowy byłaby umowa o pracę. Jeśli jednak będziemy zatrudnieni na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie, banki również wezmą nas pod uwagę, o ile należycie udokumentujemy źródło swojego utrzymania. Warto też mieć jak najmniej stałych zobowiązań. Im więcej płatności musimy rozliczać, tym mniej pieniędzy zostaje na naszym koncie.
Nawet jeśli z oferty kredytów gotówkowych nie skorzystamy na studiach, mając zdolność kredytową będzie nam prościej starać się o kredyt w przyszłości, np. o kredyt dla młodych małżeństw. Banki spojrzą na nas przychylniejszym okiem, widząc, że już wcześniej rzetelnie spłacaliśmy zobowiązania i dbaliśmy o kondycję swojego budżetu.

Jeśli nie kredyt, to pożyczka dla młodych

Kredyt to nie jedyne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać, jeśli potrzebujemy wsparcia finansowego na studiach. Dogodną alternatywą są oferty atrakcyjnych pożyczek przez internet, które nie wiążą się z tak rygorystycznymi wymogami. Zdolność kredytowa i tu jest potrzebna, ale na decyzję nie będziemy musieli długo czekać. W kilka minut składamy wniosek i równie szybko otrzymujemy odpowiedź. Studenckie chwilówki pomogą nam sfinansować wyjazd, aby zrelaksować się po sesji, a jeśli skorzystamy z propozycji darmowych chwilówek, nie będziemy martwić się kosztami. Ich najważniejszym atutem jest konieczność zwrócenia dokładnie takiej kwoty, jaką otrzymaliśmy w ramach dofinansowania. Zobowiązania pozabankowe oferuje coraz więcej firm, wystarczy wiedzieć, jak szukać dogodnych propozycji.

Rozsądne zaciąganie zobowiązań finansowych

W rozsądnym zaciąganiu kredytów i pożyczek pomagają nam rankingi, np. ranking chwilówek, który wskazuje najbardziej atrakcyjne dla nas propozycje. Pokazuje, w jakiej firmie otrzymamy największą kwotę i w której z nich możemy liczyć na najbardziej dogodny okres kredytowania. Przy okazji mamy szansę poznać szczegóły oferty, a to bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji związanych z gotówką. Nasze wybory nie powinny być pochopne, ponieważ te nieprzemyślane bardzo często mogą nam zaszkodzić. Już przy zaciąganiu pierwszych pożyczek i kredytów powinniśmy uczyć się dobrych nawyków, dzięki temu nigdy nie znajdziemy się w finansowych tarapatach. Nie tylko studenci powinni korzystać z takich podpowiedzi. Zdobywać wiedzę można w każdym wieku, a jeśli nie chcemy uczyć się na własnych błędach, powinniśmy korzystać z programów edukacyjnych, poruszających różne kwestie istotne dla naszego budżetu.

Edukacja w zakresie finansów

Edukacja w zakresie finansów jest bardzo istotna, nie tylko kiedy decydujemy się na pożyczki dla studentów, czy ubiegamy się o wsparcie finansowe dla młodych osób w banku. Raz przyswojona wiedza przyda nam się na całe życie, szczególnie jeżeli będziemy korzystać z nowoczesnych platform edukacyjnych. Ze zdobytych informacji będziemy czerpać również w dorosłym życiu, np. zaciągając kredyt na mieszkanie albo decydując się na pożyczkę na raty, kiedy nasze potrzeby nie są tak duże. Jedną z takich platform jest kapitalni.org, którą przygotowała dla nas Wonga. Z interesującymi kursami nauczymy się odpowiednio planować nasz budżet i będziemy wiedzieć, jak unikać błędów finansowych. Jeśli nauczymy się tego już na studiach, w dorosłym życiu nasz budżet zawsze będzie w dobrej kondycji.

”Warto skorzystać z tych podpowiedzi i zbudować swoją wiarygodność finansową jeszcze zanim zaczniemy w pełni dorosłe życie. Dzięki temu wzięcie kredytu czy pożyczki po zakończeniu nauki obejdzie się bez większych trudności, a my będziemy mogli przeznaczyć uzyskaną gotówkę na dowolnie wybrane cele. Pamiętajmy, aby spłacać zobowiązania zgodnie z ustalonymi terminami, a w dalszym ciągu będziemy poprawiać swoją zdolność kredytową” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.