Czym jest zdolność kredytowa?

Zacznijmy od początku, a więc od zdefiniowania czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa. Zdolność kredytową określa, na podstawie kilku czynników, możliwość terminowej spłaty zobowiązania, a więc spłaty rat kredytu. To od zdolności kredytowej zależy czy bank lub firma pożyczkowa zdecyduje się na przyznanie klientowi wnioskowanej kwoty, czy też zaproponuje mu inne rozwiązanie np. pożyczkę na niższą kwotę lub pożyczkę z dłuższym okresem kredytowania. Zdolność kredytowa może być określana na różne sposoby. Właśnie dlatego może zdarzyć się sytuacja, w której jedna instytucja odmówi nam pożyczki, a w innej ją otrzymamy. Na dokładne wyliczenie zdolności kredytowej wpływa indywidualne podejście banku lub firmy pożyczkowej.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową to między innymi

  • źródło oraz wysokość dochodu;
  • ilość osób będących na utrzymaniu osoby wnioskującej o pożyczkę;
  • posiadanie innych zobowiązań takich, jak niespłacone kredyty oraz karty kredytowe.

Zwiększ swoją zdolność kredytową!

Jeśli planujesz wziąć pożyczkę na wysoką kwotę powinieneś zadbać o podwyższenie swojej zdolności kredytowej. Przede wszystkim warto zrezygnować z kart kredytowych. Nawet jeśli z nich aktywnie nie korzystasz to już samo ich posiadanie, a więc możliwość skorzystania w dowolnym momencie sprawia, że znacznie obniżamy swoją zdolność kredytową. Pamiętaj, że na twoją zdolność kredytową wpływają również niespłacone zobowiązania. Nie tylko kredyty czy pożyczki gotówkowe, ale również raty za sprzęt RTV, AGD czy meble. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu kredytu na wysoką kwotę powinieneś w pierwszej kolejności uregulować poprzednie zobowiązania. Pamiętaj również o odpowiednim dostosowaniu kwoty pożyczki do okresu spłaty. Przy zobowiązaniach na duże kwoty warto decydować się na dłuższy okres kredytowania. Dzięki temu miesięczna rata będzie niższa, a co za tym idzie nie będzie zbytnio obciążać naszego miesięcznego budżetu.

Dbanie o zdolność kredytową

Warto dbać o swoją zdolność kredytową, gdyż, jej negatywna ocena uniemożliwi nam otrzymanie pożyczki. Pamiętaj, że każda instytucja w inny sposób podchodzi do oceny zdolności kredytowej. Tak więc, odmowa w jednej instytucji nie oznacza, że potrzebnej pożyczki nie uzyskamy u innego pożyczkodawcy. Zanim zdecydujemy się wnioskować o pożyczkę warto spróbować samodzielnie przekalkulować swoją zdolność pożyczkową. W tym celu stwórz tabelę, możesz wykorzystać do tego Excela. W jednej kolumnie wpisz dochód, a w kolejnych wypisz wydatki takie, jak opłaty za media i kwotę jaką szacunkowo wydajesz na zakupy spożywcze. Następnie oblicz jaka kwota w twoim comiesięcznym budżecie jest kwotą wolną. Rata pożyczki o którą zamierzasz wnioskować powinna być niższa od kwoty, która pozostaje co miesiąc w twoim budżecie.