Czym jest konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, co umożliwia zmniejszenia wysokości sumy miesięcznych rat. Dodatkowo jeśli potrzebny jest nam kolejny zastrzyk gotówki, możemy wnioskować o kredyt konsolidacyjny na kwotę wyższą niż udokumentowane zadłużenia. Dzięki temu wszystkie problemy rozwiążemy jedną ratą dostosowaną do naszych możliwości.

Terminowa spłata zobowiązań

Mając kilka kredytów, czy rat do spłaty musimy mieć w pamięci kilka dat – terminów płatności poszczególnych zobowiązań, gdyż każde spóźnienie odnotowywane jest automatycznie w BIK. To z kolei może mieć ogromny wpływ na nasze przyszłe zobowiązania – mając dobrą historię kredytową możemy negocjować z bankiem lepsze warunki kredytowe. Ogromną zaletą wynikającą z połączenia zobowiązań w kredyt konsolidacyjny jest spłacanie jednej raty. Co ważne kredyty konsolidacyjne dostępne są z długim okresem spłaty. Niektóre banki oferują nawet możliwość złączenia wszystkich zobowiązań wraz z kredytem mieszkaniowym w jedno. Okres spłaty zobowiązania może sięgać nawet 35 lat.

Jak uniknąć spirali zadłużenia

Osoby, które mają zbyt wiele zobowiązań stopniowo popadają w coraz to większe długi. Zdarza się, że zapomną o spłacie jednego zobowiązania, lub po prostu nie wystarczy im na nie środków, a w następnych miesiącach nie są w stanie nadrobić zaległości i wyrównać płatności. W takich sytuacjach powinniśmy reagować natychmiastowo. Warto wówczas zdecydować się na połączenie wszystkich zobowiązań w jedno i wydłużyć okres kredytowania, co poskutkuje obniżeniem wysokości miesięcznej raty. Prawdą jest, że kredyt konsolidacyjny może w efekcie zwiększyć całkowitą sumę kosztów związaną ze wszystkim pożyczkami, jednakże pozwoli nam rozłożyć je w czasie. Warto więc przeanalizować, jeszcze przed podjęciem decyzji kredytowej wszelkie jej pozytywne i negatywne aspekty. Powinniśmy również obliczyć ile kosztować nas będzie takie przedłużenie okresu spłaty oraz sprawdzić o ile zmniejszy się całkowita kwota miesięczna zobowiązania. Być może w skali miesięcznej kwota ta będzie dla nas bardzo odczuwalna, a kredyt konsolidacyjny znacznie odciąży domowy budżet.

Banki udzielające kredytów konsolidacyjnych oferują klientom wysokie kwoty sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych, z możliwością rozłożenia zobowiązania na wieloletni okres czasu. Kredyt konsolidacyjny może być dla nas kołem ratunkowym przed wpadnięciem w finansowe tarapaty, jednak jak z każdym kredytem powinniśmy uważać i zastanowić się, czy zyski z takiej zmiany będą dla nas rzeczywiście odczuwalne.