Różne metody obliczania zdolności kredytowej

Naszą zdolność kredytową poczynając od kalkulatorów kredytowych, można oszacować na różne sposoby, w zależności od tego, w jakiej instytucji finansowej wnioskujemy o zobowiązanie. Oznacza to, że firmy pożyczkowe i banki mają różne metody obliczania naszej zdolności kredytowej. Niestety – często kryteria te pozostają wewnętrzną tajemnicą. Można jednak wskazać pewne dane, które wezmą pod uwagę instytucje pozabankowe, stosując na przykład scoring. Bardzo istotną kwestią będą na pewno raty kredytu lub innych zobowiązań, niezapłacone rachunki, długi – to wszystko wpłynie na ocenę zdolności pożyczkowej. Przed złożeniem wniosku o nowe zobowiązanie, lepiej uporać się z zaległymi. Oprócz zabiegania o jak najlepszą zdolność kredytową, warto również dbać o swoją wiarygodność płatniczą. Jeśli nasza kondycja finansowa będzie w dobrej formie, bliscy mogą poprosić o poręczenie pożyczki. Choć pomagać należy, to warto wiedzieć, kiedy nie zgadzać się na poręczenie pożyczki.

Stałe źródło dochodu to podstawa

Zdolność kredytowa zależy od kilku ważnych elementów. Najważniejszy dla pożyczkodawców wydaje się być dochód klienta. Niezależnie od tego, w jakiej instytucji finansowej wnioskujemy o dodatkowe środki – w banku czy firmie pożyczkowej – możemy mieć pewność, iż wymagane będzie od nas podanie informacji na temat stałego źródła wynagrodzenia netto – czy jesteśmy zatrudnieni, czy też pobieramy rentę lub emeryturę. Często osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, tj. umowy zlecenie lub umowy o dzieło, obawiają się, że z tego powodu ich wniosek zostanie odrzucony. Warto więc sprawdzić, jakie kryteria należy spełnić, aby mieć szansę na uzyskanie pożyczki w wybranej instytucji. Obecnie większość firm pożyczkowych udziela szybkich chwilówek oraz pożyczek ratalnych osobom zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych, jednak w bankach wciąż możemy spotkać się z odrzuceniem wniosku właśnie z tego powodu.

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

Odpowiednia zdolność kredytowa może pomóc w otrzymaniu darmowej chwilówki. Lecz jak sprawdzić, czy jest ona odpowiednia? Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyliczyć zdolność kredytową. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie – nikt nie wie więcej o naszej zdolności kredytowej niż my sami. Aby móc oszacować swoją zdolność pożyczkową, należy przede wszystkim obliczyć wolne środki w comiesięcznym budżecie. Wystarczy, że zestawimy nasze dochody (takie jak pensja, renta, alimenty, 500+ i inne) z wydatkami. W ten sposób otrzymamy miesięczną wolną kwotę, której część moglibyśmy przeznaczyć na spłatę zobowiązania.

Nie powinniśmy wyliczać naszego budżetu co do złotówki, ponieważ w każdym miesiącu może zdarzyć się jakiś nieprzewidziany wydatek. Warto więc podejść do symulacji naszych wyliczeń z lekkim dystansem. Jeśli staramy się o dodatkowe środki, wybierzmy taką kwotę, której spłata nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Sprawdzenie zdolności kredytowej przed wysłaniem wniosku może uchronić nas przed otrzymaniem negatywnej decyzji finansowej, której uzasadnieniem będzie zbyt wysoka, jak na nasze możliwości, kwota pożyczki online. Pamiętajmy, aby często kontrolować zdolność kredytową i sprawdzać jej aktualną kondycję.

Poznaj swoje miesięczne wydatki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z jakimi wydatkami spotyka się co miesiąc. Możemy korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, lub po prostu stworzyć tabelę z wypisanymi najważniejszymi kosztami. Powinniśmy w niej uwzględnić:

  • Opłaty związane z mieszkaniem – w wyliczaniu zdolności kredytowej duże znaczenie ma to, gdzie mieszkamy, tj. czy wynajmujemy mieszkanie, mieszkamy z rodzicami czy we własnym mieszkaniu;
  • Raty innych zobowiązań – warto obliczyć, jaka część domowego budżetu idzie na poczet spłaty rat, między innymi kredytu hipotecznego, innych kredytów i pożyczek, miesięcznych kosztów rat za sprzęt RTV lub AGD; uwzględnić musimy również alimenty, które niektórzy z nas zobowiązani są płacić;
  • Koszt utrzymania – warto oszacować wysokość miesięcznych wydatków, które przeznaczamy na zakupy spożywcze, rachunki za media;
  • Pozostałe koszty – i tu wypiszmy kwotę, którą przeznaczamy na swoje przyjemności, takie jak wyjścia z przyjaciółmi oraz karnety na siłownię lub basen.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa na różnych etapach naszego życia może być lepsza lub gorsza. Skoro nie jest stała, to znaczy, że można pracować nad tym, by była jak najlepsza. Co zrobić, by poprawić swoją zdolność kredytową? Przede wszystkim musimy nauczyć się oszczędzać. Nie chodzi oczywiście o to, by ograniczać swoje przyjemności, lecz by odmawiać sobie mniej potrzebnych rzeczy. Jeśli chcemy być bardziej wiarygodni dla instytucji finansowych, powinniśmy pozbyć się ciążących na nas zaległych płatności. Warto sprawdzić, czy nasze nazwisko nie figuruje w bazach BIK, w których zapewne zostaniemy zweryfikowani. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, warto również zlikwidować karty kredytowe – nawet jeśli z nich nie korzystamy, to sam fakt, że je posiadamy już zmniejsza nasz wynik scoringu – sprawdź zatem, na czym polega scoring bankowy. Jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim, często opłaca się zachować rozdzielność majątkową, która sprawi, że nasza zdolność kredytowa będzie niezależna od partnera. Jednak jeśli myślimy o kredycie dla młodych małżeństw, rozdzielność majątkowa raczej nam przeszkodzi.