Każdy z nas chciałby mieć pewność, iż wypełniając formularz o szybką pożyczkę uzyska pozytywną decyzję. Niestety często zdarza się, że wnioskujemy o zbyt wysokie kwoty. Ekspert pozyczkaportal.pl radzi jak samodzielnie oszacować swoją zdolność pożyczkową!

Niektóre instytucje finansowe w sytuacjach odrzucenia naszego wniosku proponują nam inne rozwiązanie np. mniejszą kwotę pożyczki lub pożyczkę z dłuższym okresem spłaty. Aby jednak zminimalizować ryzyko odrzucenia wniosku i tym samym skrócić okres oczekiwania na odpowiedź pożyczkową warto samodzielnie oszacować swoją zdolność pożyczkową.

Różniąca się zdolność kredytowa

Nasza zdolność pożyczkowa może być różnie oszacowana, w zależności od tego w jakiej instytucji finansowej wnioskujemy. Oznacza to, że firmy pożyczkowe i banki mają różne metody obliczania naszej zdolności kredytowej. Niestety, kryteria te pozostają wewnętrzną tajemnicą.

Po drugie: stałe źródło dochodu

Niezależnie od tego w jakiej instytucji finansowej wnioskujemy o dodatkowe środki – w banku czy firmie pożyczkowej możemy mieć pewność, iż wymagane będzie od nas podanie informacji na temat naszego stałego źródła dochodu – czy jesteśmy zatrudnieni, czy też pobieramy rentę lub emeryturę. Dosyć często osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej tj. umowy zlecenie lub umowy o dzieło obawiają się, że z tego powodu ich wniosek zostanie odrzucony. Warto więc sprawdzić jakie kryteria należy spełnić, aby mieć szanse na uzyskanie pożyczki w wybranej instytucji. Obecnie większość firm pożyczkowych udziela szybkich chwilówek oraz pożyczek ratalnych osobom zatrudnionym na tzw. umowach śmieciowych, jednak w bankach wciąż możemy spotkać się z odrzuceniem wniosku właśnie z tego powodu.

Po trzecie: wyliczenie domowego budżetu

Aby móc oszacować swoją zdolność pożyczkową należy przede wszystkim obliczyć wolne środki w comiesięcznym budżecie. Najlepszym sposobem na to będzie stworzenie tabeli i wypisanie najważniejszych kosztów, a więc:

  • Opłat związanych z mieszkaniem – w szacowaniu zdolności kredytowej duże znaczenie ma to gdzie mieszkamy tj. czy wynajmujemy mieszkanie, mieszkamy z rodzicami czy też mieszkamy w mieszkaniu własnym;
  • Raty innych zobowiązań – warto obliczyć jaka cześć domowego budżetu idzie na poczet spłaty rat między innymi kredytu hipotecznego, innych kredytów i pożyczek, a miesięcznych kosztów rat za sprzęt;
  • Koszt utrzymania – warto oszacować wysokość miesięcznych wydatków, które przeznaczamy na zakupy spożywcze, rachunki za media;
  • Pozostałe koszty – i tu wypiszmy kwotę, którą przeznaczamy na swoje przyjemności takie jak wyjścia z przyjaciółmi oraz karnety na siłownię lub basen.

 

Na koniec powinniśmy podsumować jaka kwota zostaje nam co miesiąc, ewentualnie, które z kosztów moglibyśmy ograniczyć, aby środki te przeznaczyć na spłatę zobowiązania. Nie powinniśmy wyliczać jednak naszego budżetu co do złotówki. Pamiętajmy, że w każdym miesiącu może zdarzyć się jakiś nieprzewidziany wydatek. Warto więc podejść do kwestii wyliczania wysokości miesięcznej raty z lekkim dystansem i wybrać taką kwotę, której spłata nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Często lepiej jest rozłożyć zobowiązanie na dłuższy okres, bo dzięki temu zwiększamy szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej.