Czym jest usługa BLIK?

To nowoczesny system płatności, który nie wymaga logowania się na konto bankowe ani posiadania karty płatniczej. Jedyne, co trzeba mieć, to telefon. Aby zapłacić BLIK-iem, wystarczy połączyć się z internetem i z aplikacji banku, w którym mamy konto, wygenerować jednorazowy kod i zaakceptować transakcję (w aplikacji). Wszystko to odbywa się za pomocą telefonu.

Za pomocą usługi BLIK można:

 1. wypłacać gotówkę z bankomatu,
 2. przelewać pieniądze na konto (mając tylko czyjś numer telefonu),
 3. przelewać pieniądze natychmiastowo i w weekendy bez opłat,
 4. płacić za zakupy w internecie,
 5. płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych,
 6. wpłacać pieniądze na konto.

Popularność BLIK-a jest duża i cały czas rośnie. W I kwartale 2019 roku użytkownicy tej platformy zrealizowali prawie 40 mln transakcji. Porównując – 3 razy tyle, co rok wcześniej w tym samym okresie1. Nie zmienia to faktu, że jeszcze nie wszędzie zapłacimy BLIK-iem. Nie każdy bank ma w swojej aplikacji tę usługę. Nie każdy sklep internetowy i stacjonarny może przyjmować taką formę płatności, ale dobra wiadomość jest taka, że większość sklepów ją jednak przyjmuje.

Które banki udostępniają usługę BLIK?

Obecnie 12 banków oferuje płatności BLIK. Jeśli chcemy w ten sposób przelać pieniądze znajomemu, który ma np. podstawowy rachunek płatniczy w innym banku niż te wymienione na liście, to niestety nie będziemy mogli skorzystać z usługi BLIK. Pieniądze zostaną zwrócone na nasze konto.

Bank Załóż konto BLIK
Millennium Załóż konto ✔️
Alior Bank Załóż konto ✔️
Bank Zachodni WBK Załóż konto ✔️
MBank Załóż konto ✔️
ING Bank Śląski Załóż konto ✔️
PKO Bank Polski Załóż konto ✔️
Getin Bank Załóż konto ✔️
BGŻ BNP Paribas Załóż konto ✔️
Bank Pekao S.A. Załóż konto ✔️
Credit Agricole Załóż konto ✔️
Santander Bank Polska Załóż konto ✔️
T-Mobile Usługi Bankowe Załóż konto ✔️

Jak korzystać z BLIK-a, czyli jak wygenerować kod BLIK?

Aby korzystać z BLIK-a należy mieć konto w banku, który oferuje ten system płatności i pobrać aplikację mobilną tej instytucji na telefon. Płatności BLIK można dokonywać na smartphonach, które posiadają oprogramowania: Android, iOS oraz Windows Phone. Połączenie z internetem jest niezbędne.

To wszystko jest potrzebne po to, aby móc wygenerować kod BLIK. Cała usługa opiera się na tym kodzie. Generuje go Polski Standard Płatności. Trwa to ok. kilka sekund. Kod zostanie wygenerowany za każdym razem, kiedy płacąc online czy też w sklepie stacjonarnym czy gdziekolwiek indziej wybierzemy opcję “BLIK”. Wtedy w naszej aplikacji mobilnej (bankowości) pojawi się kod BLIK.

Uwaga: istnieje możliwość transakcji BLIK-iem bez kodu. Jest to możliwe dzięki BLIK One Click. Jak skorzystać z tej opcji? Wystarczy podczas dokonywania płatności (kiedy wpisujemy wygenerowany kod BLIK) zaznaczyć opcję „Wykonaj i zapamiętaj” i potwierdzić ten wybór w aplikacji bankowości internetowej. W BLIK One Click transakcje zatwierdzane są PIN-em w aplikacji mobilnej.

Z BLIK One Click na ten moment skorzystają klienci: Alior Banku, Millennium, Pekao, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO BP i Santander Bank Polska.

BLIK- wypłata gotówki z bankomatu i płacenie w sklepie

Jak wypłacać BLIK-iem pieniądze z bankomatu?

 1. Podejdź do bankomatu i wybierz opcję “Wypłata BLIK”.
 2. Wybierz kwotę do wypłaty.
 3. Uruchom aplikację banku.
 4. Wyświetl kod BLIK (wygeneruje się automatycznie).
 5. Wpisz kod BLIK w automacie i go zatwierdź.
 6. Potwierdź wypłatę PIN-em w aplikacji banku.
 7. Zabierz gotówkę.

Płacenie BLIK-iem w sklepie także jest bardzo proste. Wystarczy przy kasie poinformować sprzedawcę o tym, że chcemy zapłacić za pomocą tej usługi. Większość sklepów przyjmuje ten rodzaj płatności, poza tym często można znaleźć na drzwiach sklepu oznaczenie informujące, jakie rodzaje płatności przyjmowane są w danym miejscu. Podchodząc do kasy należy uruchomić – jak zawsze – aplikację mobilną banku i wyświetlić kod BLIK, który wystarczy przepisać na terminalu płatniczym. Potem standardowo potwierdzamy transakcję zielonym przyciskiem. Na koniec, dla bezpieczeństwa, transakcja musi być jeszcze potwierdzona kodem PIN w aplikacji banku.

Przelew BLIK na numer telefonu i płatność BLIK-iem na Allegro

To bardzo proste. Wystarczy uruchomić aplikację banku w telefonie i przejść do opcji “Przelewy i płatności”. Tam wystarczy kliknąć w “Przelew na telefon”. Z książki kontaktów w telefonie wybieramy osobę, do której chcemy wysłać przelew albo po prostu wpisujemy w odpowiednie miejsce jej numer telefonu. Potem standardowo, jak w każdym przelewie, uzupełniamy kwotę transakcji i klikamy “wyślij”. Potwierdzamy przelew PIN-em… i tyle. Właśnie wysłaliśmy przelew BLIK na telefon. Przelewanie pieniędzy z telefonu na konto jest intuicyjne.

Równie łatwo jest płacić BLIK-iem w internecie. Oto przykładowa płatność BLIK-iem na Allegro krok po kroku:

 1. Upewnij się, że posiadasz zainstalowaną w telefonie aktywną aplikację swojego banku.
 2. Wybierz przedmiot na Allegro, przejdź do “Płatności” i wybierz opcję “Płatne z góry”.
 3. W polu “Metoda płatności” wybierz opcję “BLIK”.
 4. Upewnij się, że kwota do zapłaty nie przekracza limitu płatności mobilnych w twojej aplikacji.
 5. Wejdź w aplikację mobilną swojego banku w telefonie.
 6. Wyświetl kod BLIK.
 7. Przepisz ten sześciocyfrowy, jednorazowy kod do pola, które pojawi się na stronie Allegro.
 8. Kliknij “Zapłać” (na stronie Allegro).
 9. Zatwierdź płatność, wpisując swój kod PIN w telefonie w aplikacji banku.

Jak widać usługa BLIK opiera się na prostocie i jednorazowych kodach. Ma to zwiększać bezpieczeństwo transakcji i zapobiegać wyłudzeniom pieniędzy. Pamiętaj, że wygenerowany kod BLIK ważny jest dwie minuty. Jeśli nie uda ci się go w tym czasie przepisać, możesz wygenerować nowy kod.

Jak korzystać z BLIK w urzędzie i na poczcie?

Za pomocą BLIK-a można płacić również w placówkach poczty polskiej oraz w ponad 600 urzędach w Polsce. Nowa opcja płatności była wdrażana stopniowo, ale teraz jest dostępna we wszystkich placówkach wyposażonych w terminale POS.

BLIK-iem zapłacimy więc za:

 • opłatę za wyrobienie paszportu,
 • prawa jazdy,
 • wszystkie inne opłaty za sprawy urzędowe.

Płacąc BLIK-iem w urzędzie czy na poczcie musimy standardowo wygenerować kod BLIK, który posłuży jako autoryzacja transakcji.

Ile kosztuje korzystanie z usługi BLIK?

W większości przypadków używanie BLIK-a jest darmowe. Jednak nie wszędzie. Niektóre banki pobierają prowizję za wypłatę z bankomatu za pomocą BLIK-a. Z reguły wynosi ona 3 proc. od transakcji (nie mniej niż 5 zł). Takie opłaty pobierane są m.in. w PKO BP czy ING Banku Śląskim. Jednak nie są to duże kwoty i nierzadko o wiele mniejsze, niż prowizje za wypłaty tradycyjne z bankomatów nienależących do sieci naszego banku. Często wypłata BLIK-iem w bankomacie jest darmowa niezależnie od wypłacanej kwoty. Opłaty za prowadzenie rachunku zawsze są podane na stronie banku i tam można znaleźć informacje o tym, ile kosztuje używanie BLIK-a w konkretnych sytuacjach. Zazwyczaj mała, konkretna liczba transakcji kartą i/lub BLIK-iem w ciągu miesiąca jest warunkiem darmowości podstawowych kont, warto mieć to na uwadze.

BLIK – czy warto z niego korzystać?

Usługa BLIK ma wiele zalet, choć z powodu bariery technologicznej raczej nie skorzystają z niej osoby starsze, wolące tradycyjne formy płatności. Jeśli nie lubimy płacić w nowoczesny sposób, bo z jakiegoś powodu budzi w nas to niepokój, to BLIK nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto się jednak przełamać, bo w każdym innym przypadku (może oprócz braku chargeback) BLIK się po prostu sprawdza.

Przede wszystkim pozwala na wysłanie pieniędzy na konto bez znajomości czy też wpisywania 26-cyfrowego rachunku odbiorcy, a co za tym idzie, wyklucza błędny przelew bankowy. Przelewy wysłane na numer telefonu osoby niekorzystającej z systemu BLIK zostają zawsze zwracane. Każda transakcja jest podwójnie zabezpieczona – jednorazowym kodem oraz PIN-em.

Jeśli użyjesz usługi BLIK, nie będziesz się zastanawiać, kiedy dojdzie przelew – dojdzie od razu. Dane klienta też ciężko ukraść, bo wszystko odbywa się w obrębie aplikacji w telefonie użytkownika. Nie trzeba też mieć karty, aby wypłacić pieniądze z bankomatu. To całkiem wygodne, jeśli wychodzimy w miejsce, gdzie chcemy mieć przy sobie jak najmniej rzeczy. Poza tym nie płacimy prowizji za wypłatę z bankomatu kwoty poniżej 50 zł.

Obecnie używając BLIK-a, nie zrealizujemy przelewu w euro. Na ten moment usługa obejmuje tylko polską walutę.

Co to jest i jak działa BLIK – podsumowanie informacji

Nie masz czasu na przeczytanie całego artykułu? Nie szkodzi! Przeczytaj podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących usługi BLIK oraz sposobu korzystania z niej.

 • BLIK to nowoczesny system płatności, który pozwala na bezpieczne transakcje przy użyciu telefonu komórkowego.
 • Usługa BLIK pozwala na: przelewanie pieniędzy na telefon, wypłacanie pieniędzy z bankomatu, płacenie za zakupy w internecie, płacenie za zakupy telefonem w sklepach stacjonarnych.
 • Płatności BLIK obsługuje obecnie 12 banków w Polsce. Liczba ta cały czas wzrasta.
 • Z BLIKA mogą korzystać wszyscy posiadacze aplikacji banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, Noble Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A. i Spółdzielcza Grupa Bankowa.
 • Płatności BLIK można dokonywać na smartphonach, które posiadają oprogramowania: Android, iOS oraz Windows Phone.
 • Aby skorzystać z usługi BLIK, należy: mieć konto w banku, który posiada tę usługę, mieć zainstalowaną aplikację mobilną banku w telefonie oraz dostęp do internetu.
 • Jak wypłacić pieniądze BLIK-iem? Należy wybrać tę opcję w bankomacie, a następnie przepisać do bankomatu kod BLIK, który pojawi się w naszej aplikacji mobilnej banku.
 • Jak się płaci BLIK na Allegro i w innych sklepach internetowych? Wystarczy wybrać opcję “płatność BLIK” i postępować zgodnie z krótką instrukcją. Wpisanie wygenerowanego kodu oraz PIN-u w momencie potwierdzenia transakcji wystarczy.
 • Przelew BLIK to przelew natychmiastowy. Nie jest zależny od godzin sesji Elixir.
 • BLIK posiada liczne promocje. Obecnie firma współpracuje z markami: Multikino czy Hebe.

 1. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rosnie-popularnosc-blika-40-mln-transakcji-w-pierwszym-kwartale-2019-roku-dlaczego, data ostatniego dostępu: 18.12.2019r.