Pożyczka hipoteczna w banku – dlaczego trudno ją dostać?
Pożyczka hipoteczna cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, to bardzo atrakcyjna opcja. Jednak nie każdy może z niej skorzystać. Banki bardzo skrupulatnie sprawdzają osoby, które składają swoją aplikację. Jeśli składamy wniosek o pożyczkę hipoteczną w banku musimy nastawić się na to, że towarzyszą temu liczne formalności. Nie wszystko możemy załatwić przez internet, dlatego pewnie nie obędzie się bez wizyty w oddziale banku. Musimy pamiętać, że nasza historia kredytowa zostanie wzięta pod lupę. Co jeszcze będzie potrzebne do potwierdzenia naszej wiarygodności finansowej? Zaświadczenie o zarobkach oraz niefigurowanie w rejestrach dłużników. Ponadto banki oferują również kredyty hipoteczne. W przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, kredyt hipoteczny może być zaciągnięty jedynie na konkretny, określony cel. Co więcej, cel musi być związany z nieruchomością. Przykładowo może to być remont, budowa czy też zakup mieszkania.
Pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości
Jak już zostało wspomniane, nie tylko banki udzielą nam pożyczki hipotecznej. Instytucje pozabankowe także proponują nam taki produkt. Zaletą tej opcji jest możliwość aplikowania przez internet. Pożyczkę możemy zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Formalności są ograniczone, co przyspiesza cały proces wnioskowania. Kwoty oraz okres kredytowania takiej pożyczki są zależne od oferty firmy, z którą planujemy nawiązać współpracę. Zazwyczaj możemy otrzymać do ok. 70 proc. wartości zastawianej nieruchomości. Zakres sum jest zatem bardzo szeroki, od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych, jednak maksymalna kwota kierowana jest do osób prowadzących działalność gospodarczą. Jako osoba fizyczna na pewno otrzymamy mniejsze sumy, ponieważ nie posiadamy przychodów, które pozwoliłyby nam spłacić pożyczkę opiewającą na milion złotych.
Prywatna pożyczka hipoteczna − pieniądze warte ryzyka?
Pożyczkodawcami prywatnymi mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy nie funkcjonujące jako instytucje pożyczkowe. Ogłoszenia z ofertami pożyczek prywatnych odnajdziemy na forach internetowych i portalach pośredniczących w takich usługach. Oferta jest różnorodna i znajdziemy w niej propozycje pożyczek pod zastaw nieruchomości. Pożyczki prywatne zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi kosztami, które nie pochodzą z prowizji, czy oprocentowania. Mowa tu o opłatach operacyjnych, których oczekuje od nas niejeden pożyczkodawca. Wspomniane opłaty to jego wynagrodzenie za czynności związane z obsługą umowy pożyczki. Koszty te są różne i zależne od wysokości zaciągniętej pożyczki, jak i od czasu trwania umowy. Warto zauważyć, że pomiędzy pożyczkami prywatnymi, a pożyczkami pozabankowymi jest znaczna różnica. Chodzi tu głównie o podstawę prawną zawieranej umowy. Jeśli chcemy zostać klientami firmy pożyczkowej, jesteśmy zobligowani do podpisania umowy. W przypadku pożyczki prywatnej, możemy zawrzeć umowę pisemną albo ustną. Umowy pożyczki między osobami fizycznymi funkcjonują w oparciu o Kodeks Cywilny. Z kolei treść umów pożyczek pozabankowych musi odpowiadać wymaganiom, jakie zostały zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że warunki są jasno sprecyzowane i zrozumiałe dla klienta. W przypadku umów podpisanych z osobami fizycznymi, niestety nie mamy tej gwarancji.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości osoby trzeciej
Atrakcyjną opcją może być pożyczka pod zastaw nieruchomości osoby trzeciej. Takie rozwiązanie proponują niektóre banki, podobne oferty odnajdziemy też w sektorze pozabankowym. Rapida Money jest skłonna udzielić nam takiej pożyczki online w kwocie nawet do 25000 zł maksymalnie na okres 48 miesięcy. Warunkiem jest posiadanie gwaranta, który jest właścicielem nieruchomości i posiada pozytywną historię kredytową. Taka osoba bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę naszego długu. Jeśli okażemy się nierzetelni, to żyrant będzie musiał wziąć na siebie spłatę naszego zobowiązania. Jest to dla niego spore ryzyko. My też powinniśmy przemyśleć wybór naszego gwaranta. Gdy zdecydujemy się na osobę będąca w związku małżeńskim, potrzebujemy zgody współmałżonka, a to może powodować komplikacje.
Jakość poręczyciela
Warto uwzględnić też aspekt wieku naszego poręczyciela. Pracujący dorywczo student, albo utrzymujący się ze świadczeń emeryt, nie są najlepszymi możliwościami. Będzie tak nawet jeśli taki potencjalny poręczyciel posiada własną nieruchomość. Pożyczkodawcy niechętnie udzielają pożyczek zarówno osobom młodym jak i w wieku podeszłym. Pożyczka pod zastaw nieruchomości poręczyciela będzie dla nas dobrym rozwiązaniem, jeśli nie posiadamy pozytywnego statusu w BIK. W takim przypadku usługodawca weźmie pod uwagę zdolność kredytową naszego żyranta.
Pożyczka hipoteczna − podejmuj przemyślane decyzje
Skorzystanie z pożyczki hipotecznej to bardzo korzystna opcja, jednak powinniśmy dobrze przygotować się do podjęcia takiej decyzji. Kalkulacja i dokładne planowanie pomogą nam w wyborze właściwego momentu na wzięcie zobowiązania.
Z kolei również wybór usługodawcy nie jest bez znaczenia. Złożenie wniosku w banku lub firmie pożyczkowej zawsze będzie bezpieczniejsze od pożyczki prywatnej. Ryzyko, które towarzyszy współpracy z prywatnym pożyczkodawcą wynika głównie z tego, że nie możemy dokładnie go zweryfikować, a umowa pożyczkowa jest sporządzana w oparciu o kodeks cywilny.
zagrożenia w pożyczce hipotecznej
Zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki hipotecznej musimy być świadomi zagrożeń, jakie mogą się z nią wiązać. Jeżeli nie będziemy w stanie podołać ustalonym zobowiązaniom, stracimy zastawioną nieruchomość. Taka pożyczka zazwyczaj dotyczy dużej kwoty, a jeśli dokładnie nie zaplanujemy jej spłaty, dodatkowe opłaty mogą nas przerosnąć. Niestety, pomimo wielu ostrzeżeń, wiele osób wciąż nie czyta umów, które podpisuje, albo robi to pobieżnie. To bardzo nieodpowiedzialne i może być dla nas zgubne. Gdy podpiszemy niekorzystny dla nas dokument, siłą rzeczy będziemy musieli dostosować się do jego warunków.
Inne rodzaje pożyczek pod zastaw
Nie każdy z nas wie, że pożyczka pod zastaw nie musi dotyczyć tylko mieszkania. Naszym zabezpieczeniem mogą być też inne dobra. Bardzo popularną opcją jest pożyczka pod zastaw samochodu. Taką możliwość daje nam m.in. Autokapital. Otrzymamy tam pożyczkę na raty pod przewłaszczenie pojazdu. Ta oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i osób prowadzących działalności gospodarczą. Procedura jest analogiczna jak w przypadku pożyczki pod zastaw mieszkania.
pożyczki pod ruchomości
Możemy wziąć też pożyczkę pod zastaw rzeczy ruchomych. Taką ofertę przygotował Kasomat. Otrzymujemy wtedy pożyczkę z zabezpieczeniem w postaci wybranego przez nas przedmiotu. Firma pożyczkowa nie podaje konkretnych informacji odnośnie tego, jakie to mogą być obiekty. Wiadomo, że muszą należeć bezpośrednio do klienta. Wybrany przedmiot powinien być bardzo dokładnie opisany przez nas w formularzu. Konieczne jest też przesłanie dokumentów potwierdzających jego zastaw. Wysokość pożyczki będzie zależna od wartości wybranego przez nas przedmiotu.
Jak widać, atrakcyjnych rozwiązań w zakresie pożyczania pod zastaw nie brakuje. Ważne, żeby wiedzieć, co będzie dla nas najlepsze i jak z tego korzystać.
Będę piereszy