Krajowy Rejestr Sądowy

Jednym z najważniejszych wyznaczników, które potwierdzą faktyczne istnienie pożyczkodawcy, jest posiadanie numeru KRS, równoznacznego z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązek rejestracji podmiotów określa ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku. KRS jest bazą zbierającą dane na temat przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych, fundacji. Znajdziemy tam też informacje dotyczące publicznych zakładów opieki zdrowotnej i dłużników niewypłacalnych. Dane te są jawne, dlatego każdy zainteresowany może otrzymać odpis, wyciąg albo zaświadczenie odnoszące się do konkretnego podmiotu.
Jak sprawdzić dane w KRS, aby wybrać wiarygodną firmę pożyczkową? Należy skorzystać z KRS on-line, czyli elektronicznego dostępu do bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Wyszukiwarka pozwala w szybki sposób znaleźć i zweryfikować podmioty, które obejmuje baza. Sprawdzamy instytucje po numerze NIP, REGON, KRS lub po nazwie danego podmiotu. Możemy też szukać firm według poszczególnych kategorii, w tym według województw, nazw czy formy prawnej. Najprościej jest jednak podać numer KRS i szybko uzyskać dane podmiotu oraz datę wykreślenia, zawieszenia czy wznowienia przez niego działalności, jeśli miały miejsce takie zdarzenia.

Komisja Nadzoru Finansowego

KRS to nie jedyne miejsce, gdzie możemy sprawdzić, czy działalność finansowa jest prowadzona legalnie. Jeśli pożyczkodawca nie ma odpowiednich zezwoleń, a przez to łamie prawo oraz naraża nas na straty materialne i psychiczne.

Takie instytucje często trafiają na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Pojawiają się na niej podmioty, które są podejrzane o popełnienie przestępstwa z art. 171 ust. 1-3 ustawy Prawo bankowe. Przestępstwa dotyczą np. przyjmowania wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem, bez uzyskania stosownego zezwolenia KNF.
Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znajdziemy następujące informacje:

  • Nazwę firmy podejrzanej o popełnienie przestępstwa
  • Numer identyfikujący podmiot (KRS, NIP lub REGON)
  • Właściwą prokuraturę, zajmującą się daną sprawą
  • Wzmianki o prawomocnych orzeczeniach, które zostały wydane w toku postępowania karnego.

Rejestr Firm Pożyczkowych

Przed współpracą z niewiarygodnymi firmami możemy się zabezpieczyć sprawdzając również Rejestr Firm Pożyczkowych. Jego prowadzeniem zajmuje się Związek Firm Pożyczkowych. Nie jest to baza obowiązkowa, ale skupia podmioty, co do których nie ma żadnych podejrzeń, że stosują nieuczciwe procedury. Posługiwanie się rejestrem jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową www.rfp.org.pl i skorzystać ze znajdującej się tam wyszukiwarki. Dzięki prostym działaniom możemy zyskać pewność, że pożyczkodawca w szczególności:

  • Nie zamierza wyłudzić bezzwrotnych opłat wstępnych
  • Nie chce doprowadzić do niekorzystnego rozporządzania mieniem, stwarzając wrażenie, że udziela zobowiązań osobom bez zdolności kredytowej
  • Nie oferuje pożyczek, których tak naprawdę nie jest w stanie udzielić
  • Nie zamierza wyłudzić danych osobowych
  • Nie jest podejrzany o brak licencji.

Jeśli nie znajdziemy firmy w Rejestrze Firm Pożyczkowych, możemy skontaktować się z ZFP. Ustalimy, jaki jest powód nieobecności pożyczkodawcy w bazie. W dniu uruchomienia rejestru znajdowało się w nim około 100 ogólnopolskich podmiotów. Baza jest stale uzupełniana.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Cennym źródłem informacji, u którego pożyczkodawcy starać się o pożyczkę online, a w przypadku jakiej firmy powinniśmy zachować ostrożność, jest Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej. Rejestracja w niej jest bezpłatna. CEIDG to rejestr przedsiębiorców posiadających status osób fizycznych i działających na terenie Polski. Funkcjonuje od 1 lipca 2011 roku i jest prowadzony w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego ds. gospodarki, zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Aby upewnić się, że pożyczkodawca jest zarejestrowanym przedsiębiorcą, możemy skorzystać z wyszukiwarki CEIDG. Wpisujemy podstawowe dane firmy, np. numer NIP, REGON czy jej adres. Skonkretyzowane dane, ułatwiają nam znalezienie interesującego nas podmiotu. Podając nazwę ulicy albo miasto, otrzymamy listę wszystkich przedsiębiorców, którzy posiadają siedzibę pod danym adresem. Wpis w CEIDG zaprezentuje nam szereg informacji, a dokładniej datę rozpoczęcia działalności, adres, e-mail oraz jej status. Ponadto, poznamy rodzaj działalności, dane pełnomocników oraz spółki cywilne, których przedsiębiorca jest wspólnikiem.

Porównywarki pożyczek

Według prezesa ZFP Jarosława Ryby, temat zaufania klientów do instytucji pozabankowych jest bardzo ważny. Jak wskazują badania Związku Banków Polskich, coraz bardziej ufamy firmom pożyczkowym. Mimo tego nie powinniśmy rezygnować z weryfikacji pożyczkodawców i poza wspomnianymi rejestrami sprawdzić również porównywarki pożyczek. Na Pozyczkaportal.pl opisane są tylko wiarygodne firmy pożyczkowe, gwarantujące atrakcyjne oferty zobowiązań finansowych. Portal wskazuje, które propozycje są warte uwagi, podając szczegółowe informacje na temat każdej pożyczki.
Pamiętajmy, żeby przeanalizować także najważniejsze elementy umowy pożyczkowej, aby mieć pewność, że warunki stawiane przez pożyczkodawcę nam odpowiadają. Jeśli potrzebujemy niskiej kwoty, wystarczy pożyczka krótkoterminowa. Kiedy jednak mamy większe potrzeby, lepsza będzie pożyczka na raty. Zobowiązania ratalne mają wiele zalet, a przede wszystkim dłuższy okres spłaty, który pozwala na rozłożenie płatności na mniejsze części.

Firmy pożyczkowe również chcą wiarygodnych klientów

Nie tylko pożyczkobiorcy powinni weryfikować instytucje pozabankowe w trosce o swoje dobro. Również pożyczkodawcy chcą wiarygodnych klientów, którzy będą w terminie spłacać pobrane świadczenia. Funkcjonują w oparciu o własny kapitał, a każde nieuregulowane zobowiązanie zamraża ich budżet. Kwestia rzetelności klientów jest dla firm pożyczkowych bardzo istotna, tym bardziej, że Polacy mają aż 23,6 mld nieuregulowanych w terminie opłat2.
Z tego względu pożyczkodawcy sprawdzają płynność finansową osób, które aplikują o wsparcie budżetu. Zaglądają do BIK-u i rejestrów długów, aby mieć pewność, że umowę chce podpisać faktycznie odpowiedzialny i sumienny klient. Często wykorzystują scoring BIK, czyli ocenę punktową. Dlatego jeśli zamierzamy w niedługim czasie wziąć pożyczkę, warto pobrać raport BIK, aby upewnić się, czy mamy szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Konsekwencje skorzystania z usług niewłaściwych firm pozabankowych

Konsekwencje skorzystania z usług niesprawdzonych instytucji pozabankowych mogą być dla nas bardzo bolesne. Szybko możemy stać się ofiarami fikcyjnych firm pożyczkowych i zamiast zyskać dodatkowe środki – stracimy z konta wszystkie posiadane pieniądze. Nabieramy się na chwytliwe hasła reklamowe, chcąc jak najszybciej skorzystać z atrakcyjnej oferty. Aż 39 procent ankietowanych pożyczkobiorców wyznaje, że zależy im na jak najszybszym uzyskaniu gotówki3. Dlatego nawet nie zauważamy, kiedy logujemy się na niepewne strony, a bezpieczeństwo naszych danych osobowych zostaje naruszone. Liczy się czas. Pozyskane dane kontaktowe mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie, a my za kilka dni czy tygodni dowiemy się, że na nasze nazwisko została zaciągnięta duża suma.
Sprawdzenie firm w poszczególnych rejestrach zajmuje kilka chwil, a może nas uchronić przed oszustami i konsekwencjami, które są w stanie zaszkodzić naszej osobie na dłuższy czas. Z tego względu należy być rozsądnym i dokładnie weryfikować pożyczkodawców, którzy zainteresowali nas swoją ofertą.

”Kiedy sprawdzimy pożyczkodawcę, musimy jeszcze starannie przeanalizować warunki umowy. Rzetelne zapoznanie się z treścią dokumentu jest równie ważne, jak sprawdzanie wiarygodności firm pożyczkowych. Powinniśmy podejmować tylko przemyślane decyzje i być świadomi zagrożeń, które mogą na nas czyhać w związku z usługami internetowymi. Wówczas uchronimy się przed potencjalnymi niebezpieczeństwami i zabezpieczymy dane osobowe. Jeśli mamy pewność, że wybraliśmy zaufanego pożyczkodawcę, spokojnie możemy zastanowić się nad propozycją jego pożyczki” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.


[1] Główny Urząd Statystyczny, „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2016 r
[2] ERIF BIS S.A., Raport za I kwartał 2017 roku
[3] BIK, Raport za I półrocze 2016 roku