Tajemnica bankowa przy pożyczkach

Obowiązujące przepisy określają, iż pracownicy firm pożyczkowych, tak samo jak pracownicy banków, maja obowiązek zachowania tajemnicy bankowej na temat zobowiązań swoich klientów. Dochowanie tej tajemnica dotyczy zarówno firmy pożyczkowej, jak i poszczególnych jej pracowników. Tak więc, obowiązujące przepisy mają za zadanie zapewnienia bezpieczeństwa naszym personaliom. Dane, które podajemy we wniosku pożyczkowym mogą być wykorzystane (jeśli nie zgodzimy się na ich przetwarzanie w celach marketingowych) jedynie do określenia zdolności pożyczkowej oraz analizy ryzyka kredytowego.

Wysokie kary za naruszenie tajemnicy bankowej

Pracownicy instytucji finansowych, którzy mają styczność z naszymi danymi obarczeni są ogromną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami muszą dbać o ich odpowiednie gromadzenie oraz przechowywani. Za bezprawne użycie zebranych danych, bądź ich ujawnienie może im grozić nawet 1 mln złotych kary oraz 3 lata więzienia.

Tajne informacje o pożyczce

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz kodeksem cywilnym instytucja pozabankowa nie może udzielić informacji na temat naszego zobowiązania nawet bliskim członkom naszej rodziny. Tym samym nie są oni również upoważnieni do składnia reklamacji dotyczących zaciągniętego przez nas zobowiązania. Jak informuje KPF, wiele instytucji finansowych jest zmuszonych do odrzucenia reklamacji właśnie z powodu złożenia jej przez osobę nieupoważnioną. Należy więc pamiętać, że jeśli z jakiegoś powodu mamy zamiar zareklamować chwilówkę, pożyczkę na raty lub kredyt bankowy to wszelkich formalności musimy dokonać samodzielnie.

Przetwarzanie danych osobowych przez firmę pożyczkową

Instytucje pozabankowe mogę przetwarzać nasze dane osobowe nawet wówczas, gdy odmówią nam udzielenia pożyczki. Warunkiem oprócz wypełnienia przez nas formularza pożyczkowego, jest również potwierdzenie prawdziwości podanych danych. Większość firm pożyczkowych w tym celu wymaga od nas wykonania przelewu bankowego na drobną kwotę 1 grosza. Jeśli dane zostaną potwierdzone instytucja finansowa ma wręcz obowiązek zachować je we własnym zasobie przez okres 5 lat. Pamiętaj, masz prawo do odmowy przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych oraz zawężenia ich przetwarzania do absolutnego minimum określonego przepisami.

Podsumowując, instytucje finansowe są prawnie zobowiązane nie tylko do bezpiecznego przetwarzania danych w ściśle określonych celach, tj. oceny zdolności pożyczkowej oraz analizy ryzyka pożyczkowego, ale również do przechowywania zebranych danych. Pamiętaj, aby świadomie decydować o tym w jakim zakresie udzielasz zgody na przetwarzanie swoich danych – czy godzisz się na otrzymywanie ofert handlowych, czy też życzysz sobie, aby wykorzystanie danych ograniczyło się do minimum sprecyzowanego przepisami prawa.