Nie tylko odpowiednia zdolność kredytowa decyduje o tym, czy uzyskamy pożyczkę niebankową. Warunkiem koniecznym jest przelew weryfikacyjny. Dlaczego jest taki ważny?

Weryfikacja klienta

Przelew weryfikacyjny, zgodnie ze swoją nazwą, jest wykorzystywany przez firmy pozabankowe prowadzące działalność w internecie w celu sprawdzenia, czy osoba, która złożyła wniosek online jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. W ten sposób wyklucza się możliwość wyłudzenia pożyczki na skradziony czy zgubiony dowód osobisty. Przelew potwierdza także to, że aplikujący o dodatkowe pieniądze posiada własne konto osobiste. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy założony na nasze imię i nazwisko jest kolejnym warunkiem uzyskania pożyczki. To na ten rachunek zostanie przelana pożyczka, a także z niego powinniśmy dokonać jej spłaty. Przelew weryfikacyjny jest stosowany zarówno przez firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek (z 30-dniowym okresem spłaty), jak i oferujące pożyczki na raty.

Przelew weryfikacyjny krok po kroku

Przelew weryfikacyjny to niewielki wydatek. Najczęściej firmom pozabankowym wystarczy 1 gr. Tyle będziemy musieli przelać, jeśli wybierzemy pożyczki od marki Vivus, Ofin.pl, Filarum, Netcredit. Alfa Kredyt, Via SMS, Łatwy Kredyt, Ekspres Kasa, Ferratum, Extra Portfel, Smartpozyczka.pl, Pożyczkomat, Pożyczka Plus, Soho Credit, Kobieta z Kasą, SMS365 czy KasaTak. Wpłaty w wysokości 1 zł wymagają Szybka gotówka, Caspher, Visset oraz Super Credit. Z kolei Wonga.pl pobiera opłatę rzędu 10 gr. Przelew wykonujemy po wysłaniu wniosku lub po uzyskaniu pozytywnej decyzji (zależne od firmy). Ważne jest, aby w tytule przelewu wpisać formułkę zalecaną przez pożyczkodawcę – inaczej opłata weryfikacyjna może zostać nieprzyjęta, a o jest równoznaczne z odrzuceniem wniosku o pożyczkę. Na przykład, Vivus.pl wymaga wpisania takiego zdania: „Potwierdzam rejestrację i zgadzam się na umowę pożyczki nr (numer przesłany na maila w trakcie rejestracji)”. Po wydaniu pozytywnej decyzji musimy nieco poczekać, bo dopóki przelew weryfikacyjny nie zostanie zaksięgowany na koncie pożyczkodawcy, nie przeleje on nam pieniędzy.

Jednorazowy wydatek

Przelew weryfikacyjny wykonujemy raz – gdy jesteśmy nowym klientem danej firmy pozabankowej i to nasza pierwsza pożyczka. Przy kolejnych zobowiązaniach nie jest już potrzebny, gdyż pożyczkodawca dysponuje naszymi danymi. Warto wiedzieć, że opłata weryfikacyjna nie podlega zwrotowi w przypadku, gdy otrzymamy negatywną decyzję kredytową.