Kradzież tożsamości składa się z dwóch etapów – pierwszym jest zdobycie przez złodziei wszelkich niezbędnych danych takich jak seria i numer dowodu osobistego, PESEL, czy numer konta bankowego. Kiedy złodzieje mają wszystko wówczas bez skrupułów podszywają się pod swoje ofiary, aby wyłudzić pieniądze np.: od banku, firmy pożyczkowej itp.

Metody zdobycia cudzych danych

Złodzieje podejmują się najróżniejszych sposobów zdobycia danych osobowych. Są nawet tacy, którzy nie mając oporów grzebią w śmietnikach, do których nierzadko wyrzucamy listy, zawierające nasze dane. Bez większego zastanowienia zdarza się nam również zostawiać dowód osobisty pod zastaw podczas wypożyczenia łyżew, sprzętu zimowego, czy wodnego. Pamiętajmy, że każda taka sytuacja niesie za sobą ryzyko, że nasz dowód zostanie zeskanowany. Dane z dowodu mogą posłużyć przestępcom do wnioskowania o kredyt gotówkowy, czy chwilówkę online na niewielką kwotę, co gorsze złodzieje mogą nawet na nasze dane założyć firmę i zaciągnąć na nią wiele zobowiązań. W ostatnim czasie głośno było o wyłudzeniach danych osobowych przez osoby podszywające się pod pracodawców. Złodzieje zamieszczali ogłoszenia atrakcyjnych stanowisk pracy, a gdy otrzymywali CV kontaktowali się ze swoją przyszłą ofiarą i prosili o wypełnienie bardzo szczegółowego formularza. W efekcie złodziejom udało się wyłudzić znaczną ilość danych osobowych.

Jak uchronić się przed kradzieżą danych osobowych

Nie ma niestety złotej recepty, aby ustrzec się przed kradzieżą można jednak zminimalizować ryzyko. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nigdzie nie podawać szczegółowych danych. Warto zastosować się również do kilku wskazówek:

  • Uważajmy na dane, które sami udostępniamy – często na portalach społecznościowych wpisujemy zbyt dużo informacji na swój temat, wato zabezpieczyć się przed złodziejami ustawiając blokadę dostępu do tych informacji dla obcych
  • Nie wyrzucajmy listów zawierających poufne dane, starajmy się je niszczyć, aby byłe nie do odczytania
  • Dokumenty trzymajmy w miejscu niedostępnym dla obcych – warto ważne dokumenty zbierać do jednej teczki, najlepiej schowanej głęboko w szafce
  • Uważajmy na ankiety, e-maile i kwestionariusze, w których proszeni jesteśmy o podanie zbyt wielu informacji
Zarówno w sieci jak i w świecie realnym zachowujmy ostrożność, dbajmy o swoje dane i nie podawajmy ich wszędzie, dzięki temu zminimalizujemy ryzyko kradzieży naszych danych.