Co to jest spread walutowy?

Spread walutowy to różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty. Dla klientów jest oczywiście najlepiej, jeśli jest jak najmniejszy, czyli mamy do czynienia z wąskim spreadem. Kurs waluty, który poda nam wyszukiwarka po wpisaniu pary np. PLN EUR to uśredniony kurs z wszystkich transakcji dokonywanych na danej parze. Różnica pomiędzy tym uśrednionym kursem a ceną kupna lub sprzedaży stanowi zysk kantoru online czy banku dokonującego wymiany waluty. Spread to bardzo pożyteczne pojęcie, które warto znać. Patrząc na sam spread danego kantoru można w prosty sposób wywnioskować czy jest on tani czy też nie.

Warto pamiętać, że większość banków posiada własny, mało korzystny spread dla transakcji walutowych. Dlatego zazwyczaj płacenie kartą za granicą nie jest opłacalne, chyba że posiadamy specjalną kartę walutową

Ile zazwyczaj wynosi spread na walutach?

Spread walutowy zależy od instytucji, w której dokonujemy wymiany. Zazwyczaj przedstawia się to w następujący sposób:

  • Międzybankowy kurs wymiany 0 – 2 grosze.
  • Kantor internetowy – 2 – 5 groszy.
  • Kantor stacjonarny – 10 – 20 groszy.
  • Kantor bankowy – 20 – 40 groszy.

Jak widać spready mogą przyjmować naprawdę różne wartości i na transakcjach w niektórych kantorach możemy być strani nawet 20 groszy od jednej jednostki waluty. Czemu 20, a nie 40, skoro ta druga liczba stanowi typowy maksymalny spread? Otóż 20 groszy stanowi różnicę pomiędzy uśrednionym kursem wymiany i zarazem faktyczny zysk kantoru. Spread liczy się więc inaczej niż straty lub zysk na walucie.

Co ma wpływ na spread walut?

Każdy kantor czy dowolna inna instytucja lub osoba prywatna handlująca walutą stara się na swoich działaniach zarobić. Utrzymanie infrastruktury informatycznej czy sama czynność handlu generują koszty. Naturalnie w kantorach internetowych te koszty są mniejsze, niż w kantorach stacjonarnych, dlatego są one wyraźnie tańsze. By sprawdzić gdzie spread jest faktycznie najmniejszy warto jest korzystać z porównywarek lub rankingów kantorów internetowych.

Spread przyjmuje różne wartości również ze względu na walutę. Te bardziej popularne posiadają węższe spready, czyli ich wymiana jest tańsza. Bardziej egzotyczne waluty wiążą się z kosztem wymiany nawet na rynku międzybankowym. Jest to skutek tego, że tych walut po prostu brakuje na rynku i nie jest łatwo otrzymać je od ręki. W ekstremalnych przypadkach, takich jak np wenezuelski boliwar, waluty może wcale nie być w danym czasie na rynku, przez co nie można jej nabyć w żadnym kantorze. Na podaż waluty na rynku mają wpływ stopy procentowe. Przykładowo w Polsce stopy procentowe są określane przez stawkę WIBOR.

Osobną kwestią do samego spreadu jest opóźnienie transakcji. W kantorach, które nie mają dostępu do uśrednionego kursu na żywo, możemy w stosunku do ‘prawdziwego’ kursu zarobić, nawet jeśli spread danej placówki jest wysoki. Dlatego też internet, który oznacza dostęp do kursów walut na żywo pozwolił na zmniejszenie ryzyka kantorów, a zarazem obniżenie przez nie cen – czyli spreadów.

Podsumowując na spread wpływ mają:

  • Marża instytucji dokonującej wymiany.
  • Popularność wymienianej waluty. Im bardziej popularna, tym tańsza.
  • Aktywność na rynku walutowym. Spokojniejszy rynek to mniejsze ryzyko kantoru i mniejszy spread.
  • Ilość kupowanej waluty. Im więcej waluty kupujemy na raz, tym lepsze stawki jest w stanie zaproponować kantor.
  • Wszelkie zniżki za lojalność, bonusy czy rabaty zależne od miejsca, w którym wymieniamy walutę.
  • Dzień tygodnia. W weekend część rynków nie działa, więc spready w tym czasie są wyższe ze względu na niepewność. Wybierając się na wakacje lepiej jest zawczasu zaopatrzyć się w walutę.

Jak obliczyć spread?

Obliczenie spreadu jest bardzo łatwe. Wystarczy spojrzeć na kurs kupna oraz sprzedaży waluty i odjąć je od siebie. Różnica pomiędzy nimi to właśnie spread. Spread walutowy podaje się niekiedy w procentach. Aby obliczyć spread procentowy należy odjąć kurs sprzedaży od kursu kupna, podzielić otrzymaną wartość przez średni kurs (z np. google) i przemnożyć otrzymaną wartość przez 100. Wzór przedstawia się następująco: [(kurs sprzedaży – kurs kupna) / średni kurs walutowy] * 100.

Przykład obliczenia spreadu:

Kurs 1 Euro
Sprzedaż 4,5633
Kupno 4,5326
Średni kurs: 4,55

Spread kwotowy: 4,5633 – 4,5426 = 0,0307, czyli spread wynosi 3 grosze.

Spread procentowy: [(4,5633 – 4,5426) / 4,55] * 100 = (0,0307 / 4,55) * 100% = 0,0067 * 100 = 0,67. Na końcu wyniku dodajemy %, czyli spread walutowy w podanym przykładzie wynosi 0,67%.

Spread kredytowy

Spreadem kredytowym nazywa się zazwyczaj działanie banku, który przez spread walutowy w ukryty sposób dolicza marżę do kredytu walutowego. Przez wysoki spread kredytowy cierpieli m.in frankowicze, których wymiana walutowa w banku odbywała się po niekorzystnym kursie. Taki spread może oznaczać nawet kilka punktów procentowych dodatkowej marży kredytu. W połączeniu z wahaniami kursu skłaniało to niektóre osoby do przewalutowania kredytu.

Na szczęście zawsze mamy prawo spłacać kredyt walutą zamówioną w dowolnym miejscu. W takim przypadku regularne korzystanie z usług kantoru internetowego może oznaczać oszczędności rzędu kilkunastu tysięcy złotych w całym czasie trwania kredytu hipotecznego.