Pożyczka prywatna czy pożyczka online? Nasze preferencje

Raporty wskazują, że wciąż pożyczamy od najbliższych. Wynika to z faktu, że zazwyczaj ufamy naszym przyjaciołom i członkom rodziny. Dla bezpieczeństwa w takiej sytuacji powinniśmy zawsze podpisywać umowę.
Na co potrzebne są nam środki? Jak pokazują badania, najczęściej pożyczamy na remont. Tak deklaruje 37 proc. ankietowanych. Inną wspominaną potrzebą jest zakup samochodu, na który pożycza 27 proc. pytanych. Zdarza nam się wnioskować o środki w związku z wyprawką szkolną lub wydarzeniami takimi jak święta czy wesele. Jak widać chodzi tu o wydatki na potrzeby bieżące.
Dobrą wiadomością jest, że coraz rzadziej pożyczamy na spłacenie posiadanych już zobowiązań. Robi tak 11 proc. z nas – wynika z badania przeprowadzonego przez Wonga, czyli aż 3 pkt. proc. mniej niż rok temu. Oznacza to, że nasza wiedza na temat pożyczek jest coraz większa.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych

Niestety nie każdy z nas wie, gdzie szukać informacji o podatkach towarzyszących pożyczkom. System podatkowy w Polsce może być dla nas dość skomplikowany. Na pewno zależy nam na bezpiecznym pożyczaniu, dlatego poszukujemy tego typu danych. Dotyczące nas przepisy zostały zawarte w treści Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dokładnie wskazane jest tam, kto podlega obowiązkowi płacenia tej należności.
Co powinno interesować każdego, kto jest klientem instytucji pozabankowej lub pożycza prywatnie? Na pewno to, że w myśl wspomnianej ustawy pożyczkobiorca nie jest obciążony podatkiem gdy korzysta z usług profesjonalnej firmy pożyczkowej. Wtedy opłaty reguluje usługodawca. W przypadku pożyczek prywatnych jest to bardziej skomplikowane.

Czym jest podatek PCC i kiedy nas dotyczy?

Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje różne transakcje finansowe. Możemy wyróżnić tu m.in. umowy spółki, hipoteki, sprzedaży, jak również umowy pożyczkowe. W tym ostatnim przypadku podatek obejmuje pożyczkodawców świadczących usługi sporadycznie, którzy nie prowadzą działalności finansowej. Dlatego jeśli zamierzamy udzielić komuś pożyczki prywatnej, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy będzie to dla nas opłacalne. Pożyczkobiorcy często obawiają się kosztów pozaodsetkowych, tymczasem to osoby udzielające pożyczki powinny wystrzegać się przykrych niespodzianek. Zaległy podatek niewątpliwie do nich należy.
Jeśli udzielamy pożyczki, podatek możemy opłacić z wykorzystaniem internetu. Konieczne będzie pobranie formularza PCC−3, wydrukowanie go i wypełnienie. Gdy już podamy wymagane informacje, nasz druk musi trafić do Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Ile mamy na to czasu? Dokładnie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ nie tylko spłata pożyczki wymaga terminowości, lecz także uregulowanie dodatkowych opłat przez osoby prywatne, które jej udzielają.

Pożyczka prywatna – kiedy nie zapłacę podatku?

Gdy potrzebujemy dofinansowania zewnętrznego, możemy się zastanawiać, czy pożyczka prywatna będzie lepsza niż pożyczka online. Zazwyczaj wiele zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Bez względu na to, jakie relacje mamy z osobą udzielającą pożyczki, warto udokumentować tę transakcję. Należy pamiętać o najistotniejszych aspektach umowy pożyczkowej i dokładnym sprawdzeniu wszystkich szczegółów.
Warto wspomnieć, że tzw. pożyczka od dalszej rodziny lub znajomych może być zwolniona z obowiązku podatkowego.
Będzie tak, kiedy:

  • Zadłużenie u danej osoby wynosi mniej niż 5000 zł. Co istotne, brane są pod uwagę wszystkie nasze zadłużenia u tego pożyczkodawcy z okresu 3 lat kalendarzowych.
  • Jeśli pożyczamy od kilku usługodawców prywatnych i zaległości nie będą wynosić więcej niż 25000 zł.

Zwolnienie od podatku przy pożyczce od rodziny

Decydując się na pożyczkę prywatną, powinniśmy znać pojęcie grupy podatkowej. W pierwszej grupie znajdują się:

  • Małżonkowie
  • Zstępni
  • Wstępni
  • Pasierbowie
  • Synowe i zięciowie
  • Macochy i ojczymowie
  • Teściowie

Bardzo ważne, żeby kwota nie przekraczała 9637 zł, a okres kredytowania wynosił maksymalnie 5 lat. Nie każdy z nas jest zadowolony taką sumą i wie, że nie spłaci takiej pożyczki w terminie. W momencie, gdy tego typu kwota nie jest rozwiązaniem naszych problemów, warto pomyśleć o innych opcjach.

Przy pożyczce pozabankowej nie martwisz się podatkiem

Gdy nie zadeklarujemy opodatkowanej pożyczki prywatnej w Urzędzie Skarbowym i nie uregulujemy należności, mogą czekać nas sankcje prawne. Czasem warto rozważyć inne możliwości. Mowa tu o pożyczkach online, które zwalniają klientów z obowiązku płacenia podatku od takiej usługi. Będzie tak, jeśli zdecydujemy się pożyczać od profesjonalnej instytucji pozabankowej. Owszem, nie można pominąć innych opłat. Tylko darmowa pierwsza chwilówka jest zwolniona z kosztów w postaci prowizji i oprocentowania. Jednak możemy znaleźć oferty, które będą odpowiadać naszym możliwościom finansowym. Gdy potrzebujemy większej kwoty, możemy wziąć pożyczkę na raty z dłuższym okresem kredytowania.