Co to jest kredyt studencki?

Instytucje bankowe dają możliwość korzystania z szerokiej oferty produktów finansowych. Poczynając od darmowych kont bankowych, przez kredyty gotówkowe i kredyty hipoteczne, po różnego rodzaju instrumenty służące oszczędzaniu, np. lokaty i konta oszczędnościowe. Kredyt dla studenta to również jeden z punktów oferty banku. Nazywany jest preferencyjnym kredytem studenckim, ponieważ jego warunki są szczególnie korzystne. Ma nie tylko atrakcyjne oprocentowanie, ale część jego kosztów jest pokrywana ze środków budżetu państwa.

Czy warto brać kredyt studencki? Tak, ponieważ nie zawsze możemy liczyć na pomoc rodziców, a na wymagających kierunkach ciężko jest podjąć się pracy, aby móc samodzielnie się utrzymać. Nawet jeśli idziemy na bezpłatne studia, edukacja wcale nie wiąże się z brakiem kosztów.

Życie na studiach kosztuje. Płacimy za:

 • mieszkanie – ok. 400-600 zł miesięcznie,
 • media – ok. 200 zł miesięcznie,
 • komunikację miejską – ok. 47-63 zł miesięcznie,
 • wyżywienie – ok. 500 zł miesięcznie,
 • inne wydatki, np. związane z rozrywką – ok. 300 zł miesięcznie,
 • materiały edukacyjne – ok. 100 zł miesięcznie.

Zebraniem tych danych zajęła się firma Aegon Polska. Przytoczone kwoty dotyczą studenta typowego i mogą zależeć od miasta, w którym się uczy. Jeśli młody człowiek potrafi oszczędzać, możliwe jest, że wyda mniej. Ale może też wydać znacznie więcej, jeżeli nie wyniósł z domu dobrych nawyków zarządzania budżetem i żyje rozrzutnie. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa i wpajanie zasad gospodarowania pieniędzmi od dziecka. Bo pieniądze z kredytu studenckiego można szybko przepuścić, ale można też z nich rozsądnie żyć, a część z nich – zainwestować.

Jeśli zatem pensje rodziców nie pozwalają na zapewnienie dalszej nauki swojego dziecka, należy wziąć pod uwagę kredyt studencki. Czy warto? Odpowiedź już znamy. Przyjrzyjmy się bliżej warunkom kredytu studenckiego.

Kredyt studencki – warunki

Kredyt studencki, niezależnie od oferty banku, proponuje podobne warunki. Warto bliżej się z nimi zapoznać i przekonać się, że to dobry sposób na uniezależnienie od portfela rodziców i rozpoczęcie samodzielnego życia. Tym bardziej, jeśli na większość z 5 pytań o wzięcie kredytu odpowiedzieliśmy pozytywnie.

Cechy kredytu studenckiego:

 • przeznaczony dla osób, które rozpoczęły naukę przed ukończeniem 25 roku życia,
 • udzielany na okres studiów, maksymalnie 6 lat. W przypadku doktorantów może być przedłużony o kolejne 4 lata,
 • maksymalna wysokość dochodu na członka rodziny – obecnie 2500 zł netto,
 • oprocentowanie – obecnie 0,875% w skali roku,
 • miesięczne transze wypłacane nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku w wysokości od 400 (rata obniżona) do nawet 800 lub 1000 zł (rata podwyższona) Rata podstawowa wynosi 600 zł. Im większe transze, tym większa będzie ostateczna kwota kredytu,
 • dwuletni okres karencji na spłatę kredytu dla studenta bez naliczania odsetek,
 • możliwość całkowitego lub częściowego umorzenia kredytu studenckiego dla najlepszych studentów oraz tych z problemami finansowymi.

Dowolne są cele kredytu studenckiego – na mieszkanie, życie, materiały edukacyjne – pieniądze można przeznaczyć na wszystko. Również na inwestycje, jeśli nie wydajemy całej kwoty i myślimy o swojej przyszłości. Jak uzyskać kredyt i gdzie złożyć wniosek o kredyt studencki, kiedy nie stać nas na studia?

Jak dostać kredyt studencki?

Jeśli chcemy uzyskać kredyt studencki, zasady są proste. Przede wszystkim musimy zgromadzić dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o kredyt studencki.

Wykaz dokumentów koniecznych do starania o kredyt studencki:

 • wniosek złożony do wybranego banku wraz z dokumentami, które potwierdzają dochody rodziny studenta,
 • zaświadczenie szkoły wyższej, które potwierdza, że podjęliśmy na niej naukę albo dokument, który zaświadcza nasz udział w rekrutacji,
 • dokumenty, dzięki którym bank wyliczy naszą zdolność kredytową.

Ponadto kredyt studencki wymaga zabezpieczenia. Możliwe formy zabezpieczenia kredytu to:

 • poręczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
 • poręczenie zgodnie z zasadami ogólnymi wskazanymi w Kodeksie Cywilnym,
 • inne formy zabezpieczenia, które wskazuje dany bank.

Składanie dokumentów jest możliwe między 15 lipca a 20 października roku, w którym chcemy uzyskać kredyt dla studenta. Gdzie złożyć wniosek o kredyt studencki?

Kredyt studencki – gdzie najlepiej?

Poznaliśmy już większość informacji na temat kredytu konsumenckiego. Pozostaje nam sprawdzić propozycje banków w tym zakresie.

Które banki aktualnie oferują kredyt dla studenta?

 • kredyt studencki PKO BP – daje możliwość uzyskania kredytu dla studenta przez osoby bez dochodów, o niskiej zdolności kredytowej. Oferuje transze w wysokości 400, 600, 800 lub 1000 zł i elastyczny okres kredytowania, dopasowany do możliwości klienta. Bank pozwala odroczyć spłatę rat, jeśli mamy problem z uregulowaniem długu, ponadto nie pobiera opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. PKO umarza część kredytu dla najlepszych absolwentów oraz osób znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej;
 • kredyt studencki Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) – kredyt dla studenta na dowolny cel z niskim oprocentowaniem 0,5 x stopa redyskonta weksli NBP. Bank daje możliwość poręczenia kredytu przez BGK oraz ARiMR. Transze kredytu są takie same, jak w banku PKO BP, a umorzenie kredytu studenckiego może dotyczyć nawet całości wypłaconej kwoty;
 • kredyt studencki SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) – kredyt dla studenta z atrakcyjnym oprocentowaniem, karencją w spłacie i możliwością umorzenia spłaty kredytu. Przeznaczony dla osób bez zdolności kredytowej. Szczegóły dostępne w oddziale banku.

Sprawdź warunki i oblicz, ile może cię kosztować kredyt studencki, a szybko przekonasz się, że warto złożyć wniosek. Tym bardziej, że kredyt studencki i jego spłata to sposób na budowę pozytywnej historii kredytowej. Kredyt studencki rozwiązuje też problem pierwszego kredytu. Posiadanie wiarygodności finansowej pozwoli podpisać kolejne umowy z bankiem, choćby na kredyt na remont domu czy mieszkania.

Kredyt studencki – spłata

Spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się po dwóch latach od ukończenia studiów, ale jeśli chcemy – możemy zacząć spłacać go wcześniej. W momencie regulowania długu, państwo przestaje płacić za odsetki. Co istotne, kwoty rat są dwa razy niższe niż pobierane w trakcie studiów transze. Dlatego, jeśli dostawaliśmy co miesiąc 400 zł, teraz będziemy spłacać raty w wysokości 200 zł plus niewielkie odsetki. Dzięki temu łatwiej jest zwrócić dług, nie naruszając mocno budżetu.

Kredyt studencki – umorzenie

Umorzenie kredytu konsumenckiego u to możliwość zniesienia nawet całości jego kwoty, pod warunkiem znalezienia się w grupie 5% najlepszych absolwentów. Aby bank dokonał umorzenia, kredytobiorca musi złożyć wniosek, potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni albo inny jednoosobowy organ uczelni bądź dyrektora jednostki naukowej. Na złożenie wniosku mamy maksymalnie 30 dni od uzyskania potwierdzenia.

Na umorzenie, częściowe zmniejszenie raty albo czasowe zawieszenie spłaty mogą też liczyć osoby z trudną sytuacją finansową. Jeśli zaś poważnie zachorujemy i nie będziemy mieć sposobności podjęcia pracy, także będziemy mogli liczyć na całkowite lub częściowe umorzenie kredytu. Chociaż z tej możliwości nie chcielibyśmy korzystać, warto wiedzieć, że ona istnieje. W tym przypadku umorzeń dokonuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek złożony przez kredytobiorcę.

Studia za granicą – kredyt studencki UK

Polskie banki nie udzielają kredytu studenckiego osobom, które chcą rozpocząć studia w Anglii. Koszt życia w Londynie i nauki tam nie pozwoli nam utrzymać się bez dodatkowego wsparcia, gdzie wobec tego otrzymamy finansową pomoc? Czesne za studia w UK wynosi 9250 funtów rocznie. Studenci mogą starać się o rządowy kredyt studencki, bez sprawdzania historii kredytowej i poręczyciela oraz obciążeń rodziny.

Kredyt studencki w Anglii wymaga obywatelstwa UE. Otrzymamy go tylko pod warunkiem, że nie rozpoczęliśmy już studiów licencjackich na uczelni publicznej oraz nie zdobyliśmy tytuł licencjata lub inżyniera na uczelni publicznej bądź prywatnej.
Spłata kredytu studenckiego w Anglii rozpoczyna się dopiero i tylko pod warunkiem, że dostaliśmy pracę. Są także wymogi wobec otrzymywanych dochodów.

Zaczniemy spłacać zrealizowane studia w Anglii, jeśli nasz dochód będzie wynosić:

 • 2083 funtów miesięcznie i będziemy pracować w UK,
 • ok. 4000 zł miesięcznie, jeśli wrócimy po studiach do Polski,
 • 2083 funtów miesięcznie, w przypadku wyjazdu do Niemiec, USA, Austrii, Belgii, Kanady, Francji, Japonii, Holandii i Nowej Zelandii.

Kiedy osiągniemy wskazane dochody, od ich sumy będzie potrącane jedynie 9% miesięcznie. O kredyt studencki na koszt studiów w Anglii aplikujemy dopiero po wybraniu dwóch uczelni. Druga służy jako zabezpieczenie, jeśli nie dostaniemy się na pierwszą. Wcześniej jednak należy wysłać aplikację UCAS do uniwersytetów i otrzymać od nich odpowiedzi. Pierwszy deadline przesyłania wniosku o kredyt mija pod koniec maja. Mimo to nadal można aplikować o kredyt do 9 miesięcy od rozpoczęcia studiów, ale miejmy na uwadze, że uczelnie nie lubią tyle czekać na uregulowanie czesnego.

Pożyczka dla studenta alternatywą dla kredytu studenckiego

Nie tylko banki oferują młodym ludziom pomoc finansową. Alternatywą dla kredytu dla studenta jest pożyczka dla studenta. Aby ją uzyskać, wystarczy dowód osobisty, telefon komórkowy i rachunek bankowy. Pożyczkodawcy nie stawiają wygórowanych wymagań i ograniczają formalności do minimum.

Najlepsze oferty pożyczek online znajdziemy w rankingach chwilówek oraz rankingach pożyczek ratalnych. Szczególnie atrakcyjna jest darmowa chwilówka, która wymaga spłaty w ciągu 30 dni. Jeśli spóźnimy się ze zwrotem długu, będziemy musieli ponieść opłaty zgodne z tabelą opłat dołączaną do umowy.

O zastrzyk gotówki w postaci pożyczki można starać się również w trakcie trwania kredytu studenckiego. Opinie na temat takiej formy finansowego wsparcia są pozytywne, pod warunkiem trzymania się terminów spłat. Jeśli musimy uregulować nieprzewidziane potrzeby, wystarczy zapoznać się z ofertami i nie bać się wnioskować o dodatkowe środki.