Zdolność kredytowa, jak wpływa na otrzymanie pożyczki?

Jedną z najczęstszych przyczyn odmowy w udzieleniu pożyczki jest niska zdolność kredytowa. Podobnie jak w bankach, na dokładne wyliczenie zdolności kredytowej wpływa indywidualne podejście firmy pożyczkowej. Jedne podchodzą z większym zaufaniem, gdyż oceniają zdolność kredytową jedynie na podstawie przedstawionych przez klienta danych, inne zaś potrzebują dokumentów poświadczających dochody. Jedno jest pewne, brak zdolności kredytowej jest znaczącą przeszkodą w otrzymaniu pożyczki online. Żeby nie tracić czasu, przed wypełnieniem wniosku o pożyczkę, wylicz samodzielnie swoją zdolność kredytową. Od swojego comiesięcznego dochodu odlicz wszystkie niezbędne wydatki, w tym także raty innych pożyczek lub kredytów(jeśli posiadasz) oraz wylicz wolną kwotę. Pamiętaj, że rata pożyczki nie może przekraczać tej kwoty, a nawet musi być niższa. Dzięki temu, będziesz dokładnie wiedział o jaką maksymalna kwotę pożyczki możesz się starać.

Nieuregulowane należności zarejestrowane w bazach BIK, BIG, ERIF i KRD

Większość firm pożyczkowych, które realizują politykę odpowiedzialnego pożyczania sprawdza klientów w bazach dłużników, więc może to być kolejnym powodem odrzucenia twojego wniosku. Jeśli masz wpis w jakiejkolwiek z wyżej podanych baz musisz najpierw zapoznać z informacjami na stronie pożyczkodawcy. Zazwyczaj firmy otwarcie informują z jakimi bazami współpracują i jaki wpis może stać na przeszkodzie w otrzymaniu pożyczki chwilówki. Sytuacja każdego klienta, który widnieje w bazach dłużników i stara się o szybką pożyczkę, rozpatrywana jest indywidualnie. Wpisy za długi u innych firm pożyczkowych czy nierzetelność wobec podmiotów gospodarczych, z pewnością spowodują odrzucenie wniosku. Jeśli zaś jest to pojedynczy dług o niewysokiej kwocie, może nie być on wcale przeszkodą w otrzymaniu dodatkowej gotówki w instytucji pozabankowej.

Błędy w uzupełnieniu formularza rejestracyjnego

Kiedy wypełniamy formularz rejestracyjny w pospiechu, łatwo jest popełnić błąd. A wszystkiego rodzaju literówki, pomyłki w podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko, adres, kod pocztowy lub numer pesel mogą być przyczyną odrzucenia wniosku. Także błędnie podany numer telefonu lub e-mail uniemożliwi dalsze wnioskowanie, ponieważ nie dostaniemy danych do potwierdzenia rejestracji. Dlatego, lepiej poświecić dodatkowa chwilę na dokładne sprawdzenie wprowadzonych danych, niż w razie pomyłki wykonywać te wszystkie czynności powtórnie. Jeszcze jednym ważnym aspektem jest przelew weryfikacyjny, który służy do potwierdzenia tożsamości nowych klientów firmy. Podstawą do pozytywnej weryfikacji naszej tożsamości jest zgodność danych wpisanych wcześniej w formularzu online z danymi osobowymi, na które zostało założone nasze konto osobiste w banku. Warto więc pamiętać, że przelew weryfikacyjny musi być wykonany z konta bankowego, które należy tylko i wyłącznie do nas, co oznacza, że nie może to być konto współdzielone lub firmowe.

Niespłacona pożyczka w innej firmie

Wiele firm pożyczkowych trzyma się zasady jeden klient – jedna pożyczka, co oznacza, że w tym samym momencie użytkownik może posiadać tylko jedno zobowiązanie. Kolejną pożyczkę można zaciągnąć dopiero po spłacie poprzedniej. Jedne firmy wymagają odczekania kilku dni, u innych zaś można składać wniosek od razu po zaksięgowaniu spłaty za wcześniejszą pożyczkę. Ponadto, na ryku pożyczek pozabankowych pojawiła się tendencja do rozszerzania zasięgu firmy poprzez tworzenie dodatkowych marek, co ma także znaczenie dla pożyczkobiorców. Klient, który posiada pożyczkę np. w Providencie, nie otrzyma w tym samym czasie dodatkowej gotówki od HapiPożyczki, ponieważ należą one do jednego właściciela. Tylko nieliczne instytucje pożyczkowe umożliwiają zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania. Robi to na przykład Vivus, który daje możliwość dobrania dodatkowej gotówki do posiadanej pożyczki, pod warunkiem, że nie mamy zobowiązania o maksymalnej kwocie. Jeśli więc, masz niespłaconą pożyczkę to najprawdopodobniej będzie to przeszkoda w otrzymaniu kolejnej.

Kłamstwa w formularzu rejestracyjnym

Kłamstwo w formularzu? Niestety, nie jest to odosobniony przypadek w branży pożyczkowej. Deklarowanie nie do końca prawdziwego stanu swojej sytuacji finansowej w celu zaciągnięcia pożyczki może nie jest nagminne, ale zdarza się często. Niektórzy umyślnie naginają prawdę, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie szybkiej gotówki. Najczęstszymi przypadkami jest zawyżanie dochodów lub ukrywanie długów. Zdecydowanie nie jest to dobra metoda. Firmy pozabankowe w większości nie wymagają zaświadczeń, jednakże mają inne sposoby na weryfikacje naszych danych. Może to być telefon do naszego pracodawcy, sprawdzenie baz dłużników lub weryfikacja za pośrednictwem Facebooka. To tylko kilka sposobów na sprawdzenie czy klient podaje informacje zgodne z prawdą. Dlatego warto pamiętać, że okłamując pożyczkodawcę działamy na własną niekorzyść, ponieważ tracimy szansę na pożyczkę nie tylko teraz, ale też w przyszłości

Nie warto się przejmować jednorazowym odrzuceniem wniosku. Jeśli przyczyną odmowy nie są liczne wpisy w bazach dłużników – nic straconego! Możemy spróbować swoich sił w innej instytucji pożyczkowej, ponieważ decyzje pożyczkodawców są w dużej mierze zależne od polityki firmy. Czynniki, które mogą być decydujące w jednej firmie, jednocześnie będą zupełnie nieistotne w innej. Nie warto się zniechęcać.