Zadłużenie firmy – czy warto sprawdzać kontrahentów?

Nawiązanie współpracy z nierzetelną firmą może spowodować przykre konsekwencje. W najgorszym scenariuszu możemy nie odzyskać swoich pieniędzy i nie doczekać się realizacji zamówionej usługi. Dlatego, przed podpisaniem umowy z firmą, której nie znamy, należy dokładnie zbadać jej wypłacalność.

Jak sprawdzić czy firma ma długi? Zalecamy postępowanie według naszego schematu:

  1. Zasięgnięcie języka wśród uczestników rynku/branży.
  2. Zapoznanie się z opiniami w Internecie, które mogą świadczyć o wystąpieniu długów firmy.
  3. Weryfikacja partnera biznesowego w KRS.
  4. Sprawdzenie zadłużenia w Biurach Informacji Gospodarczej.

Im bardziej szczegółową ocenę przeprowadzimy, tym większa pewność, że firma jest godna zaufania.

Opinie branżowe o firmie

Najprostszym i bezpłatnym sposobem jak sprawdzić czy firma ma długi jest zapytanie o opinię innych przedsiębiorców z naszej branży. Osoby, które nawiązały już kontakt z danym podmiotem podzielą się swoim zdaniem na temat współpracy. Dzięki temu szybko poznasz czy warto zawierać z nim umowę.

Istnieje ryzyko, że uzyskane informacje będą subiektywne. Z pewnością nie da to pełnego obrazu działalności. Zdobytą wiedzę warto wspomóc się opiniami szerszego grona współpracowników czy konsumentów w Internecie.

Opinie na temat działalności gospodarczej w Internecie

Do podstawowej weryfikacji można wykorzystać najpotężniejszą bazę wiedzy, czyli Internet. Samo wpisanie nazwy firmy czy nazwiska właściciela w wyszukiwarce Google pokaże opinie i najważniejsze informacje o danej spółce. Niezadowoleni klienci chętnie dzielą się swoją oceną. Nawet jeśli opinia nie pochodzi od osoby, która nawiązała współpracę biznesową, można wywnioskować czy przedsiębiorstwo funkcjonuje prawidłowo.

Jeżeli wierzyciele zgłosili sprawę do windykacji lub sprzedali wierzytelność na giełdzie długów. Taką informację z pewnością znajdziemy na pierwszych stronach. Świadczy to o wszczętym postępowaniu windykacyjnym. Jest to dowód na brak chęci współpracy przy zwracaniu należności. W takim wypadku warto poważnie rozważyć sens i potencjalne ryzyko nawiązania współpracy.

Czy warto sprawdzać Krajowy Rejestr Sądowy?

Kolejnym etapem naszej weryfikacji może być sprawdzenie legalności i wypłacalności spółki w KRS. Każda firma, poza jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi, musi być oficjalnie zarejestrowana w Rejestrze Sądowym!

W ten sposób nie dowiemy się czy nasz partner biznesowy ma długi. Analizując dokumenty zebrane przez Rejestr można dowiedzieć się czy spółka jest stabilna finansowo. Na tej podstawie łatwo ocenisz czy warto nawiązać współpracę.

Dane z Krajowego Rejestru Sądowego można sprawdzić za darmo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy podać numer KRS, znajdziesz go łatwo w Internecie. Następnie zapoznaj się z dokumentami i oceń kondycję finansową spółki. Może to być skomplikowane, jednak czasami warto poświęcić czas i uzyskać pełen obraz firmy.

Sprawdź długi firmy w bazach dłużników

Najlepsze informacje świadczące o zadłużeniu przedsiębiorcy znajdziemy w rejestrach dłużników. Bazy gromadzą informacje udostępnione przez uczestników rynku. Te są zgłaszane przez osoby, które nie odzyskały swoich pieniędzy. Znajdziemy tu zarówno długi firm jednoosobowych i dużych przedsiębiorstw. Aby trafić na taką listę, kwota zobowiązania musi wynosić powyżej 500 zł. Opóźnienie w płatności przekracza termin 30 dni.

Warto wiedzieć, że poszczególne Biura Informacji Gospodarczej nie wymieniają się informacjami. Fakt niepojawienia się w wpisu na jednej z list dłużników, nie oznacza, że w drugiej bazie nie posiada negatywnych wpisów. W Polsce aktualnie funkcjonuje 5 rejestrów dłużników:

  • BIG InfoMonitor S.A.,
  • Krajowy Rejestr Długów S.A.,
  • ERIF BIG S.A.,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
  • Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Ostatni rejestr dłużników, BIK, gromadzi i udostępnia informacje o przebiegu płatności kredytów. Jednakże, baza ta ściśle współpracuje z BIG InfoMonitor, dzięki czemu sprawdzając raport BIK, również otrzymamy informacje o długach gospodarczych danego przedsiębiorcy.

W której bazie sprawdzić długi firmy?

Najlepszym rozwiązaniem byłby sprawdzenie wszystkich rejestrów dłużników. Niestety uzyskanie takich informacji jest płatne. Pojedynczy raport to koszt rzędu kilkunastu złotych. W większości przypadków konieczne jest założenie konta i wykupienie abonamentu usług. Korzystanie ze wszystkich rejestrów może generować stosunkowo duże opłaty.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nawiązanie stałej współpracy z dużym biurem informacji. Jednym z popularniejszych, najczęściej wykorzystywanych biur jest BIG InfoMonitor. Kupując abonament na usługi można uzyskać dostęp do tanich raportów na temat potencjalnych kontrahentów i szczegółowe dane o swojej firmie.

Gdzie i jak sprawdzić zadłużenie w US?

W przypadku, gdy chcemy pogłębić ocenę o długi firmy wobec Urzędu Skarbowego można to zrobić na jeden prosty wniosek. Jest to wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Co ważne, w swojej prośbie należy dokładnie określić czy chcemy uzyskać samą informację o wystąpieniu zadłużenia w US danej firmy czy o wskazanie szczegółów na temat długu.

Wniosek o zaświadczenie można złożyć osobiście w odpowiednim urzędzie, pocztą lub online przez ePUAP. Aby złożyć taki formularz konieczne jest dołączenie zgody wybranej firmy na przeprowadzenie weryfikacji. Jeśli, kontrahent odmówi nam upoważnienia na sprawdzenie jest to prosty sygnał o jego nierzetelności.

Kto może sprawdzić zadłużenie firmy?

Informacje o długach firmy są łatwo dostępne w Internecie zarówno dla przedsiębiorców i konsumentów. Oczywiście pod warunkiem, że wykupimy odpowiednią usługę w jednej z instytucji. Należy mieć świadomość, że tak samo łatwo jak Ty możesz sprawdzić czy firma ma długi, ktoś może zweryfikować Ciebie i Twoje przedsiębiorstwo.

Nawet przy korzystaniu z podstawowego abonamentu usługowego BIG, klient uzyskuje dostęp do raportów na temat swojego zadłużenia. Warto posiadać wiedzę o swoich długach i na bieżąco je regulować. W niektórych przypadkach, gdy posiadamy duże zobowiązania wobec kontrahentów lepiej jest skorzystać z kredytu obrotowego lub pozabankowej pożyczki dla firmy i odzyskać wiarygodność. Pożyczkę łatwo spłacić w wygodnych ratach, a nowi partnerzy nawiążą współpracę bez żadnych zastrzeżeń.

Kiedy weryfikować długi firmy?

Weryfikacja przedsiębiorców ma sens tylko przed nawiązaniem współpracy lub przy jej przedłużaniu. Lepiej zachować ostrożność i zrezygnować z podpisania umowy, niż miesiącami walczyć o odzyskanie pieniędzy. Jednak, nawet w takiej sytuacji dostępne są narzędzia, które skutecznie pomagają w odzyskaniu długu.

Korzystanie baz w sytuacji, gdy kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktury lub nie zrealizuje umowy również jest przydatne. Gdy, zadłużenie spełnia warunki umieszczenia na czarnej liście płatników można przekazać dane o wierzytelności do jednego z BIG. Według danych Krajowego Rejestru Długów BIG S.A., aż 53% dłużników zalegających z płatnościami nie dłużej niż rok, spłaca dług już po samym otrzymaniu ostrzeżenia o możliwości dopisania do listy KRD.