Dlaczego Eurobank wycofuje się w Polski?

Ponieważ zwyczajnie mu się to opłaca. Instytucja dała się wykupić Grupie Banku Millennium. 31 maja 2019 r. doszło do sfinalizowania umowy, tak więc klienci Eurobanku stali się klientami Millennium. Co prawda wszędzie skorzystamy jeszcze z usług finansowych w placówkach Eurobanku oraz wypłacimy pieniądze z bankomatów tej instytucji, ale nie potrwa to już długo. 1 października dojdzie do prawnego połączenia banków. To będzie początek wyraźnych zmian. Oto pozostałe ważne daty dla klientów Eurobanku:

  • 1 października Bank Millennium i prawnie, i fizycznie zastąpi wszystkie dotychczasowe placówki Eurobanku.
  • W dniach 8-10 listopada nastąpi przerwa techniczna w dostępie do serwisu internetowego oraz aplikacji mobilnej Eurobanku.
  • 11 listopada systemy informatyczne Eurobanku i Banku Millennium zostaną połączone. Logotypy Eurobanku w placówkach znikną i zostaną oznaczone logiem Millennium.

Fuzja banków Millennium i Eurobanku – konsekwencje dla klientów

Klientów Eurobanku czekają zmiany. Teoretycznie nie są one rewolucyjne, ale każdy musi mieć świadomość, że jego środki finansowe będą teraz oficjalnie znajdować się w innym banku.

Co się zmieni dla klientów Eurobanku?

  • Stroną umów o produkty i usługi Eurobanku będzie Bank Millennium.
  • Sieć bankomatów z możliwością bezpłatnej wypłaty gotówki powiększy się o bankomaty Banku Millennium.
  • Sieć placówek zostanie połączona, a dotychczasowe placówki Eurobanku będą oznaczone jako placówki Millennium.
  • Klientom Eurobanku zostanie udostępniony system bankowości internetowej i aplikacja mobilna Banku Millennium.

Klienci, którzy planowali wziąć kredyt gotówkowy w Eurobanku muszą ponownie zweryfikować warunki wzięcia takiego zobowiązania. Jako klienci Banku Millennium nie muszą otrzymać dokładnie takich samych warunków, jakie wcześniej dawał im Eurobank. Muszą więc ponownie sprawdzić kryteria przyznania środków, m.in. przez kalkulator kredytów gotówkowych.

Ile kosztował Eurobank?

Bank Millennium za prawie 100 proc. akcji Eurobanku zapłacił 1,8 mld zł. Dodatkowo Millennium musiało zapłacić także 4,4 mld zł zwrotu finansowania Eurobanku grupie Société Générale. Daje nam to łącznie 6,2 mld zł. Za taką cenę przejęto cały bank wraz z kredytami o wartości 12,7 mld zł, depozytami 7 mld zł i zyskami pomiędzy 103 a 142 mln zł (wynik z ostatnich trzech lat).

Czy Bank Millennium dobrze wyjdzie na wielkich zakupach?

Od kilku miesięcy słychać opinie ekspertów finansowych, którzy oceniają, że Grupa Banku Millennium straciła na wykupieniu popularnego Eurobanku. Okazało się, że zaledwie po kilku miesiącach od transakcji Bank Millennium musiał utworzyć rezerwy finansowe na portfel handlowy przejętych kredytów Eurobanku. Po wstępnym przejrzeniu kupionych aktywów nowi właściciele stwierdzili, że właśnie przez dodatkowe rezerwy na portfel Eurobanku (które były konieczne) w rachunku zysków i strat drugiego kwartału trzeba wpisać minus 65 mln zł.

Jakość portfela handlowego Eurobanku, czyli po prostu należących do instytucji papierów wartościowych kupowanych i sprzedawanych na własny rachunek banku (a nie na rachunek klientów) nie była gorsza niż jakość portfela Banku Millennium. Niestety portfel ten posiadał mniejsze odpisy na złe kredyty (rezerwę własną banku na kredyty wysokiego ryzyka, tzw. zagrożone) i trzeba to teraz wyrównać. To sytuacja bardzo podobna do tej, która miała miejsce po przejęciu aktywów Deutsche Bank Polska przez Santander Bank. Inną kwestią jest fakt, że Bank Millennium i tak za wiele nie stracił, bo po “wielkich zakupach” wartość giełdowa tej instytucji wzrosła o 700 mln zł.