Co to jest Alert BIK?

Bezpłatne raporty BIK nie są jedyną usługą oferowaną przez instytucję Biura Informacji Kredytowej. Przypomnijmy, że jest ona głównym źródłem wiedzy na temat uczestników rynku, którzy zaciągają zobowiązania finansowe. BIK pozwala także korzystać ze specjalnych alertów. To najlepszy sposób na szybką reakcję w razie próby wyłudzenia pożyczki bądź kredytu na cudze dane. Ich celem jest powiadamianie osób, które z nich korzystają, o wszelkich zapytaniach kredytowych na ich nazwisko. Z usługi można korzystać, kiedy aktywujemy konto klienta.

Aktywuj Alert BIK dla bezpieczeństwa finansowego

Głównym zadaniem Alertów BIK jest wobec tego walka z kradzieżą danych osobowych. Kiedy ktoś zechce uzyskać świadczenia pożyczkowe, posiłkując się informacjami z naszego dowodu osobistego, od razu otrzymujemy wiadomość SMS-ową oraz mailową. Dzięki temu mamy szansę szybko zareagować i pozbyć się sennych koszmarów o spirali zadłużenia.

Wiele osób obawia się korzystania z produktów finansowych oferowanych przez rynek bankowy i pozabankowy. Dlatego starają się zarządzać budżetem w taki sposób, aby wystarczyło na wszystkie potrzeby. Niestety, nie wszystkie wydatki jesteśmy w stanie przewidzieć. Są sytuacje, kiedy wsparcie finansów okazuje jedyną drogą wyjścia. Uruchamiając Alerty BIK, będziesz wiedzieć o wszelkich opóźnieniach w realizacji płatności. Przestaniesz martwić się, że trafisz do rejestru dłużników. Ale największe obawy budzi w nas kradzież naszych danych i brania przez oszustów pożyczki za pożyczką. Alerty Biura Informacji Kredytowej nie uchronią nas przed tym niebezpieczeństwem, ale powiadomią o każdej sytuacji, która może zagrażać naszej historii kredytowej.

Rodzaje powiadomień gwarantowanych przez Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej gwarantuje dwa rodzaje powiadomień. Pierwszym z nich są powiadomienia chroniące przed wyłudzeniem kredytu. Z takiego zagrożenia powinna zdawać sobie sprawę każda pełnoletnia osoba, posiadająca dowód osobisty. Aktywując alerty, otrzymamy powiadomienie za każdym razem, kiedy do Biura Informacji Kredytowej wpłynie zapytanie o nasze dane. Jeśli to nie my staramy się o pożyczkę, najprawdopodobniej ktoś próbuje się pod nas podszywać. Trzeba to jak najszybciej wyjaśnić.

Drugi rodzaj powiadomień ma za zadanie informować o pogorszeniu się naszej historii kredytowej. To idealna opcja dla osób, które właśnie spłacają zobowiązanie albo są jego poręczycielami. Jeśli raty będą wpływać w terminie, wszystko będzie w porządku. Kiedy jednak okaże się, że wystąpiły zaległości w spłacie, od razu się o nich dowiemy. Im szybciej załatwimy sprawę, tym mniej zaszkodzimy swojemu wizerunkowi w oczach instytucji pozabankowych.

O ile my jako odpowiedzialni klienci staramy się zwracać uwagę na koszty zobowiązań, prowizja i oprocentowanie pożyczki nie mają żadnego znaczenia dla złodzieja. To główny powód, dla którego warto skorzystać z powiadomień. W przeciwnym razie któregoś dnia może się okazać, że za drzwiami, zamiast oczekiwanego gościa, stoi komornik.

W jaki sposób aktywować Alert BIK?

Aktywowanie Alertu BIK jest równie proste, co pobranie raportu BIK. Jeśli mamy już konto na stronie Biura Informacji Kredytowej, wystarczy je aktywować. Kiedy zaś nie jesteśmy jeszcze klientem instytucji, będziemy musieli się zarejestrować, wybierając odpowiednią dla naszych potrzeb ofertę oraz podając dane osobowe. Potrzebny będzie numer PESEL, adres zameldowania, numer telefonu komórkowego oraz numer konta bankowego, niezbędnego dla przeprowadzenia weryfikacji. Konieczne jest również potwierdzenie tożsamości, zgodnie z zasadami dbałości o bezpieczeństwo danych. W tym celu wymagane będzie przesłanie skanu bądź zdjęcia dowodu osobistego oraz wykonanie przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł. Jeśli dane się potwierdzą, możemy wpisać kod weryfikacyjny w panelu użytkownika, który otrzymamy SMS-em i aktywować swoje konto. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do całej gamy produktów, jakie oferuje Biuro Informacji Kredytowej.

Co zrobić, kiedy otrzymam Alert BIK?

Otrzymanie Alertu BIK jest dla nas wiadomością, że właśnie rozpoczęła się standardowa procedura pożyczkowa. Kiedy ktoś składa wniosek o wsparcie finansowe, instytucja wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli to nie my staramy się o dodatkowe środki, mamy powody do niepokoju. Ktoś może próbować wyłudzić pożyczkę na nasze dane – szczególnie, kiedy ostatnimi czasy zgubiliśmy dowód osobisty. Nie tracąc czasu, należy skontaktować się z konsultantami BIK, dzwoniąc pod odpowiedni numer telefonu. Błyskawicznie zweryfikują, czy ktoś faktycznie chciał wykorzystać nasze dane kontaktowe. Trzeba będzie wyjaśnić okoliczności otrzymania niniejszego alertu, pozwalając na przekazanie koniecznych informacji.

Kiedy z kolei powiadomienie dotyczy pogarszającej się historii kredytowej, musimy jak najszybciej uregulować zaległe raty bądź skontaktować się z osobą, której poręczamy kredyt. Jeśli żadne opóźnienia nie wystąpiły, powinniśmy również nawiązać kontakt z BIK-iem.

Nie można wymazać negatywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to możliwe tylko w szczególnych przypadkach. Dlatego, kiedy otrzymamy alert, powinniśmy jak najszybciej zareagować, kierując się wyżej wskazanymi zaleceniami. W przeciwnym razie będziemy mieć trudności z uzyskaniem wsparcia finansowego, ponieważ pożyczki bez baz i chwilówek bez BIK tak naprawdę nie istnieją. Co więcej, BIK nie jest jedyną bazą, w których pożyczkodawcy mogą weryfikować swoich klientów. Do sprawdzania ich zdolności kredytowej służą także m.in. KRD czy ERIF.

Jak jeszcze zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Kiedy bierzemy pożyczki przez internet, dużą wagę powinniśmy przykładać do naszego bezpieczeństwa w sieci. Należy udostępniać tylko konieczne dane, zawsze zakładać silne hasła i korzystać z pewnych połączeń, szczególnie kiedy załatwiamy sprawy finansowe. Nie powinniśmy też podawać swoich informacji kontaktowych nieznanym osobom, a kiedy korzystamy z cudzego komputera, warto uruchomić w przeglądarce tryb prywatny.
Na koniec należy dodać, żeby przy wyborze pożyczek kierować się wskazaniami rankingów chwilówek oraz rankingów pożyczek ratalnych. Korzystanie z usług wiarygodnych pożyczkodawców również zwiększa nasze bezpieczeństwo.

”Warto dbać o bezpieczeństwo w sieci na wszystkie możliwe sposoby. W dzisiejszych czasach nie możemy żyć bez internetu, dlatego musimy umieć się nim we właściwy sposób posługiwać. Usługa oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej może pomóc nam uchronić się przed jednym z największych niebezpieczeństw, czyli wykorzystaniem naszych danych osobowych” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.