Raport BIK za darmo

Raport BIK na próbę jest zupełnie za darmo. Ze skorzystaniem z bazy danych Biura Informacji Kredytowej nie wiążą się żadne koszty. Do tego, otrzymujemy istotne informacje, które pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie ubiegania się o finansowe wsparcie. Dokument da nam obraz tego, jak radzimy sobie z regulowaniem zobowiązań i czy nie mamy zaległych płatności.

Bezpłatny raport BIK przysługuje nam zgodnie z art. 33 Ustawy o ochronie danych osobowych. Według tych zapisów, każdy konsument ma prawo otrzymać bezpłatne informacje od firm gromadzących dane na jego temat, czyli również od Biura Informacji Kredytowej. Mają dotyczyć one zakresu danych zbieranych o kliencie oraz udostępnień tych danych. Z tego uprawnienia można korzystać raz na 6 miesięcy.

Kiedy sięgnąć po raport BIK za darmo?

Musimy liczyć się z tym, że bezpłatny raport BIK nie zapewnia nam pełnych informacji. Nie zawiera scoringu, historii spłat kredytów oraz możliwości wydruku. Scoring jest narzędziem instytucji finansowych, służącym ocenie ryzyka, z jakim wiąże się przyznanie klientowi dodatkowych środków. Z oceną punktową będziemy mogli zapoznać się, pobierając pełny raport BIK.

Mimo to warto sięgnąć po raport BIK za darmo, kiedy:

  • chcemy wziąć kredyt i sprawdzić, jakie informacje na nasz temat pobiera bank albo firma pożyczkowa.
  • instytucja finansowa odmówiła nam udzielenia dodatkowych środków. Być może nasza historia kredytowa nie jest bez skazy?
  • chcemy się upewnić, że nikt nie wziął kredytu na nasze dane. Dowiemy się, ile zobowiązań jest przypisanych do naszego nazwiska i jeśli będzie ich zbyt dużo, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości.

Jak sprawdzić BIK przez internet za darmo?

Jeśli chcemy poznać swoją historię kredytową, powinniśmy zarejestrować się na stronie Biura Informacji Kredytowej.

Jak założyć konto w BIK?

  1. Wypełniamy formularz i klikamy w link aktywacyjny, który dostaniemy na maila.
  2. Ustawiamy hasło.
  3. Wybieramy “Konto bez Pakietu”.
  4. Potwierdzamy swoją tożsamość, wybierając jeden z trzech dostępnych sposobów (np. wysłanie skanu dowodu osobistego).
  5. Zamawiamy bezpłatny raport BIK.

Cały proces nie zajmuje więcej niż 15 minut. Dzięki dostępowi do sieci, możemy go przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Lecz z oferty BIK nie trzeba korzystać jedynie za pośrednictwem internetu. Raport można zamówić, kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta albo wysyłając pisemny wniosek z prośbą o udostępnienie informacji kredytowych. Należy przy tym podać imię, nazwisko, adres zameldowania, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

Kontroluj historię kredytową z raportem BIK w pakiecie

Z pełnym obrazem naszej historii kredytowej możemy zapoznać się, pobierając płatny raport. Kompleksowy raport BIK pokazuje, jak radzimy sobie ze spłatą zobowiązań, podaje również informacje na temat poręczanych kredytów i pożyczek, które w równym stopniu wpływają na naszą zdolność kredytową. Za niewielką kwotę otrzymamy pełną historię kredytową wraz z bardzo przydatną oceną punktową BIK. Ile dokładnie kosztuje raport pozwalający zapoznać się z kompleksowymi informacjami?

Mamy do wyboru dwie opcje raportu BIK

  1. Pojedynczy raport BIK w cenie 39 zł.
  2. Pakiet 12 raportów z usługami dodatkowymi za 79 zł.

Druga opcja gwarantuje 12 pełnych raportów, usługę Alertów BIK i możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości, na wypadek ich kradzieży.

Warto na bieżąco sprawdzać informacje na temat pobranych przez nas zobowiązań, aby mieć pewność, że budujemy pozytywną historię kredytową. Tym bardziej, że nie da się na żądanie wyczyścić informacji na temat poprzednich zobowiązań. Można wnioskować o ich zmianę, lecz jedynie w przypadku, gdy są nieaktualne albo błędne. A to właśnie historia kredytowa jest elementem, który w głównej mierze wpływa na możliwość zaciągania zobowiązań finansowych, w tym pożyczek online. Szeroka oferta sektora pozabankowego cały czas wzbogaca się o nowe propozycje, dopasowane do rosnących potrzeb współczesnego klienta.

Biuro Informacji Kredytowej wartościowym źródłem wiedzy

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją stanowiącą główne źródło informacji kredytowej oraz gospodarczej w naszym kraju. Gromadzi dane na temat klientów indywidualnych i przedsiębiorcach, również z obszaru pożyczek pozabankowych. Co istotne, do bazy trafiają nie tylko informacje negatywne, np. o opóźnieniach w spłacie, ale również informacje pozytywne, kiedy regulujemy raty w terminie. W BIK-u można też poznać szczegóły dotyczące podjętych działań windykacyjnych czy zamknięcia rachunku i powodów z tym związanych. Dane są przesyłane przez instytucje finansowe, u których wzięliśmy kredyt lub zaciągnęliśmy pożyczkę. BIK ma obowiązek ich bieżącej aktualizacji, maksymalnie w ciągu 7 dni.

Celem działalności Biura Informacji Kredytowej jest zwiększenie bezpieczeństwa systemu finansowego w Polsce. Dzięki sprawnej wymianie informacji, zarówno banki, jak i przedsiębiorcy mogą otrzymać wiedzę na temat wiarygodności płatniczej osób, z którymi zamierzają współpracować. Tym samym są skutecznie zabezpieczone przed podpisywaniem umów z nierzetelnymi kredytobiorcami oraz kontrahentami.

“Potwierdzenie swojej tożsamości jest najważniejszym krokiem wnioskowania o bezpłatny raport BIK. Zamiast przesyłania skanu dowodu osobistego, możemy złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny albo odebrać list polecony, nadany przez Biuro Informacji Kredytowej. Jasne i czytelne procedury wskazują, że instytucja dba o bezpieczeństwo naszych danych, które dzisiaj w łatwy sposób mogą dostać się w niepowołane ręce. BIK minimalizuje to ryzyko i aktywuje konto dopiero, kiedy ma pewność, że jesteśmy osobą, za którą się podajemy” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.