Zamierzasz zaciągnąć pożyczkę lub wziąć kredyt, ale nie jesteś pewny, czy Twoja historia kredytowa nie zawiera zapisów, które uniemożliwią ci sięgnięcie po dodatkową gotówkę? Pobierając bezpłatny raport BIK, będziesz mógł zweryfikować swoje możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Raport BIK zupełnie za darmo

Przede wszystkim, argumentem przemawiającym za skorzystaniem z bezpłatnego raportu Biura Informacji Kredytowej, oprócz tego, że jego wydanie nie wiąże się z żadnymi kosztami, jest możliwość uniknięcia przykrych niespodzianek w trakcie ubiegania się o finansowanie w banku czy w takich instytucjach pozabankowych, jak Wonga, Vivus czy Kredito24. Dokument da ci obraz tego, jak radzisz sobie ze spłatą pożyczek, kredytów i innych zobowiązań, zarówno aktualnych, jak również uregulowanych, a także tych, w których figurujesz jako poręczyciel. Pozwoli też zorientować się, czy przypadkiem w BIK nie pojawiły się błędy odnośnie Twojej historii regulowania należności wobec instytucji finansowych lub nie ma tam nieaktualnych informacji, np. dawno spłacony kredyt funkcjonuje wciąż jako otwarty. Po raport powinieneś sięgnąć również wówczas, gdy od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o kredyt. Być może doszło do jakiś przekłamań? Gdy rzeczywiście w BIK znajdują się nieaktualne lub błędne dane, wówczas reklamację należy złożyć do banku, który przesłał nieprawidłowe informacje. Biuro Informacji Kredytowej nie może samodzielnie zmieniać zawartości swojej bazy.

Jakie informacje uzyskamy w Raporcie BIK

Po bezpłatny raport BIK zawierający Informację ustawową o Twojej historii kredytowej możesz sięgnąć raz na 6 miesięcy. W pliku PDF znajdziesz swoje dane osobowe, czyli imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego oraz szczegółowe informacje związane ze zobowiązaniami i zapytaniami powiązanymi z Twoimi danymi osobowymi.

Aby uzyskać bezpłatny raport BIK, najpierw musisz założyć konto w portalu Biura i potwierdzić tożsamość, czyli wysłać skan lub zdjęcie dowodu osobistego, kwalifikowany podpis elektroniczny lub odebrać list polecony nadany przez Biuro Informacji Kredytowej S.A.. Te procedury są wyznaczone ze względów bezpieczeństwa, aby dane kredytowe nie dostały się w niepowołane ręce. Twoje konto zostanie aktywowane wtedy, gdy Biuro będzie mieć pewność, że jesteś tą osobą, za którą się podajesz. Dopiero wówczas możesz złożyć wniosek o wydanie raportu.