Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa to rodzaj indywidualnej szuflady w sejfie banku. Może ją wynająć każda pełnoletnia osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych – obowiązują więc zasady podobne do zakładania konta w banku.

Po wynajęciu skrytki otrzymujemy do niej klucz. Drugi klucz do skrytki (zwany też matką) pozostaje w placówce. Aby otworzyć skrytkę potrzebny jest zarówno nasz klucz jak ‘matka’. Bank nie posiada kopii klucza klienta. W przypadku jego zagubienia poniesiemy więc duże koszty związane z usługą otwarcia zamku przez ślusarza! Obecnie coraz częściej kluczem do skrzynki nie jest tradycyjny metalowy klucz, a karta magnetyczna podobna do zwykłej karty płatniczej.

Przedmioty umieszczamy i wyjmujemy ze skrytki bez obecności pracownika banku. Otwiera on sejf oraz skrytkę, po czym pozostawia nas w pomieszczeniu sam na sam z naszą skrytką. Z usługi można korzystać wyłącznie w godzinach pracy danej placówki banku.

Każde otwarcie skrzynki zostaje odnotowane przez bank, nie ma więc możliwości, by ktoś korzystał ze skrytki bez naszej wiedzy. Wymiary skrytek w polskich bankach przyjmują od 6 do 60 cm wysokości. Oczywiście, im większa skrytka, tym droższa.

Wadą skrytek jest ich stosunkowo mała dostępność. Nie znajdziemy ich w każdej placówce banku. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach są więc zmuszone dojeżdżać do swoich skrytek. W większych miastach nie powinno być z dostępem do usługi skrytki depozytowej problemu, szczególnie, że obecnie skrytkami zajmuje się wiele firm pozabankowych. W nowych oddziałach banków nie buduje się już olbrzymich skarbców znanych z przeszłości, dlatego bankowe skrytki depozytowe w Polsce zanikają.

Ile kosztuje skrytka w banku?

Za wynajem skrytki bankowej należy zazwyczaj zapłacić z góry za planowany okres użytkowania. Najkrótszy czas wynajęcia wynosi od jednego tygodnia do jednego miesiąca. Porównaliśmy ofertę banków oraz prywatnych skarbców oferujących wynajem skrzynek depozytowych w formie tabeli:

Instytucja Koszt miesięczny Koszt roczny
GetIn Noble Bank b/d 240 zł
BOŚ Bank 40 zł 250 zł
Pekao S.A. 50 zł 400 zł
BGŻ BNP Paribas 30 lub 50 zł b/d
PKO BP od 45 zł od 350 zł
Santander b/d b/d
Śląskie Sejfy 100 – 150 zł b/d
Twój Skarbiec 59 – 300 zł 350 – 2100 zł
24SEJF 55 – 199 zł 599 – 2670 zł

Koszt wynajmu skrytki jest zależny głównie od jej rozmiarów. Czynnikami są również czas przechowywania – im dłuższy, tym na większe zniżki można liczyć, oraz, w niektórych instytucjach, wartość depozytu, bo wraz z jego wartością rośnie koszt ubezpieczenia.

Co można trzymać w skrytce?

W skrytce można trzymać wszelkie rzeczy zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Przed otwarciem skrytki deklarujemy w banku co będziemy w niej przechowywać oraz szacunkową wartość depozytu. Ostatecznie jednak wyłącznie my mamy dostęp do skrytki, więc bank nie posiada możliwości weryfikacji złożonej przez nas deklaracji. Zabronione przedmioty obejmują:

  • Materiały wybuchowe.
  • Broń.
  • Przedmioty pochodzące z przestępstwa.
  • Substancje nielegalne, takie jak narkotyki.
  • Materiały radioaktywne.
  • Przedmioty ulegające zepsuciu – np. jedzenie.

Kto może otworzyć skrytkę?

Jak już wspomnieliśmy skrytkę może otworzyć wyłącznie osoba wynajmująca ją wraz z pracownikiem banku. Skrytki, podobnie jak konta bankowe, mogą wynajmować małżeństwa. Do dostępu do niej można też upoważnić pełnomocnika. W wyjątkowych sytuacjach do skrytki dostęp otrzymują odpowiednie służby. Przechowywane w niej przedmioty może zająć choćby komornik.

Oprócz komornika do skrytki dostęp, podobnie jak do np. informacji o koncie bankowym mogą uzyskać służby takie jak CBA, prokuratura, policja, Służba Celna czy Straż Graniczna. Do skrytki może też zajrzeć bank w momencie gdy przestaniemy za nią płacić. Pracownik instytucji opróżni jej zawartość po czym umieści przedmioty w innym miejscu do czasu odebrania ich przez właściciela.

Na ile bezpieczne są skrytki?

Skrytki są jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kosztowności i pieniędzy. Po pierwsze skrytki są zabezpieczone drzwiami sejfu, a po drugie samą konstrukcją skrytki. Z tego powodu włamania do skrytek należą do bardzo rzadkich zdarzeń. Przedmioty ze skrytki prędzej znikną z powodu błędu bankowego czy katastrofy naturalnej niż napadu na bank. Na pewno przechowywanie kosztowności w skrytce jest bardziej bezpieczne, niż przechowywanie ich w domu.

W umowie o wynajem skrytki na pewno pojawi się zapis o wysokości zadośćuczynienia w przypadku utraty jej zawartości przez bank, bo skrytki bankowe są ubezpieczone. Wartość ubezpieczenia ma jednak swoje granice. Zazwyczaj skrytki są ubezpieczone na kwoty sięgające setek tysięcy złotych.

W przypadku gdy przedmioty jednak ze skrytki bankowej znikną, to my zostaniemy obarczeni odpowiedzialnością udowodnienia jej zawartości. Dlatego zawartość skrytki dobrze jest dokumentować przez np. zdjęcia telefonem. Nawet jeżeli wartość straty przekroczy sumę ubezpieczenia, to możemy domagać się zadośćuczynienia od banku na drodze sądowej.

Jeżeli w skrytce przechowujemy gotówkę, to w naszej opinii jej bezpieczeństwo nie różni się wiele od zwykłego konta bankowego. Przypomnijmy, że wszelkie środki zdeponowane na polskich kontach bankowych są objęte gwarancjami BFG do kwoty 100 tys. euro. Skrytka to raczej dobra opcja na przechowywanie kosztowności, których nie chcemy trzymać w domu. Może to być np. złoto lub inne cenne przedmioty.

Skrytka za granicą

Z powodu stosunkowo małej dostępności skrytek w naszym kraju być może warto rozważyć założenie skrytki za granicą. To szczególnie kusząca propozycja dla osób mieszkających na terenach przygranicznych. Skrytki są popularnym produktem bankowym w Niemczech i Czechach, ale to Szwajcaria najbardziej słynie ze skrytek bankowych.

Warto poszukać takiego banku zagranicznego, który nie wymaga do wynajmu skrzynki założenia konta bankowego, bo będzie się to wiązało z dodatkowymi komplikacjami oraz opłatami. W krajach zachodniej europy można wynająć skrytki specjalistyczne, które pozwolą na przechowywanie dzieł sztuki czy znacznych ilości złota. Oczywiście koszt wynajmu takich skrytek wielokrotnie przekracza koszt wynajmu zwykłej polskiej skrytki bankowej.