Jak działają pożyczki społecznościowe?

Nie stronimy od kredytów i pożyczek. Zgodnie z danymi BIK, czynne zobowiązania kredytowe ma ponad 15 mln Polaków. Dane nie obejmują pożyczki od rodziny, która często stanowi remedium na problemy finansowe. Jednak to banki i firmy pożyczkowe wiodą prym, ponieważ nieuregulowane długi mogą szybko popsuć relacje z bliskimi. Alternatywą dla kredytów i pożyczek online są pożyczki społecznościowe.

Pożyczka społecznościowa jest umową między osobami prywatnymi, zawieraną bez pośrednictwa banków czy instytucji pozabankowych. Ich rolę pełnią platformy pożyczek społecznościowych, które łączą osoby potrzebujące dodatkowych środków z osobami chętnymi do ich pożyczenia. Takie serwisy internetowe udostępniają narzędzia ułatwiające sfinalizowanie transakcji i pomagają odzyskać pieniądze w razie braku spłaty.

Proste i szybkie wnioskowanie o pożyczkę społecznościową online

Jak starać się o pożyczkę społecznościową dla zadłużonych i zapomnieć o problemach z finansami? Każda platforma pożyczek społecznościowych działa na podobnej zasadzie. Aby otrzymać pieniądze od prywatnego inwestora, należy:

  1. Zarejestrować się na platformie lendingowej i podać wymagane dane. Zazwyczaj to: imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, numer konta bankowego, numer telefonu oraz adres e-mail.
  2. Zweryfikować wiarygodność w celu potwierdzenia danych wpisanych w formularzu.
  3. Określić warunki pożyczki, którą chcemy otrzymać, wskazując kwotę i okres kredytowania.
  4. Wybrać jedną z ofert złożonych przez pożyczkodawców i dokonać opłaty serwisowej, aby sfinalizować transakcję.
  5. Oczekiwać na przelew środków na rachunek bankowy.
  6. Spłacić pożyczkę z odsetkami na konto wskazane przez pożyczkodawcę, aby uniknąć konsekwencji nieterminowego wywiązywania się z płatności!

Pożyczka online trafia na konto nawet w 15 minut. W przypadku pożyczki społecznościowej możemy poczekać nieco dłużej. Warto być cierpliwym, ponieważ warunki pożyczek społecznych mogą być bardzo korzystne! Jeśli zależy nam na wysokiej kwocie pożyczki, dokonajmy dwuetapowej weryfikacji zdolności kredytowej.

Weryfikacja dobrowolna sposobem na lepszą pożyczkę

Jednym z etapów starań o pożyczkę jest weryfikacja tożsamości, mająca na celu potwierdzenie danych wpisanych we wniosku. Pożyczkodawca musi mieć pewność, że jesteśmy osobą, za którą się podajemy. W przypadku pożyczek społecznościowych, możemy dokonać przelewu lub skorzystać z usługi Kontomatik.

Możliwa jest również weryfikacja dobrowolna, dzięki której zwiększymy swoją wiarygodność kredytową. To pozwoli uzyskać lepsze warunki pożyczki, w tym starać się o wyższą kwotę. Weryfikacja dobrowolna polega np. na dostarczeniu zaświadczenia o zarobkach lub zatrudnieniu, potwierdzeniu adresu zamieszkania przez dołączenie rachunku za media czy wyrażeniu zgody na sprawdzenie naszych danych w biurach informacji gospodarczej, czyli zupełnie tak samo jak w przypadku ubiegania się o kartę kredytową.

Ile kosztuje pożyczka społecznościowa?

Koszt pożyczki powinien być dla nas najbardziej istotną kwestią zawsze, kiedy pożyczamy pieniądze. W ofercie pożyczek społecznościowych nie znajdziemy darmowej chwilówki, co nie oznacza, że nie możemy wynegocjować korzystnych warunków pożyczania. Koszty podlegają indywidualnym negocjacjom między inwestorem a pożyczkobiorcą. Odgórnie ustalona jest jedynie wysokość oprocentowania. Zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej, maksymalna wartość odsetek nie może przekroczyć dwukrotności sumy stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych. Obecnie to 10% w skali roku.

Koszty pożyczki prywatnej poza oprocentowaniem obejmują:

  • opłatę za udzielenie pożyczki (tzw. opłata serwisowa),
  • prowizję w wysokości kilku procent wartości pożyczki dla platformy pośredniczącej między inwestorem a pożyczkobiorcą,
  • opłatę za dodatkową weryfikację,
  • opłatę za przedłużenie okresu kredytowania w razie problemów z uregulowaniem rat pożyczki.

W przypadku pożyczek społecznościowych, należy również liczyć się z podatkiem od pożyczki od osoby prywatnej, który wynosi 2 proc. To jeden z minusów pożyczki społecznej, ale taka forma finansowania ma również wiele zalet!

Zalety i wady pożyczek prywatnych

Pożyczki społecznościowe mają swoje plusy i minusy. Poznajmy mocne i słabe strony podpisania umowy pożyczki prywatnej.

Zalety social lendingu:

  • szeroka oferta pożyczek,
  • dostępność wysokich kwot,
  • duża przyznawalność pożyczek,
  • pożyczka bez udziału instytucji finansowych,
  • wnioskowanie bez wychodzenia z domu,
  • możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolne cele,
  • możliwość uzyskania lepszych warunków pożyczki dzięki dobrowolnej weryfikacji,
  • możliwość dostosowania pożyczki do aktualnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy,
  • możliwość negocjacji kosztów pożyczki przez inwestora i pożyczkobiorcę,
  • pożyczka dla osób prywatnych i firm.

Wady social lendingu:

  • ryzyko oszustwa,
  • brak dokładnych regulacji prawnych, które chroniłyby pożyczkobiorcę i inwestora,
  • dodatkowe opłaty, w tym opłata serwisowa oraz opłata za dobrowolną weryfikację,
  • w niektórych przypadkach konieczność ustanowienia zastawu,
  • dłuższe oczekiwanie na uruchomienie środków z pożyczki,
  • obowiązek uregulowania podatku od pożyczki od osoby prywatnej przez pożyczkobiorcę,
  • obowiązek uregulowania podatku od zysków kapitałowych przez inwestora.

Prywatne pożyczki od prywatnych ludzi czy pożyczki online?

Znając wady i zalety pożyczek społecznościowych, można w łatwy sposób osądzić, czy lepiej jest wziąć pożyczkę pozabankową, czy jednak zdecydować się na pożyczkę od osób prywatnych.

Pożyczki prywatne charakteryzuje wysoka przyznawalność i możliwości negocjacji warunków pożyczki. Mimo to nadal nie cieszą się dużą popularnością, zapewne z racji braku unormowań prawnych. W przypadku pożyczek online, zarówno klienci jak i firmy pożyczkowe mogą czuć się bezpiecznie. Sektor pożyczek pozabankowych podlega ścisłym regulacjom, a procedura uzyskania pożyczki jest jasna i przejrzysta. Jeśli korzystamy z oferty sprawdzonych firm, będących członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, nie ma się czego obawiać!

Portale social lending starają się zmaksymalizować poczucie bezpieczeństwa pożyczkobiorców i inwestorów, dlatego nie można ich przekreślać. Są szansą na wysokie kwoty pożyczki i udzielenie finansowania dla każdego, bez względu na jego sytuację finansową.

Pożyczki społecznościowe – inwestowanie w social lending się opłaca?

Tak naprawdę największe ryzyko dotyczy inwestorów. Oni nigdy nie mają gwarancji odzyskania pieniędzy. Czy wobec tego inwestowanie w pożyczki społecznościowe się opłaca? Tak, tym bardziej, że możemy zminimalizować ryzyko straty kapitału, poprzez zdywersyfikowanie inwestowanych środków finansowych. Pożyczki społecznościowe zapewniają znacznie większy zysk niż lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Dlatego jeśli mamy nadwyżki kapitału, warto wziąć pod uwagę ten sposób inwestowania pieniędzy.