Odroczenie spłaty wszystkich kredytów spłacanych w ratach

Wiele osób obawiało się kłopotów finansowych i problemów ze zwrotem zobowiązań kredytowych z powodu koronawirusa oraz wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. mBank jako pierwszy wyciągnął pomocną dłoń w stronę kredytobiorców. Zapewnił im możliwość automatycznego zawieszenia spłaty rat kapitałowych kredytu. Od poniedziałku 16 marca 2020 roku wszyscy posiadacze kredytów gotówkowych, hipotecznych czy firmowych mogą odroczyć zwrot kredytu na pół roku.

Obietnicę wypracowania rozwiązań dla kredytobiorców rząd złożył już w zeszłym tygodniu. W ubiegły czwartek minister finansów, szef NBP, prezes PKO BP oraz przedstawiciele KNF, UOKiK, BGK, ZBP i PFR spotkali się, aby ustalić, w jaki sposób można udzielić wsparcia osobom, które nie będą w stanie zwracać rat kredytu. mBank nie czekał na ostateczne odgórne ustalenia. Sam zadecydował o wprowadzeniu możliwości wstrzymania spłaty zobowiązań finansowych.

Jak zawiesić spłatę rat kredytu w mBanku?

Klienci detaliczni chcący zawiesić spłatę rat, muszą zalogować się do bankowości elektronicznej i wybrać właściwy kredyt. Następnie wybierają opcję „złóż wniosek” i zaznaczają „odroczenie spłaty kredytu”. Na koniec ustalają okres odroczenia – maksymalny termin odłożenia spłaty to sześć miesięcy.

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw będą mogli złożyć wniosek o zawieszenie kredytu w najbliższych dniach. Zrobią to w serwisie mBank CompanyNet.

Odroczenie kredytu to nie wakacje kredytowe!

Odroczenie spłaty zaproponowane przez mBank to nie wakacje kredytowe. Jest to karencja w spłacie kredytu, oznaczająca przesunięcie terminu spłaty części kapitałowej raty. Wakacje kredytowe z kolei są zawieszeniem całej raty kredytu, tzn. kapitału wraz z odsetkami.