Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów to instytucja, która gromadzi i udostępnia dane o zadłużeniach gospodarczych osób fizycznych oraz firm. Jest to jedna z głównych platform do wymiany informacji gospodarczej pomiędzy firmami różnych branż i jeden z największych rejestrów dłużników działających w Polsce. Częstym błędem przy rozwijaniu skrótu KRD jest tłumaczenie go jako Krajowy Rejestr Dłużników, warto mieć to na uwadze.

Głównym celem działalności jest zapewnienie dostępu do wiedzy, która pozwoli uniknąć nawiązywania współpracy z nierzetelnymi klientami. Dodatkowo, zapewnia dostęp narzędzi pozwalających na szybkie i bezproblemowe odzyskanie wierzytelność.

KRD Biuro Informacji Gospodarczej S.A. działa na rynku od ponad 18 lat, usprawniając i zwiększając bezpieczeństwo transakcji dla biznesu. Cała oferta jest dostępna przez Internet. Praktycznie każdy kredytodawca weryfikuje wnioskodawców w tej bazie, a wpis prawie zawsze kończy się odrzuceniem wniosku. Wyjątek stanowią firmy oferujące pożyczki dla zadłużonych, które są idealnym rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej.

Oferta KRD

Rejestr posiada ofertę usług dostępnych online dla osób prywatnych, małych i dużych firm oraz komorników. Do podstawowych funkcji KRD należą:

  • dopisywanie dłużników,
  • sprawdzanie wypłacalności i rzetelności kontrahentów,
  • monitorowanie firm i osób prywatnych,
  • umożliwienie sprawdzenia siebie po numerze PESEL.

Większość funkcji KRD BIG jest dostępna wyłącznie dla klientów firmowych, jednak również osoby prywatne mogą skorzystać z wiedzy zgromadzonej przez instytucję.

Klienci indywidualni mogą sprawdzić siebie w KRD i to za darmo! Jest to możliwe na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która mówi o prawie konsumenta do pobrania raportu o sobie całkowicie bezpłatnie, raz na 6 miesięcy.

W Internecie można trafić na skrajne opinie, które wyrażają obawy przed przekazaniem danych do bazy dłużników i umożliwienie śledzenia Twoich zadłużeń. Jest to fake news. Instytucja działa całkowicie legalnie, zgodnie z przepisami prawa. Twoje dane są całkowicie bezpieczne i wykorzystywane wyłącznie za zgodą. Do tej bazy trafisz wyłącznie w przypadku, gdy posiadasz znaczne zaległości, które dotychczas nie zostały spłacone.

Jakie informacje gromadzi KRD?

Każdy przedsiębiorca, nawet ten prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może dopisać nierzetelnego klienta na listę KRD BIG S.A.. W gruncie rzeczy każda wierzytelność może zostać zgłoszona. Jednak, w większość informacji o wierzytelnościach pochodzi z:

  • kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych,
  • zalegających mandatów,
  • nieopłaconych rachunków telekomunikacyjnych oraz za media,
  • alimentów,

Jaki dług trafi do KRD?

Aby zostać wpisanym do Krajowego Rejestru Długów niezapłacona zaległość musi wynosić przynajmniej 500 zł w przypadku firmy oraz 200 zł w przypadku osób fizycznych. W przypadku, gdy wierzyciel posiada zgodę sądu na egzekucję, kwota zobowiązania przestaje mieć znaczenie. Co ważne, zobowiązanie musi być aktualne – nie można wpisać przedawnionego długu. Termin ważności poszczególnych zobowiązań może się znacznie różnić, więc sprawdź kiedy przedawnia się dług. Osoba, której zadłużenie chcemy zgłosić do rejestru musi zostać poinformowana z wyprzedzeniem 30 dni!

Konsekwencje obecności na liście dłużników

KRD jest jednym z najczęściej sprowadzanych BIG-ów. Do statusu dłużnika szczególnie restrykcyjnie podchodzą banki, które odmówią kredytu każdej osobie widniejącej w tej bazie. Instytucje pozabankowe rzadziej sprawdzają ten rejestr – tu mamy większe szanse na uzyskanie gotówki.

Dodatkowo możemy mieć problem z:

  • wykupieniem abonamentu usług telekomunikacyjnych,
  • zrealizowaniem zakupów na raty,
  • nawiązaniem relacji biznesowych z wybraną firmą.

Jak się sprawdzić w KRD?

Aby móc sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów konieczne jest utworzenie profilu klienta. Samo zarejestrowanie jest bardzo proste, jednak znalezienie formularza do rejestracji na stronie może sprawić problemy. Najprostszą drogą jest wejście na stronę konsument.krd.pl, następnie należy przewinąć stronę na sam dół i kliknąć w link, który przeniesie na stronę umożliwiającą rejestrację. Poniżej załączamy grafikę, gdzie szukać wspomnianego linku.

W formularzu należy podać dane osobowe, które umożliwią identyfikację:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer telefonu,
  • adres mailowy,
  • adres zamieszkania.

Rejestrując profil należy ustalić hasło, które wraz z PESELEM będą Twoimi danymi do logowania w portalu KRD. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie tożsamości. Tej można dokonać wysyłając zdjęcie lub skan dowodu osobistego lub wykonując przelew weryfikacyjny – zależnie od metody potwierdzenia założenia konta, sprawdzenie może potrwać od kilku minut do 24 godzin. Darmowy raport, dostępny raz na pół roku, możesz pobrać od razu po zalogowaniu się na swoje konto.

Kto może sprawdzić czy jestem w KRD?

Celem KRD jest umożliwienie sprawdzenia kontrahenta biznesowego pod kątem jego wypłacalności. Podobnie w przypadku klientów fizycznych, którzy ubiegają się o finansowanie lub chcą skorzystać z płatnej usługi abonamentowej. Możesz się więc spodziewać, że bank, pozabankowa instytucja finansowa, dostawca usług telekomunikacyjnych czy Internetu sprawdzi Cię w KRD. Jednakże, kredytodawca potrzebuje Twojej zgody na przeprowadzenie weryfikacji, która obowiązuje przez 60 dni. Zasada ta obowiązuje zarówno banki jak i firmy udzielające pożyczek pozabankowych. Złożenie zgody jest wymagane jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt.

Ważne! Zgoda na przetwarzanie danych może być pisemna bądź ustna i musi zawierać numer PESEL oraz data upoważnienia do sprawdzenia. Oświadczenie konsumenta nie może jednak budzić wątpliwości, dlatego też zaleca się posiadanie upoważnienia na piśmie lub zarejestrowaną rozmowę.

Posiadanie wpisów w tej bazie może być jedną z podstawowych przyczyn odrzucenia wniosku. Większość kredytodawców nie będzie chciała nawiązać współpracy z osobą, która nie płaci swoich zaległości. W związku z tym, przed złożeniem wniosku o finansowanie warto sprawdzić informacje na temat zadłużenia w KRD samodzielnie.

Jak usunąć wpis z Krajowego Rejestru Długów?

Wpisy w tym rejestrze można usunąć tylko na jeden sposób – spłacając swoje zadłużenie. Decyzja o usunięciu wpisu z listy dłużników może zapaść na wniosek wierzyciela lub gdy zostanie udowodniona nieprawdziwość informacji. Wierzyciel ma obowiązek aktualizowania danych na temat spłaty zobowiązania przez dłużnika, w terminie nie dłuższym niż 14 dni w następujących przypadkach:

  • całkowitej lub częściowej spłaty zobowiązania,
  • wygaśnięcia zobowiązania z innych przyczyn (np. umorzenia przez wierzyciela),
  • stwierdzenia, że przekazane informacje są nieprawdziwe – natychmiastowe usunięcie danych z bazy,
  • stwierdzenia zmiany w zakresie danych przekazanych do KRD.

W ściśle określonych przypadkach, wpisy może usuwać również KRD. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy:

  • umowa z wierzycielem, który umieścił informacje od długu wygasła lub została rozwiązana,
  • wierzyciel, który przekazał informacje do Biura został wykreślony z rejestru, ewidencji lub trwale zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej,
  • osoba zgłoszona do rejestru udowodni nieistnienie zadłużenia,
  • dłużnik-konsument uzasadnioną informacją udowodni wygaśnięcie zobowiązania wygaśnięciu zobowiązania, na podstawie uzasadnionej informacji o wygaśnięciu zobowiązania, jeżeli dane dotyczą dłużnika będącego konsumentem,
  • miną 3 lat od ostatniej aktualizacji, 10 lat od dnia przekazania danych przez wierzyciela.

W związku z tym, warto skorzystać z możliwości uzyskania bezpłatnego raportu KRD, sprawdzić siebie i dowiedzieć się jak zapis może wpłynąć na zdolność kredytową. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych komplikacji i zapewni Ci spokój oraz bezpieczeństwo.

Kontakt z KRD

Dział Obsługi Klienta jest dostępny dla klientów w godzinach pracy biura. Możesz porozmawiać z konsultantem dzwoniąc na numer infolinii, odpowiedni dla rodzaju klienta. Dodatkowo można napisać wiadomość na adres mailowy. Pracownicy KRD są do Twojej dyspozycji w dni robocze od godziny 8:00 do 16:00. W tabeli poniżej znajdziesz numery kontaktowe i adresy do korespondencji elektronicznej.

Dział Obsługi Telefon Adres e-mail
Informacja dla konsumentów 71 747 43 95 konsument@krd.pl
Infolinia dla firm 71 78 50 120 obslugacok@krd.pl
Centrum Obsługi Klienta 71 77 45 521 obslugacok@krd.pl
Dział sprzedaży 71 78 50 080 ds@krd.pl
Dla mediów 71 78 50 318 pr@krd.pl

Co więcej osoby zainteresowane, mogą złożyć zapytania dotyczące informacji gospodarczych na swój temat osobiście. Są one realizowane w siedzibie KRD BIG SA we Wrocławiu, przy ulicy Danuty Siedzikówny 12, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Najczęstsze pytania związane z KRD

Ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD?

Zgodnie z aktualnym cennikiem, umieszczenie wpisu w KRD jest darmowe, w ramach usługi abonamentowej. Każda zarejestrowana w KRD firma, posiadająca swój profil, może wybrać jeden z 5 pakietów Biznes: Rzetelny, Debiut, Rozwój, Komfort lub Ekspert. Wszystkie abonamenty, z wyłączeniem Biznes Rzetelny, umożliwiają nielimitowane, darmowe wpisy dłużników do KRD.

Jak długo widnieje wpis w KRD?

Zgodnie z ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, wpisy do KRD są usuwane po upływie 3 lat od ich ostatniej aktualizacji i nie później jednak niż po upływie 10 lat od dnia ich przekazania przez wierzyciela.

Szybsze usunięcie jest możliwe wyłącznie po spłaceniu zaległego zobowiązania. Potrwa to do 14 dni od zaksięgowania płatności.

KRD a BIK, czym różnią się te bazy?

BIK jest bazą zbierającą dane z przebiegu płatności zobowiązań w bankach i instytucjach pozabankowych, która jest pomocna bankom oraz innym pożyczkodawcom przy ocenie sytuacji finansowej klientów. Baza KRD gromadzi informacje na temat przedawnionych zadłużeń, nie tylko pochodzących z kredytów, a z różnych sektorów gospodarki.