Jak zrobić przelew zagraniczny?
Pod żadnym względem nie można porównywać ze sobą zwykłego przelewu krajowego z przelewem zagranicznym. Dlaczego? Powód jest dość prosty, najważniejszą informacją, jaką trzeba podać w formularzu transakcji środków finansowych do osoby zamieszkałej na terenie Polski, jest jej rachunku. W tym przypadku banki nie weryfikują danych odbiorcy, dlatego w razie pomyłki przelew i tak zostanie zrealizowany. Jeżeli będziemy chcieli wysłać pieniądze za granicę, wtedy musimy się przygotować na zdecydowanie większe wymagania. Jakie? Poniżej przygotowaliśmy szczegółowy poradnik krok po kroku, w którym wskazaliśmy, co jest potrzebne do dokonania takiej operacji.
Jak przelać pieniądze na konto bankowe? W formularzu przelewu zagranicznego muszą zostać uwzględnione następujące informacje:
- imię i nazwisko odbiorcy lub dokładną nazwę firmy,
- adres podmiotu, do którego chcemy przesłać pieniądze,
- kod BIC, czyli specjalny kod, który identyfikuje daną instytucję (bank) przy przelewach zagranicznych. W zależności od tego, jaki wybierzemy przelew zagraniczny (SEPA, SWIFT), kod BIC będzie się różnił.
- IBAN – międzynarodowy numer rachunku odbiorcy np. wspólnego konta bankowego. Można go uzyskać poprzez dodanie numeru oznaczenia kraju np. PL.
Oprócz tego do przelewu zagranicznego będzie jeszcze potrzebne wydanie odpowiedniej dyspozycji, od której zależy wysokość kosztów za dokonanie transakcji. Na jaką dyspozycję się zdecydować?
- Dyspozycja BEN – wszystkie koszty przelewu pokrywa odbiorca,
- Dyspozycja SHA – koszty pokrywają wspólnie odbiorca i nadawca,
- Dyspozycja OUR – koszty pokrywa tylko nadawca przelewu.
Jeśli podczas wpisywania powyższych danych pomylimy się przynajmniej raz, wtedy środki finansowe nie dotrą do odbiorcy znajdującego się za granicą. Warto o tym pamiętać!
Przelew SEPA i SWIFT – porównanie
W pierwszej części artykułu podczas omówienia kodu BIC wspomnieliśmy tylko o przelewach zagranicznych SEPA i SWIFT, dlatego teraz w szczegółowy sposób wyjaśnimy, na czym polegają te operacje, wskażemy ich najważniejsze cechy oraz wskażemy, dla kogo są przeznaczone.
Przelew SEPA daje możliwość wysłania pieniędzy na konto bankowe odbiorcy, który znajduje się na terenie Unii Europejskiej lub w jednym z państw tj. Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako i San Marino. W tym miejscu trzeba podkreślić, że taki przelew dotyczy tylko i wyłącznie waluty euro.
W przypadku przelewu SWIFT transakcji środków finansowych można dokonywać w każdej walucie i co najważniejsze, do dowolnego kraju. Warto wiedzieć, że ten rodzaj operacji pośredniczy w przelewach pieniędzy między osobami prywatnymi, instytucjami finansowymi czy domami maklerskimi aż w 208 państwach!
W poniższej tabeli przygotowaliśmy krótkie porównanie przelewów SEPA i SWIFT.
Parametr | Sepa | Swift |
---|---|---|
Kraj docelowy | Państwa należące do Unii Europejskiej oraz Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako i San Marino. | Przelew dostępny aż w 208 państwach. |
Waluta przelewu | Przelew środków finansowych jest możliwy tylko w walucie Euro. | Przelewy można dokonywać w każdej walucie. |
Podział kosztów | Dostępna tylko dyspozycja SHA. | Możliwość skorzystania ze wszystkich dyspozycji: BEN, SHA, OUR. |
Ważne – do realizacji przelewów zagranicznych nie jest potrzebna karta wielowalutowa.
Koszt przelewu zagranicznego – co trzeba wiedzieć?
W zależności od tego, na jaki przelew zagraniczny się zdecydujemy jego koszt może się znacząco różnić. Opłata za przelew SWIFT to zwykle 20-25 proc. kwoty przekazywanych środków finansowych do odbiorcy. Natomiast operacja SEPA z reguły wynosi zaledwie od 5 do 20 złotych. Należy też uważać na przelewy z kart kredytowych, bo mogą przy nich obowiązywać jeszcze dodatkowe opłaty.
Wskazane przez nas ceny dotyczą tylko przelewów standardowych, w przypadku transakcji ekspresowych trzeba się przygotować na zdecydowanie większe koszty. Wysokość szybkich operacji finansowych możemy sprawdzić w szybki i prosty sposób na stronie internetowej każdego banku.
Ile idzie przelew zagraniczny?
Jeżeli zdecydujemy się na przelew zagraniczny SEPA, wtedy standardowy czas jego realizacji będzie wynosił do trzech dni roboczych od momentu zlecenia. Znacznie krócej trwa przesłanie środków poprzez przelew SWIFT, wybierając tę opcję pieniądze dotrą do odbiorcy w zaledwie jeden dzień po upływie terminu nadania przelewu.
Zawsze możemy również skorzystać z ekspresowego przelewu zagranicznego, który pojawi się na rachunku bankowym odbiorcy nawet w kilka godzin od jego zlecenia. Taka usługa wiąże się jednak z dodatkową opłatą, w większości banków jest koszt to koszt sięgający ponad 100 złotych.
Przestrzegamy przed zlecaniem przelewu zagranicznego w dzień wolny od pracy lub w piątek po godzinach ostatniej wychodzącej sesji, jeśli w kraju odbiorcy po weekendzie będzie odbywać się np. święto narodowe. W tych przypadkach transakcja środków może trwać nawet cały tydzień.