Studia bezpłatne, czy aby na pewno?

Osoby, które dostaną się na studia dzienne nie muszą wprawdzie opłacać samych studiów, jednak to nie znaczy, że ich edukacja będzie całkowicie bezpłatna. Pierwszym etapem wejścia w życie studenta jest znalezienie lokum. Studenci, którzy chcą wyjechać ze swoich rodzinnych stron mają kilka rozwiązań: mogą zdecydować się na zamieszkanie w akademiku, stancji lub w mieszkaniu studenckim. Najtańszą opcją jest akademik – cena za miejsce w pokoju trzyosobowym wynosi ok. 350-400zł. Jednak nie każdy ma szansę na tanie lokum, bo o przyznaniu akademiku decyduje wysokość dochodu rodziców a także odległość od miejsca zamieszkania. Innym rozwiązaniem jest stancja lub mieszkanie studenckie – w obu przypadkach ceny są zróżnicowane, dlatego na szukanie korzystnej oferty warto poświęcić nieco więcej czasu. Średni koszt za pokój jednoosobowy wynosi od 500 do nawet 1000 zł.

Nowych studentów czeka sporo zmian, będą musieli nauczyć się wielu umiejętności, w tym odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. W budżecie przyszłego żaka trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z wyżywieniem, transportem, a także z tzw. życiem studenckim. Młodzi ludzie wykazują wiele kreatywności w przygotowywaniu posiłków, dlatego na wyżywieniu potrafią sporo zaoszczędzić. Wspierają się również produktami przywiezionymi z domu, a także korzystają z menu w barach mlecznych, gdzie ceny posiłków są tańsze. Również wydatki na przejazdy można zmniejszyć, kupując bilety okresowe – ich cena w zależności od miasta wynosi od 30-50zł. Codzienne wydatki żaków nie są za wysokie, jednak studenci chętnie korzystają z oferty kulturalnej miast, spotykają się w klubach i lokalach, co pochłania znaczną część ich dochodu.

Jak zapłacić za studia?

Na pierwszym roku studenci liczą przede wszystkim na finansowanie ze strony rodziców. Na drugim roku, kiedy poznają już miasto i nawiążą kontakty towarzyskie często podejmują się pracy. Źródłem dofinansowania studenta może być również stypendium socjalne (jego przyznanie jest uzależnione od wysokości dochodu rodziców) lub stypendium naukowe. W sytuacji, gdy żaka zaskoczy nagły wydatek, a telefon do rodziców nie jest najlepszym rozwiązaniem warto skorzystać z chwilówek. Firmy pożyczkowe mają wiele ofert już od 18 roku życia, dlatego decyzja o wzięciu pożyczki dla studentów może być podjęta samodzielnie.

– Do wypełnienia wniosku potrzebne są podstawowe dane osobowe, numer konta bankowego i aktywny telefon kontaktowy. Wiele firm pożyczkowych oferuje bezpłatne pożyczki dla nowych klientów, dlatego studenci nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z prowizją i odsetkami. Najważniejsze jest to, aby każde zobowiązanie finansowe na jakie się decydujemy dokładnie przemyśleć i zaciągać pożyczki odpowiedzialnie – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert z pozyczkaportal.pl

Życie studenckie wiąże się z niemałymi wydatkami. Rodzice tak samo jak i studenci mogą zdecydować się na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci pożyczki online. Jedynym warunkiem jest spłata zobowiązania w wyznaczonym terminie, jednak pamiętajmy – pożyczać trzeba odpowiedzialnie!