Zbyt niskie oferty kupna mBanku

Oferta kupna mBanku przez Pekao była jedyną, jaką Commerzbank brał pod uwagę. Kandydatami do przejęcia były również dwa amerykańskie fundusze inwestycyjne: Apollo oraz Blackstone. Commerzbank w ogóle nie rozpatrywał ich propozycji, ponieważ nie były wystarczająco interesujące. Z kolei Credit Agricole, który również był postrzegany jako kandydat do przejęcia mBanku, sam zrezygnował z jego przejęcia .

Commerzbank do tej pory nie dopuścił Pekao do badania ksiąg. Może to oznaczać, że jego oferta nie jest wystarczająca atrakcyjna i Niemcy postanowili ją odrzucić.

Lepsza pozycja kapitałowa niemieckiego Commerzbanku

Choć prezes Commerzbanku Martin Zielke mówił, że chce sprzedać mBank do końca 2020 roku, okazuje się, że najprawdopodobniej odstąpi od swoich planów. Nie uzyskał adekwatnej ceny, dlatego może wycofać się z transakcji.

Commerzbank może sobie na to pozwolić, ponieważ poprawiła się jego sytuacja kapitałowa i znalazł się w lepszej sytuacji negocjacyjnej. Sprzedaż mBanku nie jest już bezwzględnie konieczna, na pewno nie bez uzyskania satysfakcjonującej wyceny.

mBank – piąty pod względem wielkości aktywów bank w Polsce

mBank jest piątym pod względem wielkości aktywów bankiem w Polsce. Jest obecny na polskim rynku już od 1986 roku. Oferuje klientom m.in. konta bankowe, kredyty gotówkowe i hipoteczne, ubezpieczenia oraz produkty oszczędnościowe. Był pierwszym w pełni internetowym bankiem w naszym kraju.

Temat ewentualnej repolonizacji na razie przestaje istnieć, co nie oznacza, że Commerzbank całkowicie zrezygnuje ze sprzedaży mBanku. Może tylko odłożyć jego sprzedaż w czasie.