Bank Handlowy udzieli kredyt w oparciu o selfie

Jak donosiliśmy przed kilkoma dniami, w ciągu ostatniego roku Bank Handlowy udzielił 60% więcej pożyczek przez internet, a strategia rozwoju cyfrowego instytucji zakłada dalszą drogę w tym właśnie kierunku. – Bank udostępni dla klientów nową wersję aplikacji mobilnej, a także uruchomi w pełni zdalny proces pozyskania karty kredytowej i pożyczki gotówkowej umożliwiający weryfikację tożsamości w oparciu o biometrię twarzy – zadeklarował bank w raporcie z wynikami za I półrocze 2019.

Ta ostatnia obietnica została spełniona szybciej niż można było przewidywać. W najnowszym komunikacie Bank Handlowy ogłosił wdrożenie automatycznego procesu wnioskowania o pożyczkę czy kartę kredytową. – Innowacyjne technologie dostarczane przez naszych partnerów, oparte o algorytmy i uczenie maszynowe, umożliwiają nam niezwykle sprawną i automatyczną obsługę klienta. Rozwiązanie jest dostępne dla naszych klientów na każdym urządzeniu, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. To “mała rewolucja” w bankowości – czytamy w komunikacie. Co najważniejsze, przejście całego procesu jest wybitnie nieskomplikowane.

Na czym polega kredyt na selfie?

Tak zwany “kredyt na selfie” to nic innego jak zwyczajny kredyt gotówkowy czy podobny produkt finansowy, który wziąć możemy całkowicie zdalnie, bez wizyty w banku lub podpisywania dokumentów przyniesionych przez kuriera. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych instytucjach finansowych, chociaż bywają ograniczone do możliwości założenia konta osobistego lub wymagają rozmowy weryfikacyjnej z pracownikiem banku.

Jak wygląda to w przypadku Banku Handlowego? Między standardowymi krokami wnioskowania o kredyt, czyli wypełnieniem odpowiedniego formularza oraz załączeniem do niego dokumentów potwierdzających odpowiednie do wzięcia kredytu dochody, następuje etap weryfikacji biometrycznej. Na podstawie odpowiednich algorytmów technologia banku stwierdza, czy zrobione na bieżąco selfie nie jest spreparowane, czy zgodne jest ze zdjęciem z naszego dowodu tożsamości i czy w końcu ten ostatni nie jest fałszywką.