Łąki w miastach pozwalają walczyć ze smogiem

Naukowcy dowiedli, że rośliny pozwalają na walkę z najtrudniejszym i najpowszechniej spotykanym zjawiskiem, jakim jest smog. Łąki w miastach mają także wpłynąć na skutki zmian klimatycznych. Z tego względu bank BGŻ BNP Paribas postanowił włączyć się w akcję, której celem jest sianie kwietnych łąk w miastach. Dlaczego akurat łąki? Nie wymagają one zbędnej pielęgnacji, pomagają przetrwać niektórym zagrożonym gatunkom roślin, zwierząt oraz owadów.

Z racji, że banki coraz poważniej podchodzą do tematu społecznej odpowiedzialności, chcą one w pełni zadbać o środowisko oraz oszczędność energii. Celem działania przedsiębiorstw finansowych jest także poszerzenie wiedzy dotyczącej ekologii wśród konsumentów. Akcja “Załączmy nasze miasta” prowadzona będzie przez pracowników BNP Paribas. Na pierwszy rzut pójdzie Kraków oraz Warszawa, centralne ośrodki państwa. To w tych miastach zarówno zimną, jak i latem odnotowuje się najwyższe stężenie pyłu w powietrzu.

To nie pierwsza akcja, w jaką zaangażował się bank BNP Paribas. Pożyczkodawca bardzo chętnie angażuje się w inicjatywy pro-ekologiczne. W lipcu minionego roku na dachu warszawskiej centrali Banku stanęła „Pasieka pod gwiazdami”, którą zamieszkały pszczoły miodne. Oba działania odbywają się w ramach programu wolontariatu pracowniczego.

Deklaracja ekologiczna od ING Banku Śląskiego

Nie tylko BNP Paribas włączył się w akcję powszechnego dbania o środowisko. W związku z tym, że w ostatnich dwóch latach smog stał się głównym tematem rozmów zarówno polityków, jak i bankowców, liczne przedsiębiorstwa finansowe włączyły się do promowania ekologicznego trybu życia. ING Bank Śląski pod koniec 2017 roku ogłosił tzw. deklarację ekologiczną. Jej celem jest m.in. zwiększenie zaangażowania w finansowanie projektów opartych o zieloną energię. Bank zmniejsza swoją ekspozycję produktową i kredytową dla działalności wysokoemisyjnych CO2. Od 2015 roku nie finansuje nowych elektrowni węglowych, a od 2025 roku nie będzie finansował tych firm, których zależność od węgla energetycznego przekracza 5 proc.

BOŚ Bank z kolei oferuje kredyty dla osób, które planują wymianę źródła ogrzewania. Podobne rozwiązania oferuje także Eurobank. Prócz możliwości sięgnięcia po atrakcyjne oferty kredytowe na wymianę kotłów grzewczych, możemy liczyć na liczne prelekcje, które pomogą zwiększyć naszą świadomość dotyczącą ekologicznych postaw w różnych sferach życia. Promowaniem wiedzy dotyczącej prawidłowych zachowań zajmuje się BZ WBK. 12 kwietnia obecnego roku bank wystartował z akcją „Ekobezpieczni”, która skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży o prawidłowym zachowaniu na drodze oraz ekologii na szosach.

Technologia Blockchain przykładem ekologii

Bankowcy od dawna angażują się w różnego rodzaju inicjatywy ekologiczne. Są one tak samo ważne dla społeczności lokalnej, jak najwyższa jakość usług i indywidualne podejście do klienta, czym wyróżniają się firmy pożyczkowe. W związku z jeszcze większym zaangażowaniem w promocję właściwych postaw, przedsiębiorcy finansowi chcą położyć nacisk na likwidację dokumentów w formie papierowej. Oczywiście może to mieć miejsce wyłącznie tam, gdzie jest to dopuszczalne przez prawo.

Efekt zmian może przynieść zastosowanie technologii blockchain. Wdraża ją m.in. PKO BP z Coinfirm oraz Biuro Informacji Kredytowej. Działania w zakresie likwidacji “trwałego nośnika” podjęły także BankMail oraz Autenti. Narzucenie sobie przez firmy rygoru “proekologicznego” jest dużą szansą dla sektora FinTech. I choć obecnie jest to bardziej trend niż trwały nawyk, przyczynia się on do dbałości o środowisko, co zmienia świat na lepsze.

„Angażowanie społeczeństwo w projekty realizowane przez bankowców jest bardzo ważne. Pomaga ono budować trwałe relacje i zaufanie, dodatkowo zwiększa wiedzę w zakresie obszarów, których dotyczy wybrana inicjatywa. Dzięki rozwojowi sektora FinTech i zastosowaniu technologii blockchain, możemy patrzeć jak na lepsze zmienia się świat wokół nas” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.