W jaki sposób blockchain zmieni rynek fintech w 2018 roku?

Według różnych ekspertów, takich jak np. Kazimierz Stańczak z Forbes.pl, blockchain może stworzyć internet drugiej generacji. Większość instytucji finansowych zaczęła testować ową technologię już jakiś czas temu. Blockchain pozwala na zauważalne obniżenie wszelkich kosztów oraz znaczne przyspieszenie różnego rodzaju transakcji z użyciem zarówno wirtualnej, jak i fizycznej waluty. Rozwiązanie zaczęło być stosowane w wielu miejscach na świecie, takich jak Wielka Brytania, Estonia, Singapur, Dubaj, czy Stany Zjednoczone

Przykładowo, w Wielkiej Brytanii, rząd podjął próbę wykorzystania blockchain w Departamencie Pracy i Emerytur. Dzięki temu rozwiązaniu, wszyscy wnioskodawcy mają możliwość skorzystania z mobilnej aplikacji, pozwalającej na wypłatę świadczeń z opieki społecznej. W Estonii natomiast, blockchain wykorzystywany jest do obsługi ogólnie pojętej infrastruktury publicznej. Dzięki temu, że aż 94 proc. Estończyków korzysta z cyfrowych dowodów tożsamości, większość obywateli używa systemu E-stonia. Umożliwia on dostęp do różnego rodzaju usług internetowych, takich jak i-Voting, e-Business, e-Ticket, e-Banking, e-Tax Board, czy e-School.

Jeśli chodzi o Polskę, planowane jest wdrożenie technologii blockchain w system administracji państwowej. Projekt prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji zakłada wprowadzenie rozwiązania do 13 strumieni, takich jak np: Cyfrowa Tożsamość, e-Daniny oraz e-Świadczenia, Blockchain i Kryptowaluty, e-Faktura oraz e-Paragon, Architektura IT oraz Cyberbezpieczeństwo.

Wykorzystanie technologii blockchain zapewni przede wszystkim wygodę dla obywateli – wg Diagnozy Społecznej, aż 65 proc. Polaków jest skłonnych skorzystać z usług internetowych, dotyczących obszaru spraw publicznych. Ponadto, blockchain może zapewnić zwiększenie różnego rodzaju wpływów podatkowych, zmniejszenie szarej strefy oraz zapewnienie szybszych i tańszych procesów finansowych.

Szanse rozwoju technologii blockchain na świecie

Najbardziej oczywiste zastosowanie technologii blockchain to różnego transakcje giełdowe (które pomijają udział pośredników), transfer oraz handel walutami, prowadzenie ksiąg wieczystych, rachunkowych i akcyjnych (z pominięciem notariuszy), a także różnego rodzaju transakcje internetowe (np. zapisy dotyczące rozmaitych dokumentów, którymi posługujemy się na co dzień).

Według najnowszego zestawienia „State of European Tech”, przygotowanego na zlecenie firmy Atomico, w całej Europie realizuje się obecnie ok. 8,3 tysiąca projektów (z czego 300 w samej Polsce), bezpośrednio związanych z branżą blockchain. Różnego rodzaju projekty są prowadzone przez rozmaite przedsiębiorstwa, instytucje finansowe oraz firmy, które na co dzień wykorzystują środowisko internetowe.

Szacuje się, iż dzięki technologii blockchain, już do 2025 roku największe banki inwestycyjne na świecie będą miały szansę zmniejszyć ogólne koszty inwestycyjne, które są bezpośrednio powiązane z infrastrukturą i tzw. back office. Według szacunków, opłaty bankowe mogą zmaleć nawet o 30 procent, dzięki czemu każda instytucja zaoszczędzi nawet 8-12 mld dolarów.

Blockchain – technologia energochłonna?

W obecnej postaci, operacje finansowe, które wykorzystują technologię blockchain, zużywają ogromną ilość energii. Według szacunków, jednorazowa transakcja z użyciem BitCoina mogłaby przez miesiąc zasilić średnie gospodarstwo domowe w Polsce.

Ponadto, transakcje oparte o BitCoin są również bardzo wolne. Jednorazowa autoryzacja przelewu zajmuje tyle samo czasu, co 8000 transakcji wykonywanych za pomocą standardowych kart kredytowych. Dodatkowo, dopisywanie nowych informacji powoduje powstawanie nowych bloków w łańcuchu, co wymaga większej ilości przestrzeni na dyskach komputerów podłączonych do sieci.

Sprawdź, na czym dokładnie polega technologia blockchain

Blockchain jest zaawansowaną technologią, opartą o tzw. łańcuchy bloków, służące do przesyłania i przechowywania informacji na temat różnego rodzaju transakcji handlowych. Wszelkie dane zapisywane są w tzw. blokach. Jeśli jeden blok zostanie całkowicie wypełniony, natychmiast powstaje następny. W ten sposób, tworzony jest wirtualny łańcuch, w którym każda komórka jest od siebie zależna.

Dzięki technologii blockchain, udało się stworzyć międzynarodową księgę rachunkową, w której gromadzone są wszelkie informacje na temat internetowych transakcji handlowych (np. zapisów księgowych, szyfrowanych z użyciem kryptografii). Warto wiedzieć, że blockchain jest oparty o tzw. otwarte oprogramowanie, tworzone przez ogólnoświatową społeczność programistów. System działa dzięki tzw. sieci P2P (peer to peer), umożliwiającej interakcję pomiędzy wszystkimi użytkownikami danej bazy.

Wszelkie transakcje są przetwarzane dzięki komputerom użytkowników, które są podłączone do sieci internetowej (tworzą one tzw. węzły) – blockchain nie posiada bowiem centralnego ośrodka zarządzania. Obecnie, najbardziej istotnym wynalazkiem opartym o technologię blockchain jest BitCoin – najpopularniejsza kryptowaluta na świecie.

“Technologia blockchain coraz bardziej imponuje swoimi możliwościami. Jeżeli sprawdzą się wszystkie prognozy związane z rozwojem rynku finansowego opartego o blockchain, będziemy mieć do czynienia z prawdziwą rewolucją technologiczną. Warto mieć świadomość, że owo rozwiązanie ma szansę wpłynąć praktycznie na każdy aspekt życia przeciętnego klienta.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl