Jak wynika z danych NBP dotyczących zadłużenia nasz kraj na tle Europy nie wypada najgorzej. Zajmujemy dopiero 14 miejsce. Jednak w rejestrach dłużników figuruje ponad 2,5 miliona osób, które nie spłacają zobowiązań takich jak pożyczki online, kredyty, alimenty czy opłaty za media. Co prawda, sytuacja dłużników się poprawia. Powstają coraz to nowsze programy mające na celu edukację ekonomiczną. Inicjatorami tych programów są często banki i firmy pożyczkowe. Choć instytucje te zarabiają na udzielaniu pożyczek i chwilówek to mają również świadomość zagrożeń wynikających ze złego korzystania z produktów, które oferują. Odpowiednia edukacja konsumentów sprawia, że zaciągane pożyczki spłacane są terminowo, dzięki czemu zarówno klienci, jak i firmy pożyczkowe osiągają swoje cele.

Także prawo zmieniane jest na korzyść osób nieradzących sobie z długami. Osoby będące w sytuacji kryzysowej mogą wnioskować o upadłość konsumencką. Przepisy dotyczące tej procedury zostały znacznie uproszczone, dzięki czemu upadłość konsumencka może stanowić realną pomoc dla osób mających poważne problemy finansowe. Promowana jest również mediacja z wierzycielami. Należy bowiem pamiętać, że mając problemy finansowe nie należy unikać kontaktu z wierzycielami.

Jak nie wpaść w długi

Przede wszystkim, aby uniknąć popadnięcia w długi należy podejmować przemyślane decyzje finansowe. Decydując się na szybką pożyczkę online powinniśmy odpowiednio oszacować swoje możliwości finansowe. Nie zadłużajmy się bez potrzeby. Należy więc rozsądnie korzystać z produktów takich, jak karty kredytowe czy debety na koncie. Warto też odkładać pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, aby w razie utraty pracy czy dłuższej choroby mieć dodatkowe środki, które umożliwią nam terminowe regulowanie zobowiązań.

Co zrobić jeśli nie radzimy sobie z długami

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie unikać kontaktu z wierzycielami. Skontaktuj się z firmą w której masz dług i wyjaśnij krótko i zwięźle w jakiej sytuacji się znalazłeś. Wiele firm w takich sytuacjach stara się zaproponować klientom wyjątkowe rozwiązania np. w niektórych firmach pożyczkowych posiadając zobowiązanie krótkoterminowe – chwilówkę możemy zawnioskować o rozłożenie zobowiązania na raty. Oferta kredytów konsolidacyjnych również może okazać się atrakcyjnym rozwiązanim. Tego typu działanie nie jest powszechną praktyką lecz wyjściem naprzeciw klientom w wyjątkowych sytuacjach.

W Polsce działa też Stowarzyszenie „Program Wsparcia Zadłużonych”. Stowarzyszenie to udziela wsparcia zarówno psychicznego jak i doradczego dla osób, które popadły w spiralę zadłużeń. Grupy Anonimowych Dłużników działają obecnie w trzech miastach w Polsce – w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Wspólnota Anonimowych Dłużników jest miejscem, w którym możemy podzielić się swoim doświadczeniem, uzyskać wsparcie psychologiczne oraz wspierać innych, którzy również mają problemy podobne do naszych. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, a jedynym warunkiem jaki stawia Stowarzyszenie uczestnikom to chęć wyjścia z zadłużenia