Zaciągając pożyczkę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w okresie spłaty nie przytrafi się nam niespodziewany, duży wydatek, utrata pracy czy inne zdarzenie, które uniemożliwi terminową spłatę zobowiązania. Przedłużenie pożyczki to nic innego jak podarowanie sobie dodatkowego czasu na spłatę pożyczki po upływie terminu zwrotu należności. Niestety, za to rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić. Jednak w ten sposób unikniemy np. telefonów z Biura Obsługi Klienta danej firmy pożyczkowej, listownych, mailowych czy SMS-wych monitów, a przy dłuższym braku reakcji – firmy windykacyjnej i komornika.

Na jak długo przedłużymy pożyczkę?

Firmy pozabankowe dają nam kilkanaście opcji, jeśli chodzi o okres przedłużenia pożyczki, jednak zwykle mamy z góry narzucony konkretny czas. Najczęściej możemy wybrać między 7, 14 lub 30 dniami odroczenia terminu spłaty – takie propozycje znajdziemy w ofertach Vivus.pl, Netcredit, Alfakredyt, Łatwykredyt, Visset, ViaSMS, Filarum, Pozyczkaplus.pl czy SohoCredit. Smartpozyczka.pl oferuje 10, 20 lub 30 dni odroczenia. Natomiast Ekspres Kasa, Ferratum Bank oraz Ofin.pl nie dają nam wyboru, gdyż umożliwiają przedłużenie pożyczki o taki sam okres, na jaki było udzielane zobowiązanie, czyli o 15 lub 30 dni.

Przedłużenie pożyczki – o ile dni?

O ile firma pozabankowa nie warunkuje długości okresu przedłużenia pożyczki od okresu jej spłaty, wówczas dobierajmy długość odroczenia do naszych faktycznych potrzeb i możliwości finansowych. Trudno jest przewidzieć, czy 7 dni będzie optymalne, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że im dłuższe przedłużenie wybierzemy, tym będzie nas ono więcej kosztować. Co więcej, aby skorzystać z usługi, zwykle trzeba dokonać odpowiedniej opłaty ostatecznie w dniu, w którym pierwotnie mieliśmy oddać należność. W przeciwnym razie nasza prośba nie zostanie uwzględniona i firma rozpocznie normalne działania windykacyjne. Zatem, jeśli np. do wypłaty pozostało nam 12 dni, to najrozsądniej będzie sięgnąć po przedłużenie o 14 dni, a nie o miesiąc. Warto też upewnić się, ile razy przysługuje nam możliwość przesunięcia terminu oddania pożyczki. Niekiedy firmy nie limitują tego rozwiązania, co oznacza, że możemy przedłużać okres spłaty dowolną liczbę razy. Jednak trzeba z tym uważać, gdyż kilkukrotne odroczenie pożyczki może pogłębić nasze problemy finansowe.