Okres spłaty na dalszym miejscu

Poważny błąd możemy popełnić już na etapie składania wniosku o pożyczkę. Zwykle ważniejsze jest dla nas to, ile pieniędzy potrzebujemy niż okres, w którym będziemy musieli je oddać. Źle dobrany termin spłaty zobowiązania może nas słono kosztować. Dotyczy to zarówno zbyt krótkiego okresu wybranego przy stosunkowo dużej kwocie, na przykład zamierzamy oddać 1500 zł w 15 dni, jak również odległego terminu – gdy zdecydujemy się wziąć np. 400 zł na 45 lub 60 dni (WongaExtraportfel lub Ekspres Kasa i Ofin.pl). W pierwszym przypadku możemy nie być w stanie oddać należności, co albo skończy się koniecznością przedłużenia pożyczki, albo monitami i wezwaniami do zapłaty, a przy długoterminowym nieregulowaniu długu – windykacją. Niezależnie od sytuacji, czeka nas jedno – dodatkowe opłaty. Z kolei, gdy pożyczymy stosunkowo małą kwotę z odległym terminem spłaty, możemy o zobowiązaniu zapomnieć, a wówczas jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty. Jak uniknąć takich sytuacji?

Dobrze dopasowany okres spłaty

Wybierając termin oddania pożyczki, warto dać sobie bufor bezpieczeństwa. Jeśli korzystamy z chwilówki, postawmy na optymalny czas na zwrócenie należności, czyli 30 dni. Zasada jest jedna – im więcej pożyczamy, tym lepiej wybrać dłuższy termin spłaty. Zawsze możemy skorzystać z opcji wcześniejszgo zwrócenia pożyczki, co zmniejszy wysokość całkowitej kwoty o odsetki pozostałe do ostatecznego terminu spłaty.

Spłata przy wypłacie

To najprostszy sposób na to, aby nie przekroczyć terminu spłaty pożyczki. Postaraj się, aby dzień, w którym musisz oddać pieniądze przypadał w okolicach wypłaty. Możesz ustawić sobie przelew z konkretną datą, aby nie zapomnieć. Inne rozwiązanie, które pozwoli ci terminowo uregulować zobowiązanie, to wybranie dnia lub okresu, w którym zwykle płacisz stałe rachunki, np. za prąd, wodę czy abonament telefoniczny.

Niespodziewany napływ gotówki

Premia, dodatkowe zlecenie, kilkaset złotych zwrócone przez znajomego, któremu pożyczałeś pieniądze dawno temu i o tym zapomniałeś… Jeśli niespodziewanie nasz budżet zostanie zasilony, a mamy pożyczkę do spłacenia, warto to wykorzystać. Może być tak, że dodatkowy zastrzyk środków finansowych pozwoli pokryć całą pożyczkę lub kwota jest na tyle duża, że jesteśmy w stanie dołożyć odpowiednią sumę z portfela i oddać zobowiązanie od razu. Cokolwiek się wydarzy, należy niezwłocznie uregulować należność wobec firmy pożyczkowej. W ten sposób zaoszczędzimy też na odsetkach za okres pozostały do dnia spłaty wyznaczonego w umowie.