Co zrobić, by mieć pieniądze szybko na koncie?

Jednym z podstawowych czynników warunkujących czas oczekiwania na wypłatę środków jest to, czy jesteś nowym, czy stałym klientem danej firmy pożyczkowej. W przypadku, gdy po raz pierwszy korzystasz z usług pożyczkodawcy, proces decyzyjny składa się z m.in. wysłania zapytania do biur informacji gospodarczej (Krajowego Rejestru Dłużników, Rejestru Dłużników ERIF oraz BIG InfoMonitora). Składając wniosek w godzinach pracy rejestrów, czas oczekiwania na odpowiedź wynosi zaledwie kilka, kilkanaście minut. Dlatego warto zwrócić na to uwagę, składając wniosek o chwilówkę. Gdy aplikujesz w godzinach, w których bazy BIG są nieczynne, wówczas na wydanie decyzji trzeba poczekać nawet do następnego dnia.

Sprawdzanie Baz dłużników

Zapytanie kierowane do rejestrów jest konieczne, aby pożyczkodawca wiedział, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą, czy przypadkiem nie masz jakiś opóźnień lub w ogóle zapomniałeś, że jesteś winny sporą sumę. Dzięki temu jest w stanie ocenić ryzyko, z jakim wiąże się udzielenie Ci pożyczki. Jako stały klient jesteś już „znany” i firma wie, czy jesteś wypłacalną osobą i można ponownie wypłacić kwotę, o którą się ubiegasz, czy też ze względu na nieterminowość musi negatywnie rozpatrzyć Twoją aplikację.

Przelew z konta w odpowiednim banku skróci czas oczekiwania

Kolejna istotna kwestia, która przekłada się na czas po jakim od złożenia wniosku będziesz mógł korzystać z pożyczki, wiąże się z przelewem potwierdzającym dane, które wpisałeś w formularzu aplikacyjnym. Większość firm pożyczkowych wskazuje banki oraz numery rachunków, na które trzeba przelać tzw. opłatę weryfikacyjną. Zwykle wynosi ona 1 grosz (np. Ekspres Kasa, Vivus, Filarum, Kredito24.pl), 10 groszy (Wonga) lub 1 złoty (np. Kasomat, Syner, NetCredit). Jeśli masz konto w tym samym banku, co pożyczkodawca i z niego wykonasz przelew, wówczas rzeczywiście środki pieniężne mogą zasilić Twój rachunek zaledwie w ciągu kwadransa. Jednak warto dodać, że te 15 minut jest liczone od momentu wydania pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Zwróć uwagę, jak weryfikuje klientów Twoja firma pożyczkowa

To, ile ostatecznie przyjdzie Ci czekać na wypłatę pożyczki, uzależnione jest również od systemu prześwietlania potencjalnych klientów, jakim posługuje się dana firma. Na przykład w Kredito24.pl podczas szacowania ryzyka kredytowego wykorzystywanych jest ponad 8 tys. kryteriów (m.in. sprawdzanie pożyczkobiorcy w mediach społecznościowych, czyli na Facebooku i Twitterze). Dzięki innowacyjnej platformie scoringowej, firma może nawet w kilka sekund zdecydować, czy udzielić pożyczki, czy też nie. Natomiast w takich firmach jak Lendon.pl, EkspresPożyczka, PożyczkaPlus czy SMARTpożyczka stosuje się telefoniczną weryfikację wysokości i źródła dochodu u pracodawcy osoby wnioskującej o pożyczkę, co także może przekładać się na wydłużenie czasu oczekiwania na wypłatę potrzebnych pieniędzy.