Przelewy SEPA i SWIFT – co trzeba o nich wiedzieć?
Jak zrobić przelew w euro do innego kraju? Wystarczy, że skorzystasz z jednego z przelewów zagranicznych tj. SEPA lub SWIFT. Poniżej w szczegółowy sposób wyjaśniliśmy, na czym polegają te operacje oraz dla kogo są przeznaczone, jak również wskazaliśmy ich najważniejsze cechy, zapoznaj się!
Decydując się na przelew zagraniczny SEPA będziemy mogli wysłać środki w euro na konto bankowe kogoś z rodziny lub przyjaciół, którzy znajdują się w jednym z państw należących do Unii Europejskiej. Ponadto to rozwiązanie daje możliwość zrobienia przelania pieniędzy do innych krajów europejskich tj. Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako i San Marino.
Przelew SWIFT przeznaczony jest dla wszystkich osób, którzy chcą dokonywać transakcji środków w każdej walucie. W tym miejscu należy też zaznaczyć, że ten rodzaj przelewu można wysłać do dowolnego kraju na całym świecie. Warto też wiedzieć, że SWIFT pośredniczy w przelewach pieniędzy między osobami prywatnymi, instytucjami finansowymi, jak i domami maklerskimi aż w 208 państwach.
SEPA a SWIFT – poznaj najważniejsze różnice
W powyższych akapitach pokrótce scharakteryzowaliśmy przelewy zagraniczne jakimi są SEPA i SWIFT. Poniżej przygotowaliśmy tabelkę, w której wskazaliśmy najważniejsze różnice, jakie występują między tymi transakcjami. Sprawdź i przekonaj się, który z tych przelewów wpisze się w twoje potrzeby!
Parametr | SEPA | SWIFT |
---|---|---|
Kraj docelowy | Przelew SEPA funkcjonuje w państwach należących do Unii Europejskiej oraz Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako i San Marino. | Z przelewu SWIFT można skorzystać w aż 208 państwach. |
Waluta przelewu | Przelew pieniędzy jest możliwy tylko w walucie euro. | W tym przypadku można dokonywać przelewów w każdej walucie. |
Podział kosztów | W przypadku SEPA dostępna jest tylko dyspozycja SHA. | SWIFT zapewnia możliwość skorzystania ze wszystkich dyspozycji tj. BEN, SHA i OUR. |
Czas realizacji przelewu | Do trzech dni roboczych po nadaniu przelewu. | Zaledwie dzień roboczy po nadaniu przelewu. |
Jak zrobić przelew międzynarodowy? Poradnik krok po kroku
Przelanie pieniędzy za pomocą przelewu międzynarodowego w porównaniu do wysłania środków przelewem krajowym, jest znacznie trudniejszym procesem, który wymaga zastosowania się do kilku ważnych czynników. Jak zrobić przelew zagraniczny? Zapoznaj się z naszym poradnikiem krok po kroku, w którym wskazaliśmy szczegółowe informacje na ten temat. Dzięki temu bez żadnego problemu wyślesz pieniądze do innego kraju!
W formularzu przelewu zagranicznego będą musiały zostać uwzględnione następujące informacje:
- imię i nazwisko osoby, do której chcemy przelać pieniądze w obcej walucie lub dokładna nazwa przedsiębiorstwa,
- adres odbiorcy oczekującego na przelew,
- kod BIC, który identyfikuje banki przy przelewach międzynarodowych. W zależności od tego, jaki wybierzemy przelew (SEPA, SWIFT), kod BIC będzie się różnił.
- IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku odbiorcy, przykładowo może to być wspólne konto bankowe małżonków. Uzyskanie IBAN jest proste, wystarczy, że dodamy oznaczenie danego kraju np. PL.
Czy do wykonania przelewu zagranicznego będzie potrzebne coś jeszcze? Tak, oprócz uzupełnienia formularza danymi, które wymieniliśmy powyżej trzeba jeszcze będzie wydać odpowiednią dyspozycję, od której zależy wysokość kosztów za wysłanie pieniędzy. Jakie są dostępne dyspozycje?
- Dyspozycja BEN – wszystkie koszty przelewu pokrywa odbiorca,
- Dyspozycja SHA – koszty pokrywają wspólnie odbiorca i nadawca,
- Dyspozycja OUR – koszty pokrywa tylko nadawca przelewu.
Koszty przelewu zagranicznego
Każdy, kto planuje dokonać przelewu zagranicznego powinien zdawać sobie sprawę, że zarówno SEPA, jak i SWIFT wiążą się z uregulowaniem dodatkowych opłat. Pierwszy z wymienionych przelewów z reguły wynosi od 5 do 20 złotych, natomiast drugi to zwykle 20-25 proc. kwoty przekazywanych środków do odbiorcy znajdującego się poza Polską.
Trzeba jednak wiedzieć, że wskazane koszty dotyczą tylko i wyłącznie przelewów standardowych, dlatego, jeżeli będzie nam zależało na ekspresowym wysłaniu pieniędzy za granicę, wtedy musimy przygotować się na zdecydowanie większe opłaty. Wszelkie informacje o ich wysokości można się dowiedzieć na stronach internetowych banków.
Ważne – w przypadku kart kredytowych mogą obowiązywać zdecydowanie większe koszty dodatkowe.
Ile idzie przelew z zagranicy?
Standardowy czas realizacji przelewu SEPA wynosi do trzech dni roboczych od chwili zlecenia. Jeżeli jednak będziemy chcieli skorzystać z operacji SWIFT, musimy wiedzieć, że niesie za sobą ogromny atut – pieniądze dotrą do odbiorcy w zaledwie jeden dzień po upływie terminu nadania przelewu.
Z pewnością warto również zastanowić się nad ekspresowym przelewem zagranicznym, który odbiorca może otrzymać nawet w kilka godzin od jego zlecenia. Niestety, w tym przypadku należy przygotować się na wysokie opłaty sięgające nawet 100 złotych.
Dokonywanie przelewu zagranicznego w dni wolne od pracy, weekendy lub święta narodowe może w znaczącym stopniu przedłużyć całą transakcję do tygodnia! Lepiej tego uniknąć i przelewać pieniądze w dni powszednie.
Kursy walut przy przelewie zagranicznym
Do wykonania przelewu zagranicznego potrzebny będzie nabycie obcej waluty przez bank, który naliczy za to tzw. spread, czyli różnicę, jaka występuje pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży. Mówiąc nieco prościej, jest to po prostu marża sprzedawcy, który w ten sposób zarabia na obrocie różnymi walutami.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że wymiana walut w bankach jest dość droga, dlatego można też pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, które nie będzie wiązało się z dużymi opłatami. Warto skorzystać z usług wybranego kantoru online, które gwarantują niskie kursy. Na szczególną uwagę z pewnością zasługują kantory tj. Cinkciarz i Walutomat.