Dowód osobisty

Weryfikację można przeprowadzić używając dowodu osobistego. Należy po prostu podać wymagane dane z dokumentu tożsamości, wpisując je w odpowiednie okienka wniosku o chwilówkę. Zazwyczaj są to imię, nazwisko, PESEL, numer i seria dokumentu czy data urodzenia. Z racji troski o bezpieczeństwo informacji osobistych, warto podawać tylko konieczne wiadomości na nasz temat. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że korzystając z niezaufanego połączenia internetowego czy ustawiając zbyt słabe hasło mogą naprawdę sobie zaszkodzić. Czasami może być wymagane przesłanie kopii dowodu osobistego. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej kiedy występują różnego rodzaju niejasności, które należy jak najszybciej wytłumaczyć. Może to być np. próba zawarcia umowy pożyczki na kradziony dokument, czyli po prostu podpisanie umowy przy użyciu danych innej osoby. Niestety takie sytuacje wciąż się zdarzają.

Przelew bankowy

Drugim sposobem na weryfikację pożyczkobiorców jest przelew bankowy. Należy go wykonać z osobistego rachunku bankowego – przelew z konta żony, brata czy przyjaciółki nie jest akceptowalny. Dlaczego? Bank chce zweryfikować dane osobowe klienta, dlatego potrzebuje przelewu z konta osoby starającej się o pieniądze. Przelew jest niewielki, dlatego w żaden sposób nie narusza domowych funduszy. Przeważnie jego kwota wynosi 0,01 grosz bądź 1 złoty. Klient posiadający konto bankowe w tej samej instytucji, co pożyczkodawca, może liczyć na ekspresowe rozpatrzenie wniosku. Inaczej jest w pozostałych przypadkach, gdzie będzie trzeba poczekać maksymalnie do następnego dnia roboczego. Nie jest to długi okres w porównaniu do czekania na odpowiedź w banku, jednak czasami liczą się dla nas godziny. Chcielibyśmy jak najszybciej uzyskać pieniądze, ale weryfikacji nie da się przeskoczyć. Trzeba postępować zgodnie z ustalonymi zasadami, inaczej stracimy szansę na pieniądze.

Instantor

Coraz częściej mamy do wyboru weryfikację za pomocą usług Instantor. To doskonały sposób na weryfikację Polaków wybierających pożyczanie w firmach pozabankowych jako wsparcie swojego budżetu, który akurat wymaga pomocy. Instantor nie tylko weryfikuje dane, ale również oszacowuje zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca dowiaduje się dzięki temu, czy klient ma możliwość terminowo uregulować należności. Klient nie musi się godzić na wykorzystanie usługi Instantor, jednak wówczas będzie zobowiązany do dokonania przelewu. Wybór należy do indywidualnej osoby, jednak trzeba wiedzieć, że Instantor jest w pełni zautomatyzowaną usługą, która zdecydowanie skraca czas, jaki trzeba przeznaczyć na oczekiwanie na decyzję. Nie należy obawiać się wprowadzania swoich danych, ponieważ zastosowane są specjalne technologie szyfrujące, które zapobiegają przechwyceniu ich przez osoby trzecie.

Rozmowa telefoniczna

W trakcie wypełniania wniosku na pewno zauważysz, że konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego. Pożyczkodawca może go wykorzystać jako następną popularnie stosowaną metodę weryfikacji. Kiedy spodziewać się telefonu? To niestety nigdy nie jest do końca wiadome. Może to nastąpić od razu po przesłaniu wypełnionego formularza, a może dopiero po upływie kilku godzin. Wszystko zależy od tego, jak wielu klientów w danym momencie zgłasza się po pożyczkę. Oczywiście najlepiej dla firmy pożyczkowej jest, aby jak najszybciej podjęła kontakt, w przeciwnym razie może zostać negatywnie oceniona. Jej pozycja w rankingach, takich jak ranking pozyczkaportal.pl, szybko spadnie. Podczas weryfikacji przez telefon komórkowy pożyczkodawca najczęściej pyta jeszcze raz o podstawowe dane osobowe, aby potwierdzić wpisane we wniosku informacje, a w razie potrzeby dopytuje o inne interesujące go szczegóły.

Rejestry dłużników

Kolejna droga na sprawdzenie potencjalnych pożyczkobiorców to rejestry dłużników. Każdy, kto chociaż raz miał problem z terminową spłatą pożyczki, bądź w ogóle nie zdołał jej oddać, może mieć pewne obawy. Firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, nie chcą współpracować z osobami, którym nie można zaufać w kwestii płatności. Rejestry dłużników dostarczają rzetelnych informacji, dzięki którym pożyczkodawca może od razu zadecydować, czy zamierza udzielić pożyczki danej osobie, czy też nie. Do najczęściej wykorzystywanych baz zaliczają się BIK, ERIF oraz KRD. Nawet jeśli firma pożyczkowa reklamuje swoje pożyczki jako „pożyczki bez baz”, na pewno sprawdza klientów w jednym z pozostałych rejestrów.

Zaświadczenie o dochodach

Zaświadczenie o dochodach nie jest wymagane przez każdą firmę z sektora pozabankowego. Jeśli jednak okazało się, że wybrany pożyczkodawca wymaga dokumentu potwierdzającego zarobki, trzeba mu jak najszybciej go przesłać bądź okazać. Im więcej informacji na temat klienta uzyska firma, tym łatwiej będzie jej ocenić, jakiej pożyczki może mu udzielić, aby znacząco nie naruszyć jego budżetu, kiedy będzie musiał ją spłacić.

[qoute center]Weryfikacja klientów jest koniecznością, z której firmy pożyczkowe nie mogą zrezygnować. W przeciwnym razie nigdy nie miałyby pewności, czy klient będzie w stanie zwrócić zaciągnięte zobowiązanie, czy też nie. To także sposób na potwierdzenie danych osoby, która stara się o wsparcie finansowe – dzięki temu firma ma pewność, że pożyczka nie została zaciągnięta na skradziony dowód osobisty.[/qoute center]