Santander Bank Polska już pracuje nad ofertą ugody

Korzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków z 3 października 2019 roku był przełomem dla frankowiczów. Frankowicze mogą dążyć do unieważnienia umowy i składają coraz więcej pozwów. Niektóre banki chcą wyjść z inicjatywą zawierania ugody. Santander Bank Polska już pracuje nad warunkami porozumienia. Przeprowadza badania ankietowe wśród klientów, szukając najlepszego rozwiązania. Na pewno nie chce unieważniać umów kredytu hipotecznego zawieranych w obcej walucie.

Według nieoficjalnych informacji Santander zamierza przeliczać feralne kredyty na złotówki. Problemem jest jednak kurs. Kiedy zaczęła się historia zadłużenia frankowiczów, kurs franka wynosił 2 zł. Dziś jest to około 4 zł. Bank rozważa przeliczenie, ile w tym samym czasie kosztowałby kredyt zaciągnięty w złotówkach. Jeśli kredyt we frankach byłby droższy, oddawałby różnice na wskazane konto bankowe.

Czy PKO BP pójdzie śladem Santandera?

Pojawiły się informacje, że PKO BP zamierza pójść śladami banku Santander. Bank jednak nie potwierdza tej wiadomości.

Dokument, nad którym pracuje Santander BP, ma niebawem trafić do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. UKNF popiera pozasądową drogę rozstrzygania sporów. Do tej pory banki proponowały przewalutowanie kredytu po średnim kursie NBP, co nie likwidowało problemu wzrostu długu wyrażonego w polskiej walucie. Santander zamierza przedstawić szczegóły ugody w drugiej połowie 2020 roku.

Obecnie nie można zawierać kredytów hipotecznych w obcej walucie. Kredyty, również kredyty gotówkowe, należy zaciągać w walucie, w której zarabiamy.

Już ponad 1,3 mld zł rezerw na przegrane spory z frankowiczami

Frankowicze mogą uznać, że propozycja nie jest dla nich dość atrakcyjna. Z jednej strony uwolnią się od franka i ryzyka kursowego, z drugiej – w sądzie mogą liczyć na unieważnienie kredytu. Należy jednak pamiętać, że nie każdą sprawę sąd rozstrzyga na korzyść klienta. Wiele spraw dotyczących kredytów indeksowanych do CHF wciąż wygrywają banki.

Banki są przygotowane na ryzyko przegranych spraw. Santander Bank Polska odłożył około 266,6 mln zł rezerwy, co miało wpływ na ogólny poziom jego zysków oraz rentowności względem rynków, na których również działa Grupa Santander. Skutkiem tego może być sprzedaż Santandera.

Mimo zawiązania rezerw, ogólny poziom zysków banków w Polsce rośnie. Wynik finansowy z 2019 roku jest wyższy o 3,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.