Czym są pożyczki pod zastaw?
Pożyczki pod zastaw opierają się na ograniczonym prawie rzeczowym. Strony podpisują umowę, a negocjacjom warunków w tym przypadku mogą towarzyszyć dodatkowe pytania dotyczące tego, na jaki cel pożyczamy i jaka kwota nas interesuje. Pożyczkodawca bierze pod uwagę różne czynniki. Duże znaczenie ma nasza obecna sytuacja, jednak firma na pewno będzie chciała dowiedzieć się czegoś o naszej historii kredytowej. To zrozumiałe, skoro zamierza udzielić nam wsparcia finansowego. Na szczęście wielu pożyczkodawców przychylnie patrzy na osoby, które chcą podpisać umowę – nawet gdy można mieć zastrzeżenia co do ich zdolności kredytowej.
Co może być zabezpieczeniem pożyczki?
Wiele osób, które rozważają wzięcie pożyczki pod zastaw zastanawia się, co może być jej zabezpieczeniem. Jak się okazuje, może to być zarówno ruchomość, jak i nieruchomość o różnym charakterze. Wtedy wysokość pożyczki jest zależna od wartości zabezpieczenia. Inne zatem będą kwoty w przypadku zastawu gruntu, domu czy mieszkania w porównaniu do kwot za zastaw auta lub mniejszych sprzętów. Całościowa suma, jaką możemy uzyskać, nie przekracza wartości zastawu. Powinniśmy dokładnie przeczytać umowę, ponieważ o wysokości osiągalnej dla nas kwoty decydują czasem szczegóły dotyczące naszego zabezpieczenia (np. rocznik samochodu, metraż mieszkania).
Pożyczki pod zastaw samochodu i innych dóbr
Wśród różnych możliwych opcji bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się pożyczka udzielana pod zastaw samochodu, które oferuje nam np. Autokapitał. Osoby posiadające auto mogą uzyskać tą metodą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej, nie bez znaczenia jest to, że zabezpieczeniem mogą być różne przedmioty. Zastawić można złoto, srebro, a nawet sprzęt RTV i AGD. Takie możliwości kojarzymy raczej z usługami lombardowymi. Dlatego jeśli decydujemy się na taka opcję, powinniśmy zachować rozsądek przy pożyczaniu i dokładnie sprawdzać, z kim zamierzamy podpisać umowę i jakie są jej warunki.
Myślisz o pożyczce pod zastaw? Przeanalizuj budżet!
Pożyczki pod zastaw wiążą się z mniej skomplikowanymi procedurami niż kredyty bankowe. Dzięki temu osoby, które nie mogą liczyć na kredyt gotówkowy, nie muszą rezygnować z ubiegania się o potrzebne środki. Jednak to, że mamy szanse na uzyskanie całkiem sporej kwoty, nie zwalnia nas z obowiązku kierowania się rozsądkiem i dbania o własne interesy. Łatwo jest przesadzić z wysokością naszej pożyczki, dlatego powinniśmy dokładnie przeanalizować nasz budżet pod kątem możliwości jej spłacenia. Taka ostrożność dotyczy każdej formy pożyczania.
Nie tylko pożyczki dla zadłużonych
Niestety nie brakuje negatywnych opinii na temat pożyczek pod zastaw. Wiele osób postrzega je jako usługę dla osób zadłużonych, które desperacko szukają jakiejkolwiek metody pozyskania pieniędzy. Na pewno nie brakuje takich klientów, jednak nie są to wszyscy zainteresowani pożyczkami pod zastaw. Taka opcja daje możliwość otrzymania całkiem sporych sum bez konieczności korzystania z usług banków. Proponowane kwoty będą jednak zależne od wartości zabezpieczenia.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości czy kredyt hipoteczny?
Wiele osób zastanawia się, dla kogo pożyczka pod zastaw jest najlepszym rozwiązaniem? Jak się okazuje, może być ona ciekawą alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego. Należy pamiętać, że często takim pożyczkom towarzyszą opłaty w związku z prowizją oraz oprocentowaniem. Warto uwzględnić to w swoich kalkulacjach. Podobnie jak kredyt, pożyczka może być spłacana stopniowo przez dłuższy okres. W obu przypadkach nasza nieruchomość ma charakter zabezpieczenia. Na czym polega różnica? Duże znaczenie ma tu usługodawca i jego wymagania wobec nas. Banki na pewno będą bardzo skrupulatnie analizować naszą historie finansową, a co za tym idzie, mogą mniej przychylnie patrzeć na naszą sytuację. Wybór instytucji pozabankowej będzie dobrą opcją pod warunkiem, że zdecydujemy się na usługi rzetelnego pożyczkodawcy.
Zagrożenia związane z pożyczaniem pod zastaw
Oprócz ryzyka wiążącego się z niemożliwością spłaty naszej pożyczki pod zastaw, istnieją inne czynniki zagrożenia. Jeśli szukamy ofert tego typu, powinniśmy wystrzegać się pożyczek ze słupa, które rozmieszczone są w przestrzeni miejskiej. Bardzo często kryją się za nimi nierzetelni pożyczkodawcy, którzy mogą próbować wyłudzić naszą własność. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być trudne do uregulowania długi. W momencie gdy nasze konto zostanie zablokowane przez bank, otrzymanie jakiegokolwiek wsparcia finansowego będzie praktycznie niemożliwe. Dlatego warto sprawdzać usługodawcę jeszcze zanim zaczniemy negocjować warunki naszego zobowiązania. Wszystko te działania mają znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.
Pożyczka pod zastaw i pożyczka online
Gdy szukamy wsparcia finansowego, warto pamiętać także o innych opcjach. Jeśli obawiamy się, że nie podołamy pożyczce pod zastaw, możemy pomyśleć o innych rozwiązaniach. Nawet duży wydatek da się podzielić na mniejsze części – wtedy będziemy mogli sfinansować go np. za pomocą kilku chwilówek, które powinniśmy bez problemu spłacić, jeśli dobrze się do tego przygotujemy. Czasem wystarczy nam jedna większa pożyczka na raty, która pozwoli na pokrycie dużych kosztów. Niezależnie od tego, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, powinniśmy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, zanim złożymy podpis na umowie.
Zależy oczywiście gdzie. Są coraz bardziej popularne firmy pozabankowe i w nich bym się doszukiwał idealnych pożyczek – np. bardzo sprawnie działa Financial Home. Pytanie co z innymi firmami. Ciężko powiedzieć, wiem, że FH ma fajne systemt jeśli chodzi o elastyczność spłaty i ciekawe możliwości konsolidacji.