Wonga zagrożona na rynku brytyjskim

Według doniesień “The Guardian”, pozycja firmy Wonga na rynku brytyjskim uległa zagrożeniu. Spowodowane jest to tym, iż przedsiębiorstwo zaczęło udzielać pożyczek na nieprzyjaznych zasadach, co zmusiło firmę do wypłaty swoim klientom odszkodowań. Co więcej, koszt oferowanych przez Wonga chwilówek był bardzo wysoki, przez co wielu klientów zrezygnowało z dalszej współpracy z pożyczkodawcą.

Już w 2015 roku Wonga odnotowała na swoim koncie znaczące straty. Powodem były nieuczciwe praktyki reklamowe, a także sposób windykacji. Mimo, że firma dwa lata temu wykazała się zadłużeniem sięgającym 65 mln funtów, dziś jej kondycja przedstawia się pozytywnie i wszystko wskazuje na to, że firma usunie straty.

Kłopoty w Wonga od 2014 roku

Od roku 2014 firma Wonga zmaga się z kłopotami, które są wynikiem wprowadzenia przez brytyjską agencję nadzoru rynku finansowego FCA limitu kosztów konsumenckich kredytów krótkoterminowych. Skargi konsumentów dotyczące niewłaściwych praktyk, a także działania niezgodnie z prawem, trafiły do firmy jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy – o czym informuje Tara Kneafsey, prezes spółki.

Prezes ogłosiła także, że jeśli sytuacja się nie poprawi,  firma będzie musiała podjąć kroki sprzedaży niektórych aktywów. Wonga prócz Wielkiej Brytanii i Polski, świadczy jeszcze usługi na rynku hiszpańskim i w Republice Południowej Afryki.

Grant Thorton czuwa nad działaniami firmy Wonga

Wonga, której działania w ostatnim czasie przynoszą niewielkie zyski, współpracuje z Grant Thorton. To firma, której zadaniem jest kontrolowanie poczynań przedsiębiorstwa. Kolaboracja ma na celu także opiekę nad procesem ogłoszenia ewentualnej upadłości. Obecnie nie jest to jednak brane pod uwagę, zwłaszcza, że Wonga zrezygnowała m.in. ze sponsorowania drużyny Newcastle United i obcięła koszty związane z działaniem centrali w Londynie. To wszystko po to, aby zyskać więcej kapitału.

Warto wspomnieć, że Wonga działa także na polskim rynku. Tutaj funkcjonuje ona bez zarzutów i udziela atrakcyjnych pożyczek online na korzystnych dla klientów warunkach. Obecnie w ofercie posiada zarówno chwilówkę, jak i pożyczkę ratalną z długim okresem kredytowania, który pozwoli konsumentom na regularną spłatę kredytu. Wonga planuje udzielać jeszcze większych pożyczek w cenach podobnych do bankowych.