W nadchodzacym tygoniu Wonga zaprezentuje wyniki finansowe za rok 2014

Firma odnotowała spadek przychodów o ok. 35 mln funtów, ponadto firma zwolniła ponad 300 pracowników w ubiegłym roku.
Kryzys ten związany jest z aferą ”prawników-duchów”. Klienci zalegający ze spłatą otrzymywali pisma od kancelarii prawnych z informacją, że dług trafia do windykacji. Działania te miały na celu zmotywować klientów do szybszej spłaty pożyczki. Gdy okazało się, że pisma podpisane są przez nieistniejących prawników, wybuchła afera, a firma Wonga zobowiązała się do wypłacenia 2,6 mln funtów odszkodowań dla ponad 45 000 klientów.

Nowe zasady udzielania pożyczek na wyspach

Od 2 stycznia 2015 roku w Wielkiej Brytanii obowiązują nowe zasady udzielania pożyczek online. Po interwencji nadzoru FCA pożyczkodawcy zmuszeni byli do obniżenia cen pożyczek. Regulacje antylichwiarskie zakładają, że maksymalna stawka oprocentowania wynosić ma 0,8 proc. dziennie. Wprowadzono również zasadę, zgodnie z którą całkowity koszt pożyczki nie może przekroczyć 100 proc. pożyczanej sumy.

Ministerstwo Finansów również zapowiedziało zmiany (m.in. limitowanie możliwości odnawiania i przedłużania spłaty zobowiązań oraz narzucenie granicznej wysokości opłat i prowizji).