Skomplikowany proces

Według Gazety Wyborczej, w istocie coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Może to uczynić osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, zaś długi, które posiada nie powstały z jej winy. Jednak jest to rozwiązanie, które niewątpliwie będzie odczuwalne dla osoby, która się na nią decyduje.
Z definicji mowa tu o umorzeniu zobowiązań finansowych, gdy powstały one nie z winy dłużnika. Składa on wniosek do sądu rejonowego o ogłoszenie takiego stanu. Towarzyszy mu pełen wykaz posiadanych długów. Wówczas, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, sąd decyduje się na zajęcie, a następnie zlicytowanie majątku tej osoby. Pod młotek idą tylko określone części wchodzące w skład majątku. W tym przypadku w grę wchodzą wyłącznie te posiadające wartość rynkową. Uzyskane w wyniku licytacji zyski są przeznaczone na spłatę wierzytelności. Niejednokrotnie jednak uzyskane sumy nie są w stanie pokryć długów. Wtedy sąd ustanawia plan spłat. Powstaje on w dostosowaniu do możliwości zarobkowych dłużnika, z uwzględnieniem potrzeb jego rodziny.
Jak już zostało wspomniane, upadłość konsumencka może być ogłoszona w momencie, gdy nierzetelność jest niezawiniona. Dzieje się tak w przypadku osób, które zachorowały, doświadczyły wypadku lub straciły pracę. Ponadto, dotyczący tego wniosek można złożyć raz na dziesięć lat.

Poszukiwania rozwiązań

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno być traktowane jako ostateczność. W wielu przypadkach można uniknąć takiej sytuacji. Bardzo wiele zależy od umiejętnego gospodarowania finansami. Wtedy można uniknąć wielu długów, albo precyzyjnie zaplanować spłacanie swoich zobowiązań. Jednak żeby było to możliwe, trzeba umieć dokładnie określić swoje potrzeby i ocenić swoje możliwości. Dopiero wtedy należy myśleć o pozyskiwaniu środków finansowych.
Gdy pojawiają się problemy lub nieprzewidziane wydatki, wiele osób decyduje się na kredyt. Niestety, część z nich robi to zbyt pochopnie, ponieważ nie potrafi dobrze ocenić własnej sytuacji. W efekcie owocuje to koniecznością spłacania rat przez najbliższe miesiące lub lata.
Nie każdy ma świadomość tego, że można też skorzystać z innej metody. W niektórych przypadkach warto jest skorzystać z ofert firm pożyczkowych. Umożliwiają one wzięcie szybkiej chwilówki na krótki okres. Ponadto w przypadku pierwszego korzystania z oferty danej instytucji pozabankowej, przy terminowym spłaceniu możemy liczyć na darmową pożyczkę.

Porównuj oferty kredytów i pożyczek

Zaletą korzystania z takich pożyczek jest to, że można elastycznie dostosować ich kwotę oraz czas spłaty do naszych potrzeb. Ponadto możliwe jest zestawienie ze sobą ofert w celu wybrania tej najbardziej dla nas korzystnej. Ułatwiają to porównywarki pożyczek. Innym źródłem informacji na ich temat są comiesięczne rankingi chwilówek online, także znajdujące się na stronach porównywarek. Dzięki temu można zyskać cenną wiedzę na temat rynku finansowego. Rozsądne korzystanie z takich rozwiązań może pozwolić na uniknięcie namnażających się długów.

„Wiele osób boryka się z problemami finansowymi, ponieważ nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat zarządzania swoimi środkami. Przez to ściągają na siebie zobowiązania, którym nie są w stanie sprostać. Tymczasem, niejednokrotnie zamiast korzystać z tradycyjnej bankowości, warto zastanowić się nad skorzystaniem z branży pożyczkowej. Dzięki niej można skorzystać z licznych ofert chwilówek i pożyczek pozabankowych, które mogą pomóc w przypadku przejściowych kłopotów finansowych” − komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.