Do porównania kredytu gotówkowego z banku a pożyczki pozabankowej wybraliśmy oferty czołowych instytucji w swoich sektorach w tym zakresie. Banki reprezentuje Eurobank z „Kredytem dla każdego”, który zmierzy się z Ratka.pl – jednym z liderów branży niebankowej w obszarze pożyczek na raty. Potrzebujemy 3 000 zł. Spłatę rozkładamy na 24 miesiące.

Formalności

O kredyt gotówkowy w Eurobanku możemy wnioskować online, ale tylko jeśli jesteśmy klientami banku (np. posiadamy w nim konta, kartę kredytową, kredyt mieszkaniowy itp.). Wówczas wystarczy, że zalogujemy się na swoje indywidualne konto w bankowości internetowej, wypełnimy wniosek, zapoznamy się z ofertą i umową, a następnie potwierdzimy ją tokenem lub SMS-em. Jednak jako nowi klienci musimy liczyć się z koniecznością wizyty w tradycyjnej placówce. Od razu warto mieć ze sobą zaświadczenie o dochodach, aby nie zostać odprawionym z kwitkiem. Eurobank wymaga dochodu na poziomie co najmniej 380 zł. Alternatywnie możemy wysłać zgłoszenie przez internet i poczekać aż oddzwoni do nas doradca banku, który podczas rozmowy zbada naszą zdolność kredytową i dobierze ofertę kredytu. W przypadku, gdy okaże się, że nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej, bank może uzależnić uzyskanie kredytu od znalezienia poręczyciela lub ubezpieczenia kredytu. Gdy już wszystko będzie gotowe, musimy jeszcze czekać na kuriera, aby podpisać umowę. Dopiero po załatwieniu tych formalności, bank zrobi przelew przyznanej nam kwoty kredytu. Zaksięgowanie jej na naszym rachunku zależy od godzin sesji ELIXIR w obu bankach, co wiąże się z kolejnym opóźnieniem dostępu do pieniędzy.

Tymczasem pożyczka ratalna od Ratka jest dostępna wyłącznie online. Wypełniamy prosty wniosek, co zajmuje nam ok. 3 minuty. Podajemy podstawowe dane i informację o wysokości dochodów. Decyzję w ciągu nie więcej niż godziny otrzymamy mailem lub telefonicznie. Podpisujemy umowę, która przyszła nam na maila, przekazujemy ją kurierowi i czekamy na pieniądze. Ratka.pl natychmiast po otrzymaniu dokumentu przeleje pożyczkę na konto lub przekaże za pośrednictwem czeku GIRO z wypłatą w wybranej placówce pocztowej. Najpóźniej będzie to następnego dnia po wydaniu decyzji.

Wysokość raty

Miesięcznie za kredyt rzędu 3 000 zł zaciągnięty na 2 lata w Eurobanku będziemy płacić 160,36 zł (wersja z ubezpieczeniem podstawowym), co daje nam całościowy koszt rzędu 3 848,64 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przy oprocentowaniu zmiennym rata może pójść w górę, gdy Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe NBP. W przypadku Ratka.pl, miesięczna rata wynosi 215,29 zł. Oznacza to, że łącznie pożyczka ratalna będzie nas kosztować 4 887,71 zł. Jednak patrząc na szczegółowy wykaz tego, co wlicza się w koszty pożyczki, widzimy, że odsetki stanowią jedynie 312,71 zł. Reszta to opłata przygotowawcza (975 zł) i opłata administracyjna (15 zł miesięcznie). Co ważne, z każdym miesiącem wysokość raty sukcesywnie maleje, przez co spłata pożyczki staje się coraz mniejszym wydatkiem. W dowolnym momencie bez żadnych opłat możemy zmienić termin płatności raty. W Eurobanku za takie rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić 20 zł.

Podsumowując, wprawdzie za pożyczę ratalną od Ratka.pl zapłacimy więcej niż w Eurobanku, jednak wynika to z ryzyka, jakie ponosi firma pozabankowa w związku z wypłaceniem finansowania ze środków własnych. Poza tym pożyczka niebankowa przebija ofertę banku na kilku polach – dostępności (od 20 do 80 lat, bez BIK), zakresu formalności (prosty formularz online), szybkości wypłaty środków.