Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych wyjaśnia, że sprawa może być precedensowa bo dotyczy informacji rozpowszechnianych o całym segmencie rynku a nie jednej firmie. – Czujemy się trochę jak w latach ’90 kiedy ludzie byli straszeni internetem „bo jak można kupować towar z komputera”. – Nasze roszczenia są raczej symboliczne. Chodzi przede wszystkim o zachowanie elementarnej etyki i uczciwości w obrocie gospodarczym – dodaje.

– Modele sprzedaży zakładające darmowy test dla nowych klientów, takie jak sampling czy freemium, funkcjonują w Polsce od lat. Szczególnie popularne są w internecie gdzie np. każdy serwis muzyczny czy wydawniczy dostępny jest dla nowych klientów za darmo. Rozumiem, że można nie akceptować tych zmian, ale nie widzę powodu żeby firmy internetowe miały być w tym kontekście bezpodstawnie oskarżane o działanie na niekorzyść klienta – tłumaczy Ryba.

Pozew w tej sprawie został przygotowany przez grupę przedsiębiorców, reprezentowanych przez Związek Firm Pożyczkowych, Vivus Finance oraz Creamfinance Polska. Żądanie dotyczy przede wszystkim zaniechania publicznego podważania uczciwości flagowych produktów finansowych, które oferują działające w Internecie instytucje pożyczkowe. Zasadność pozwu opiera się na dowodach w postaci artykułów prasowych, oznaczonych jako reklamy Provident Polska, gdzie znajdują się wypowiedzi o charakterze eksperckim, które ostrzegają konsumentów przed korzystaniem z ofert tak zwanych „darmowych pożyczek”, przez sugerowanie istnienia tam ukrytych opłat oraz „zastawionych pułapek” na klientów.

Takie działania godzą w wiarygodność firm pożyczkowych, które w ofercie posiadają produkt finansowy określany potocznie jako „pierwsza pożyczka gratis” lub „pierwsza pożyczka bez kosztów”, polegający na umożliwieniu zaciągnięcia pożyczki przez Internet na wybrany przez klienta okres i terminowej spłaty takiej samej kwoty. Promocja ta skierowana jest do nowych klientów, a jej celem jest umożliwienie bezpłatnego przetestowania nowego na polskim rynku produktu finansowego, jakim jest pożyczka udzielana i spłacana on-line.

Działania informacyjne firmy Provident Polska, która nie posiada w ofercie takiego produktu, w ocenie powodów noszą znamiona czynu nieuczciwej konkurencji, ponieważ zawierają treści przedstawiające charakterystyczną ofertę konkurencji w sposób negatywny i niezgodny z prawdą. Po przeanalizowaniu zebranych dowodów oraz w związku z niepowodzeniem postępowania polubownego firmy uznające się za poszkodowane przez kampanię informacyjną Provident Polska, w celu niedopuszczenia do dalszych naruszeń, podjęły decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową. W imieniu powodów sprawę prowadzi kancelaria Gotkowicz, Kosmus, Kuczyński i Partnerzy.

Związek Firm Pożyczkowych jest organizacją pracodawców, której celem jest dbanie o wysokie standardy świadczenia usług finansowych w sektorze pożyczkowym. Związek zrzesza liderów rynku pożyczek elektronicznych reprezentujących sektor fintech. Organizacja to niezależny, samorządny i demokratyczny reprezentant wiodących instytucji pożyczkowych. W jego skład wchodzą wyłącznie przedsiębiorstwa o wysokiej reputacji, które stosują zasady odpowiedzialnego pożyczania w praktyce. Nasi Członkowie prowadzą działalność na etycznych zasadach, z poszanowaniem interesu swoich klientów i zasad uczciwej konkurencji. ZFP dąży do tego, aby te wartości stały się standardem dla całego rynku. Członkowie Związku działają w skali globalnej, obecnie na 18 rynkach na całym świecie, gdzie przynależą do analogicznych zrzeszeń, co zapewnia wymianę doświadczeń i najlepszych standardów obsługi klienta na poziomie międzynarodowym. W Polsce ZFP prowadzi branżowy Rejestr Firm Pożyczkowych, bezpłatną infolinię informacyjną dla konsumentów, bezpłatną pomoc prawną w trudnych przypadkach, mediacje w sytuacjach spornych oraz szkolenia ponoszące kompetencje dla pracowników instytucji pożyczkowych. Naszymi członkami są: Vivus.pl, Kredito24, SMS365, Lendon, Net Credit, MiniCredit, GetBucks.pl, Credit.pl, Pożyczkomat.pl, Cashper.pl, Pandamoney.pl, ViaSMS, ZAIMO, ŁatwyKredyt.pl, InCredit, Zaplo.pl, Kobietazkasa.pl, SmartPozyczka.pl, Pożyczka Plus, Ratka.pl, PożyczkaOK, Flexinero, Retino.pl i ExtraPortfel.pl.